مجله سیمدخت
0

نحوه شستشوی سر و حمام بعد از کاشت موی طبیعی

نحوه شستشوی سر و حمام بعد از کاشت موی طبیعی
بازدید 88

ریزش مو یا کم حجم شدن موها، اتفاقی است که برای خیلی از افراد اتفاق می افتد و ممکن است با بالا رفتن سن تشدید پیدا کند. آن چه که شنیده ایم این است که ریزش روزانه صد تار مو کاملا طبیعی است و باعث کچلی نمی شود، اما خیلی از مواقع ریزش به حدی می رسد که فرد با تارهای موی ریخته شده روی لباس یا بالشت خود روبرو می شود که دیگر حالت طبیعی ندارد. خب معمولا افراد در چنین شرایطی، به دنبال درمان های دارویی می روند و بعد از گذشت مدتی از درمان و حاصل نشدن نتایج دلخواه، از ادامه درمان دلسرد می شوند و به دلیل ریزش حجم وسیعی از موها، دچار مشکلات مختلفی می شوند و اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.

کاشت مو، تنها راه حل دائمی و موثر برای رفع ریزش مو است و به دلیل اثربخشی بالایی که دارد، بسیار مورد استقبال قرار است. در این روش، فولیکول های مو از قسمت های پر پشت سر برداشته و به قسمت های خالی از مو پیوند زده می شوند و شما بعد از پشت سر گذاشتن دوره ترمیم و بهبودی، به نتایج دلخواه خود خواهید رسید. دو نکته مهم در خصوص جراحی کاشت مو، انتخاب جراح با تجربه و رعایت مراقبت های بعد از جراحی می باشد که نقش فرد در حاصل شدن نتایج ایده آل بسیار پررنگ می باشد. یکی از مراقبت های مهم این دوران، شستشوی سر بعد از کاشت مو است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مراقبت های بعد از کاشت مو

کاشت مو، روش جراحی به نسبت پیچیده ای است و گرافت ها بعد از کاشته شدن در ناحیه گیرنده، در حساس ترین مرحله هستند و کوچک ترین ضربه یا آسیبی می تواند باعث جابجایی، کنده شدن ایجاد زخم بعد از کاشت مو شده و نتایج جراحی از بین برود. از این رو، دوره نقاهت این روش از همان لحظه ای که فرد به منزل می آید، آغاز می شود و تا چند ماه ادامه پیدا می کند و آن چه که اهمیت دارد این است که تمام نکات و مراقبت های گفته شده توسط پزشک عینا رعایت شود.

بسیار مهم است که بعد از کاشت مو، ناحیه جراحی کاملا تمیز نگه داشته شود تا گرافت ها بتوانند رشد طبیعی خود را داشته باشند و از بروز عفونت احتمالی در این ناحیه پیشگیری به عمل آید. به همین خاطر است که بحث شستن موها و حمام بعد از کاشت مو اهمیت پیدا می کند و افراد باید وسواس بیشتری را در این زمینه به خرج دهند.

زمان مناسب حمام بعد از کاشت مو

بعد از کاشت مو، شستشوی موها به مدت حداقل سه روز ممنوع است چرا که در این مرحله گرافت ها در حساس ترین وضعیت خود هستند و با کوچک ترین ضربه و آسیبی می توانند دچار ریزش شوند. حتی بعد از این مدت، شستشو و حمام بعد از کاشت مو با شرایط معمولی کاملا متفاوت خواهد بود و شما باید یک سری نکات و مراقبت ها را رعایت کنید. هدف از شستشوی روزانه موها بعد از کاشت مو به دلیل دلمه ها و پوسته هایی است که در ناحیه جراحی تشکیل می شود و می تواند با ناراحتی و خارش همراه باشد..

از روز سوم به بعد می توانید حمام بروید و سر را به آرامی و با استفاده از شامپوی مخصوص کاشت مو بشویید، به شرطی که هیچ گونه آسیبی به فولیکول ها وارد نشود و پوست سر با نوک انگشت ها شسته شوند. چرا که تماس ناخن با پوست سر می تواند باعث کنده شدن گرافت ها و از بین رفتن اثرات جراحی شود.

نحوه شستشوی سر و حمام بعد از کاشت موی طبیعی

نحوه حمام بعد از کاشت مو

اولین حمام بعد از کاشت مو بهتر است به این صورت باشد که آب روی موها اسپری شود و یا از یک اسفنج نرم استفاده کنید، به این صورت که اسفنج را آغشته به شامپو کرده و چند ضربه آرام به سر بزنید، به گونه ای که کمترین میزان تماس با گرافت ها ایجاد شود و سپس موها را آبکشی کنید. سعی کنید مدت زمان زیادی را در محیط مرطوب حمام نمانید و بدن خود را به سرعت بشویید و از حمام خارج شوید، چرا که رطوبت زیاد نیز می تواند به فولیکول ها آسیب برساند.

برای آبکشی موها نیز از دوش دستی یا یک کاسه با آب ولرم استفاده کنید و نکته بسیار مهم این است که به هیچ عنوان نباید زیر فشار مستقیم آب دوش قرار بگیرید. آبی که برای شستن موها استفاده می شود نیز نباید داغ باشد. تا ده روز اول بعد از کاشت، مراحل حمام کردن و شستن موها باید به همین صورت انجام شود و فولیکول ها نباید در معرض فشار مستقیم آب قرار بگیرند. از روز دهم به بعد می توانید از سرم مو یا لوسیون استفاده کنید و هم چنان هنگام شستشو باید مراقب آسیب نرسیدن به فولیکول ها باشید و نکات گفته شده را رعایت کنید.

شامپوی مناسب حمام بعد از کاشت مو

یکی از مهم ترین موارد در خصوص حمام بعد از کاشت مو، استفاده از شامپوی مناسب است که توسط پزشک و با توجه به ترکیبات شامپو، PH شامپو و میزان چربی یا شوره سر انتخاب می شود و شامپوی مورد استفاده باید فاقد هر گونه مواد شیمیایی و مضر برای گرافت ها باشد. توجه داشته باشید که استفاده از شامپوی نامناسب می تواند باعث ریزش موهای کاشته شود و یا این که روند رشد طبیعی موهای کاشته شده مختل شود. از آن جایی که تقریبا تا دو هفته بعد از کاشت مو، پوست سر بسیار حساس است، استفاده از شامپو بچه که فاقد مواد شیمیایی است و موها را به خوبی تمیز می کند، بهترین گزینه می باشد.

نکات مربوط به حمام بعد از کاشت مو

نکات و مراقبت های مربوط به حمام بعد از کاشت مو عبارتند از:

 • تا سه روز بعد از جراحی، شستشو و حمام کردن ممنوع است و شما فقط می توانید بدن خود را بشویید و از خیس شدن گرافت ها و پوست سر باید خودداری شود.
 • از روز سوم به بعد، پوست سر هر روز باید شسته شود تا به برداشته شدن پوسته ها و دلمه های بعد از کاشت کمک شود و پوست سر همواره تمیز نگه داشته شود.
 • از روز سوم به بعد که اجازه شستن موها داده می شود، از رفتن زیر فشار مستقیم آب باید خودداری شود و شستشوی موها باید با استفاده از دوش دستی صورت بگیرد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که گرافت ها به مدت حداقل ده روز حساس هستند و احتمال کنده شدن و آسیب دیدن شان وجود دارد.
 • هنگام حمام کردن و شستن موها، مراقب باشید ناخن ها تماسی با پوست سر و گرافت ها نداشته باشند و مراحل شستشو را با استفاده از نوک انگشت ها انجام دهید.
 • حتما از شامپوهای تجویز شده توسط پزشک برای شستن موها استفاده کنید. شامپوهای معمولی حاوی مواد شیمیایی هستند که برای رشد گرافت ها مضر می باشند.
 • به هیچ عنوان از آب داغ برای حمام و شستشوی موها استفاده نکنید، چرا که گرما و حرارت می تواند باعث سوختگی پوست سر و ریزش گرافت ها شود.
 • برای خشک کردن موها، سراغ سشوار نروید و از دستمال کاغذی نرم استفاده کنید تا رطوبت موها جذب دستمال شود. اگر می توانید اجازه دهید موها در هوای آزاد خشک شوند.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *