مجله سیمدخت
0

انواع شیرهای جنگلی

بازدید 27

معرفی انواع شیرهای جنگلی

1. شیر کاتانگا

نخستین نوع شیر، به نام شیر کاتانگا معروف است. این نوع شیر همچنین با نام جنوب غربی یا Panthera leo bleyenberghi شناخته می‌شود. از لحاظ وزن، این شیرها می‌توانند به حداکثر بیست و هشت کیلوگرم هم برسند. همچنین می‌توانید این نوع شیر کاتانگا را به دلیل یال شنی رنگ آن به راحتی تشخیص دهید.

ممکن است که در قسمت بیرونی یال شیر کاتانگا، ترکیبی از رنگ‌های قهوه‌ای روشن و قهوه‌ای مشاهده کنید. این نوع شیر یال با ضخامت و تاریکی رنگ بسیار ویژه‌ای همراه است. شما می‌توانید به سرعت یال را تشخیص دهید، زیرا آن‌ها به شدت تیره و جداپذیر هستند. این ویژگی فیزیکی از ویژگی‌های تمیزگویی است که می‌تواند این نوع شیر را از دیگر انواع تمیز نگه دارد.

2. شیر آفریقای شرقی

دومین نوع شیر، به نام شیر آفریقای شرقی شناخته می‌شود. این نوع شیر به طور عمومی به عنوان شیر آفریقای شرقی یا Panthera leo nubica شناخته می‌شود. درباره وزن بدن این شیرها، وزن آن‌ها می‌تواند بین صد و پنجاه کیلوگرم تا دویست کیلوگرم متغیر باشد.

وزن بدن این نوع شیر در میانگین وزن بدن شیرها قرار دارد. شما می‌توانید شیر نر آفریقای شرقی را از سایران تشخیص دهید، زیرا یال‌های آن‌ها دارای غنای بیشتری هستند و یال‌های تیره‌تری نیز دارند. این یال‌های غنا و تیرگی تمیزگویی این نوع شیرها را از گونه‌های دیگر شیر متمایز می‌کند.

3. شیر کنگو

سومین نوع شیر، شیر کنگو اسـت. می توانید این شیر را شیر آفریقای مرکزی نیز بنامید. اینگونه هاي‌ شیر در قاره آفریقا پراکنده شدند. آن ها عمدتاً در اوگاندا و جمهوری کنگو هستند. اندازه این نوع شیر میتواند بین دو متر تا پنجاه سانتی متر یا هشتاد سانتی متر باشد.

این شیر کنگو از نظر وزن می‌تواند بین صد و پنجاه کیلو تا صد و نود کیلو وزن داشته باشد. شـما بـه اسانی می توانید شیر نر کنگو را تشخیص دهید. انها بیشتر از ان ویژگی هاي‌ تیره، یال دارند. از نظر رنگ خز انها می‌توانند بین قهوه اي تیره و شنی باشند.

4. شیر آفریقای غربی

شیر نوع چهارم، به نام شیر آفریقای غربی معروف است. این نوع شیر همچنین با نام Panthera leo senegalensis نیز شناخته می‌شود. به این شیرها به نام شیر غرب آفریقا نیز اطلاق می‌شود. یکی از نکاتی که باید در مورد شیرهای غرب آفریقا بدانید، این است که آن‌ها به صورت گروهی با یکدیگر زندگی می‌کنند.

آن‌ها در گروه‌هایی با هم جمع می‌شوند و با سرعت تا سه متر درآمده می‌کنند، که این شامل طول دم شیرها نیز می‌شود. این نوع شیر نیز در معرض خطر انقراض قرار دارد. دلیل این خطر انقراض ابتدا و به دلیل شکار غیرقانونی و همچنین گسترش شهر‌ها است. گسترش شهرها می‌تواند منجر به کاهش تعداد طعمه‌های موجود برای شیرها شود.

5. شیر آسیایی

نوع پنجم از شیر، به نام شیر آسیایی مشهور است. این نوع شیر آسیایی همچنین با نام Panthera leo persica شناخته می‌شود. در حال حاضر، می‌توانید این شیر را در باغ‌های وحش و برخی مناطق دیگر جهان مشاهده کنید، اما اصالت این شیر به هند تعلق دارد. همچنین، می‌توانید در بازدید از باغ‌های وحش از تماشای این شیر لذت ببرید و در برخی نقاط دنیا می‌توانید آنها را مشاهده کنید. شیر آسیایی از نظر اندازه، کوچکتر از انواع دیگر شیرهاست.

آن‌ها کت سبک‌تری دارند و در شیرهای نر، یال‌هایشان رنگی کمی به قرمز مایل است. اما خبر بد اینجاست که این نوع شیرها در معرض خطر انقراض قرار دارند. کارشناسان نگرانی دارند که به زودی به‌طور جدی در معرض خطر قرار خواهند گرفت. این مسئله اصلیاً به دلیل کاهش زیستگاه‌های آن‌ها رخ می‌دهد. همچنین، آن‌ها با ساکنان هم‌رقابتی خود در این مناطق دارند.

6. شیر ترانسوال

شیر نوع ششم، با نام شیر ترانسوال شناخته می‌شود. این شیر ترانسوال همچنین با نام Panthera leo krugeri نیز شناخته می‌شود. این نوع شیر متعلق به منطقه آفریقای جنوبی است. این نوع شیر به عنوان “شیر خواهر” نیز با نوع شیر کاتانگا مشهور است. همچنین شناخته شده است که این نوع شیر از منطقه جنوبی آفریقا نمایش داده می‌شود.

شیر ترانسوال نر می‌تواند تا دو متر در طول رشد کند. طول بدن آن‌ها همچنین ممکن است تا پنجاه سانتی‌متر باشد. رنگ این نوع شیر به طور معمول به رنگ شنی تمایل دارد. با این حال، می‌توانید برخی از شیرهای ترانسوال با خز سفید روی بدن‌شان را نیز مشاهده کنید.

7. شیر بربری

شیر نوع هفتم، به نام شیر بربری شناخته می‌شود. به این نوع شیر، همچنین شیر شمال آفریقا نیز گفته می‌شود. این گونه شیر از سال 1942 به انقراض رسیده است، با این حال می‌توانید چند نمونه از شیرهای بربری را در باغ‌های وحش مشاهده کنید. این نوع شیر می‌توانست به‌طور همزمان در جنگل‌های آفریقا و مناطق ساوانا زندگی کند. هرچند در اسارت، برخی از شیرها نسل‌های ادامه‌دهنده‌ای از این گونه شیر بربری هستند. گزارشات همچنین اشاره دارند که این نوع شیر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین انواع شیر‌ها تلقی می‌شود.

8.شیر سفید

شیر سفید یک گربه نادر از منطقه تیمباواتی(Timbavati) در افریقای جنوبی است که رنگ آن به سفید جهش یافته‌است. شیرهای سفید یک زیرگونه جدا نیستند و باور بر این است که برای قرن‌ها بومی منطقه تیمباواتی در افریقای جنوبی هستند. با این وجود اولین و قدیمی‌ترین مشاهده ثبت شده به سال ۱۹۳۸ بر می‌گردد. تا قبل از سال ۲۰۰۹ و آزاد سازی اولین قبیله شیرهای سفید به حیات وحش، باور بر این بود که آن‌ها نمی‌توانند در حیات وحش زندگی کنند. به این دلیل است که هنوز اکثریت شیرهای سفید در باغ وحش‌ها هستند. وزن جنس نر این جانور بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کیلوگرم و ماده ها بین ۱۰۰ تا ۱۷۰ کیلوگرم وزن دارند.

9. شیر غار بدوی

نهمین نوع شیر، شیر غار اولیه اسـت. شیر غار بدوی یا پانترا لئو فسیلیس نوع دیگری از شیر اسـت کـه قبلاً منقرض شده اسـت. همچنین اطلاعات زیادی برای این نوع شیر گرد آوری نشده اسـت، اما گفته می شود کـه طول اینگونه تا 2.50 متر می‌رسد. انها در اروپا اقامت داشته اند. فسیل هاي‌ منقرض شده اینگونه میتواند بخشی از قدیمی‌ترین فسیل هاي‌ کل جهان باشد.

10. شیر غار اوراسیا

شیر نوع دهم، به نام شیر غار اوراسیا معروف است. این نوع شیر را همچنین Panthera leo spelaea نامیده و به عنوان شیر غار اوراسیا شناخته می‌شود. این نوع شیر را می‌توانید در مناطقی مانند شبه‌جزیره ایبری، آلاسکا و انگلستان پیدا کنید. شیر غار اوراسیا در دوره پلیستوسن در زمین حضور داشت و این حضور به دوران حدود شصت میلیون سال پیش می‌رسد. این همچنین یک گونه شیر منقرض شده است.

اکنون می‌توانید این شیرها را در نقاشی‌های غاری و فسیل‌هایی که تا سی سال پیش برجسته شده‌اند، پیدا کنید. اگرچه در مورد ظاهر فیزیکی شیر غار اوراسیا صحبت کنیم، آنها بسیار شبیه به شیرهای امروزی هستند. طول آنها به اندازه 2.5 تا 3 متر می‌رسد و از نظر وزن نیز می‌توانند حدود دویست کیلوگرم وزن داشته باشند.

11. شیر آمریکایی

شیر نوع یازدهم، به نام شیر آمریکایی شناخته می‌شود. این نوع شیر را همچنین Panthera leo atrox نامیده و به عنوان شیر آمریکایی شناخته می‌شود. این گونه شیر را می‌توانید در سراسر مناطق آمریکای شمالی پیدا کنید. ثبت شده است که این شیر آمریکایی به عنوان بزرگ‌ترین گونه شیر در تاریخ ثبت شده است. طول این شیرها تقریباً چهار متر بوده و وزنی بین سیصد و پنجاه تا چهارصد کیلوگرم دارند.

انقراض این نوع شیر در دوره کواترنر، در طول انقراض مگافون رخ داده است. اگر به نقاشی‌های غاری مرتبط با این شیر آمریکایی اشاره کنیم، مشاهده می‌شود که این شیر یال ندارد یا تعداد بسیار محدودی یال دارد.

در پایان

به طور خلاصه، شیرها در راس زنجیره غذایی ما قرار دارند. آن‌ها قوی، مسلط و سریع هستند. شیرها فقط به یک نوع محدود نمی‌شوند. انواع زیادی از شیرها وجود دارند. برخی از گونه‌ها هنوز زنده هستند و برخی دیگر در حال انقراض هستند. بنابراین، حفظ سلامتی شیرهایی که هنوز با ما هستند، بسیار مهم است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *