مجله سیمدخت
0

استفاده از هوش مصنوعی برای ترجمه امواج مغزی به کلمات بدون نیاز به ایمپلنت

استفاده از هوش مصنوعی برای ترجمه امواج مغزی به کلمات بدون نیاز به ایمپلنت
بازدید 62

محققان در استرالیا تکنولوژی جدیدی به نام DeWave را پدید آورده‌اند، که با استفاده از هوش مصنوعی، برای اولین بار قادر به خواندن افکار ذهنی و ترجمه آن‌ها به کلمات می‌باشد. این فناوری بدون نیاز به هیچ ایمپلنتی عمل می‌کند، و تنها نیاز به استفاده از یک کلاه خاص دارد. این کلاه، امواج مغزی را از طریق نوار مغزی (EEG) ضبط کرده و سپس آن‌ها را به متن تبدیل می‌کند.

با توجه به مقاله‌ای که هنوز به بازبینی نپذیرفته در ArXiv منتشر شده است، فناوری DeWave توانایی ترجمه مستقیم امواج خام EEG به کلام را دارد. این پیشرفت به بیماران فلج مغزی اجازه می‌دهد تا با دیگران ارتباط برقرار کنند. همچنین این فناوری می‌تواند در هدایت ابزارهایی مانند بازوهای بیونیک یا ربات‌ها کاربردهای فراوانی داشته باشد.

DeWave: ترجمه مستقیم امواج مغزی به کلمات

استفاده از هوش مصنوعی برای ترجمه امواج مغزی به کلمات بدون نیاز به ایمپلنت

در حال حاضر، فناوری DeWave با دقت حدود 40 درصد عمل می‌کند، که افزایش 3 درصدی نسبت به استاندارد قبلی ترجمه افکار از روی EEG را نشان می‌دهد. هدف اصلی محققان ارتقاء دقت به حدود 90 درصد است، تا با روش‌های معمولی ترجمه زبان یا نرم‌افزارهای تشخیص گفتار رقابت کند.

روش‌های معمول ترجمه سیگنال‌های مغزی معمولاً نیازمند جراحی برای کاشت الکترودها یا دستگاه‌های پیشرفته و هزینه‌بر MRI هستند؛ این روش‌ها برای استفاده روزانه کاربردی نیستند و اغلب از ردیابی چشم برای تبدیل سیگنال‌های مغزی به کلمات استفاده می‌کنند.

در مقایسه با ردیابی چشم که هنگام حرکت چشم از یک کلمه به کلمه، مغز استراحت کوتاهی دارد، ترجمه امواج EEG خام به کلمات بدون نیاز به ردیابی چشم، موارد را پیچیده‌تر می‌کند. محققان از هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های مدل‌های زبانی مانند مدل پشت ChatGPT برای آموزش دادن این فناوری استفاده کردند تا بتواند فواصل بین کلمات را تشخیص داده و امواج مغز را به کلمات مورد نظر ترجمه کند.

به هنوزیک مشکلات کمی در تشخیص کلمات وجود دارد و برخی واژه‌ها ممکن است به اشتباه ترجمه شوند، اما این فناوری در ترجمه افعال عملکرد قابل توجهی دارد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *