مجله سیمدخت
0

13 عادت شایع افراد غیرقابل اعتماد چیست؟

بازدید 37

ویژگی‌های رفتاری افراد غیرقابل اعتماد

گفته‌هاشان صحیح است که صداقت بهترین سیاست است، اما واقعیت این است که وقتی با فردی غیرقابل اعتماد سر و کار دارید، با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه می‌شوید. از فقدان صداقت و دروغ‌های پوشاننده تا رعایت نکردن قوانین و اعمال نادرست، این افراد معمولاً عاداتی دارند که به صداقت و اعتماد پایان می‌دهد. در ادامه، با نحوه شناسایی این عادات غیرقابل اعتماد آشنا خواهید شد و همچنین کارهایی که باید هنگام برقراری ارتباط با یک فرد غیرقابل اعتماد انجام دهید، بررسی خواهند شد.

1.معیارهای افراد غیرقابل اعتماد

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های مشترک در افراد غیرقابل اعتماد، عدم صداقت و عدم وفاداری به وعده‌ها است. آنها ممکن است در گفتار خود وعده‌هایی بدهند، اما در عمل از آن‌ها پیروی نکنند. این افراد ممکن است به نظر برسند که متاسفند، اما همچنان رفتار خود را تغییر ندهند. در واقع، یک فرد درستکار نام خود را حفظ می‌کند و همواره تلاش می‌کند وفاداری به دیگران نشان دهد. به‌طور مثال، اگر شما چیزی را با خاطرجمع به افراد غیرقابل اعتماد بگویید، آنها ممکن است این اطلاعات را با دیگران به اشتراک بگذارند، حتی اگر این موضوع ناراحتی شما را به وجود آورد.

2.عدم اعتماد افراد غیرقابل اعتماد نسبت به دیگران

افراد غیرقابل اعتماد به دیگران اعتماد ندارند. این منطقی است که کسی که هیچ ابایی از شکستن قول خود و از بین بردن اعتماد ندارد، نمی‌تواند تصور کند که دیگران می‌توانند صادق باشند. عجیب است که این عدم اعتماد انها چقدر گسترده و عمیق است.
هر چه انها نسبت به همه‌ی افراد تک ظرفیتی و مشکوک‌تر باشند، رفتارشان بدتر است. آنها مردم بی‌گناه را به همان رفتارهایی که از خود نشان می‌دهند متهم خواهند کرد. به عنوان مثال، ممکن است یک مرد همسرش را متهم به خیانت کند یا یک رئیس از کارمندانش بترسد که به او خیانت کنند، زیرا خود دارد صاحب شرکت را فریب می‌دهد.

3.گذشته‌ی ناقابل اعتمادی از آنها درخشان است

مردم ناقابل اعتماد، یک پدیده‌ی قابل درک است که باید به آن توجه کنیم. آن‌ها همچنین ممکن است یک سابقه‌ی ناپسند از عدم قابل اعتماد بودن داشته باشند. آن‌ها مانند ماشین‌های بازی عمل می‌کنند، به دقت می‌دانند چقدر می‌توانند به دست آورند و زمانی که می‌بینند که شما می‌خواهید از کنارشان بگذرید، تمام تلاش خود را می‌کنند تا شما باقی بمانید.
افراد ناقابل اعتماد در طیف گسترده‌ای از رفتارها قرار می‌گیرند، از عذرخواهی‌های که تا حدودی باورپذیر هستند مانند “متاسفم که دوباره دیر آمدم، می‌دانم به شما گفته بودم که ساعت 1:00 اینجا خواهم بود”، تا رد کردن کامل و محکم وقایع مانند “من هرگز نگفته‌ام که ساعت 1:00 اینجا خواهم بود، حتما به من بد شنیدید”. اما ویژگی مشترک این افراد این است که، با وجود سابقه‌ی ناپسند عدم اعتماد بودنشان، شما همچنان ممکن است مایل باشید اعتماد به آن‌ها کنید.

4.تجاوز از مرزها

از تصویر عمومی‌ای که یک فرد غیر قابل اعتماد در جامعه ارائه می‌دهد، به همراه نحوه رفتار اطرافیانش با دوستان و خانواده‌اش مطلع شوید. ممکن است در جهان بیرون، او مانند یک شهروند برجسته به نظر برسد، اما واقعیت ویژگی‌های واقعی خودش را زمانی نشان می‌دهد که با دوستان و خانواده یا با کسانی که در مقابل او قدرت کمتری دارند، برخورد می‌کند.
در این زمان‌های ارتباطی، که دوربین به کار گرفته می‌شود، شخص واقعیت و ویژگی‌های حقیقی خودش را نمایان می‌سازد. به خاطر داشته باشید که یادم هست که با یک دوست سال‌ها بودم که به نظر خوبی رسید، اما زمانی که اولین بار به خانه او رفتم، او پیشنهاد داد که ماشینم را به سمت خیابان ببرم تا از پارکینگ خارج شود و من نیازی به پرداخت هزینه پارک نداشته باشم. او دوربین داشت و به همین دلیل مطمئن بود که دیده می‌شود و من در مشکل نخواهم افتاد. من ترجیح دادم پول بدهم، اما او اصرار کرد و در حین انجام این کار، لبخندی به دوربین زد. این رفتار او باعث ناراحتی من شد.

5.غفلت از احساسات شما توسط آنها

آیا به گذشته فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید توضیح دهید که چیزی شما را ناراحت کرده است، اما به نظر می‌رسد طرف مقابل اهمیتی به آن نمی‌دهد؟ به نظر می‌آید افراد غیرقابل اعتماد به تصمیم‌گیری‌هایشان ادامه می‌دهند و بی‌احترامی به احساسات شما را نادیده می‌گیرند. آنها بی‌توجه به انگیزه‌ها و نگرانی‌های شما، به طوری که کاری که شما را ناراحت می‌کند، را انجام می‌دهند، دست بر نمی‌دارند.

6.کمبود همدلی در آنها

همدلی یک جنبه حیاتی از گوش دادن و فهمیدن شخص دیگر است. اما هنگامی که همدلی وجود ندارد، این می‌تواند یک سیگنال قرمز باشد. افراد ممکن است نادیده بگیرند، بی‌توجه باشند یا حتی به نظر بیاید که از بی‌آسایش، بیماری یا دردهای شما لذت می‌برند. به عنوان مثال، یک فرد غیرقابل اعتماد ممکن است بی‌احترامی کند و مرزهای شما را نادیده بگیرد، و حتی در صورتی که بیان کنید که رفتارش آزاردهنده است، او ادامه دهد و متوقف نشود.

7.بی‌احترامی به فضای شخصی و مرزها توسط آنها

همراه با نبود همدلی، افراد ناقابل اعتماد می‌توانند به فضای شخصی شما حمله کنند. آنها ممکن است در زمانی که شما تازه با آن‌ها آشنا شده‌اید، شما را به شیوه‌ای بسیار آشنا لمس کنند و حتی زمانی که شما احتیاط می‌کنید یا از این رفتار منصرف می‌شوید، آنها این موضوع را نادیده می‌گیرند یا از آن لذت می‌برند. این افراد ممکن است با لبخندی که مخالفت شما را نشان می‌دهد، دست‌هایشان را در هوا پایین بیاورند.
به نظر من، این رفتار بدترین و خطرناک‌ترین نوع رفتار است، زیرا اگر افراد نتوانند درد و رنج دیگران را درک کنند و هیچ تبعاتی از اعمال خودشان احساس نکنند، هیچ انگیزه‌ای برای انسانیت و مراعات کردن ندارند.

8.اختلال در هماهنگی احساسات و رفتارها

افرادی که اعتماد برانگیز نیستند، در کنار عدم قابلیت پیش‌بینی، تمایل دارند در احساسات و رفتارهای خود ناهماهنگ باشند. آنها به درستی به تعهدات خود عمل نمی‌کنند، پایداری ندارند و توسط اصول اخلاقی همراه نمی‌شوند. افراد ناقابل اعتماد نه تنها قول می‌دهند و بعد از آن آن را نقض می‌کنند، بلکه ادعا می‌کنند که در یک زمان و مکان خاص حاضر خواهند بود، اما سپس به تأخیر می‌افتند.

9.خودمانی و مهارت در گفت‌وگو در آنها

می‌توانید به چند پرچم قرمز اضافی هم توجه کنید، به عنوان مثال زمانی که فردی بر مکالمه زیاد مسلط است. این “حرف‌زدن بیش از حد” شامل تهاجم به فضای شنیداری و دیگر عوامل غیرکلامی است که نشان‌دهنده تمایل آنها به ایجاد نظارت است.

10.جاذبه‌ی خاص آنها

علاوه بر جاذبه‌ی خود، آنها همچنین داستان‌سرای خوبی هستند، به همین دلیل ممکن است گوش دادن به آنها جذاب و مهیج باشد. اما باید مراقب نبودن شمولی باشید. دوست‌داشتنی‌ها زمان صحبت خود را با دوستان خود، از جمله دوستان درونگرا به اشتراک می‌گذارند. اگر احساس می‌کنید که تنها به یک مونولوگ گوش می‌دهید یا به طور کامل در این حضور ندارید، این امر طبیعی نیست.

11.میل آنها به سرزنش دیگران

توجه داشته باشید کـه چقدر انها دیگران را برای همه ی ی ی ی ی چیز سرزنش میکنند. قربانیان واقعی آزار وجود دارند و ما باید مطمئن شویم کـه همدل و قربانی هستیم. «اگر کسی رفتار ناخوشایند، بی‌رحمانه، و قلدری دیگران را انجام دهد، اما ادعا کند قربانی شده اسـت، مشخصاً قربانی نیست».
نکته دیگری کـه باید درنظر داشت؟ توجه داشته باشید کـه افراد نزدیک بـه افراد غیر قابل اعتماد وقتی باهم هستند چگونه رفتار میکنند. “آیا انها خوشحال هستند؟ آیا انها در حضور شخصی کـه شـما محاسبه می‌کنید، پایدار، متعادل، مطمئن و سالم بـه نظر می رسند؟

12.رفتار برتر و بی‌نقص آنها

این نکته به این معناست که همه چیز از تعبیر صمیمی شما نیست، بلکه بیشتر از آن، تا زمانی که احساس ناراحتی می‌کنید و نمی‌توانید واکنش متقابل نشان دهید. “بیش از بهترین هدیه‌دهی، یک هدیه گرانبها را به همراه داشته باشید.” افراد غیرقابل اعتماد معمولاً قانون‌شکن‌های هدیه‌دهی هستند.
به عنوان مثال، زمانی که همکاران شما نمی‌بینند، ممکن است یک یادداشت عاشقانه با گل به محل کار شما ارسال کنند. “من قبلاً این را گفته‌ام، اما توجه کنید که آیا در اطراف آنها احساس ناراحتی می‌کنید.” اگر در کنار آنها احساس خوبی ندارید، این نشانه خوبی نیست.

13.چالش در فهم آنها

به‌جای اشتراک‌گذاری دانش، گفت‌وگوهایی که به اصل موضوع نرسیده و صحبت‌های بی‌نظم و گیج‌کننده، نمونه‌های خوبی از روش‌های غیرقابل اعتماد در ارتباطات آنلاین هستند. میکروفون‌های خشن و تاخیرهای ویدیویی، آسانی درک را کاهش می‌دهند و این باعث ایجاد اختلال در ایجاد اعتماد متقابل می‌شود. اما خوشبختانه، اتصال به اینترنت بهتر راه‌حل نسبتاً آسانی برای بهبود قابلیت اعتماد است.
در این قسمت میخواهیم به شما بگوییم که در مقابل این افراد چه باید کرد

 راهنمایی برای برخورد

وقتی کسی را شناسایی کردید که به نظر غیرقابل اعتماد می‌آید، انجام چه کاری مناسب است؟ کارشناسان آداب اجتماعی و متخصصان زبان بدن خوشبختانه چند نکته برای کمک به شما در نظارت موقعیت و یافتن ایمنی در صورت نیاز دارند.

1.ارزیابی سطح ایمنی شخصی خود

اولین مرحله این است که اطمینان حاصل کنید که آیا احساس امنیت می‌کنید یا خیر. اگر احساس ناراحتی می‌کنید، بهتر است از فرد موردنظر دور شوید و از هرگونه بی‌ادبی یا نگرانی‌ای اجتناب کنید؛ این برای حفظ امنیت شما ضروری است.
دروغگوها ممکن است ناامید شوند، اما افراد مثبت‌اند و از آن‌ها می‌توان با پرسش سوالات منفی استفاده کرد تا محدودیت‌های آنها را بسنجید. به عنوان مثال، می‌توانید از آنها بپرسید که پنج مورد بد را در مورد آخرین شغل یا رابطه عاطفی‌شان در گذشته بگویند. این آزمایش می‌تواند نشان‌دهنده قابلیت تنظیم واکنش آنها باشد. یک فرد خوب نباید با پرسیدن این سوال‌ها، احساس ناراحتی در شما ایجاد کند.

2.تقویت اعتماد به نفس در دل خود

مادربزرگم همیشه به من می‌گفت: «اگر کسی به شما بگوید “به من اعتماد کن”، بدانید که ممکن است دروغ می‌گوید یا قصد دارد شما را فریب دهد، بنابراین اعتماد نکنید.» به جای اینکه به گفته‌های دیگران اعتماد کنید، به خودتان اعتماد کنید. «افراد غیر قابل اعتماد به جای نشانه‌های رفتاری، بر اساس حرف‌های شما حکم می‌کنند. مغز شما هوشمند‌تر از آنچه که فکر می‌کنید است.» هنگامی که افراد دروغ می‌گویند، لحن صدایشان تغییر می‌کند و یک “تکل” دارند؛ به عبارت دیگر، صدایشان تغییر می‌کند یا بیشتر بدنشان را از شما دور می‌کنند.
با توجه به این اطلاعات، توانایی تشخیص افراد غیر قابل اعتماد و اعتماد به خود بسیار مهم است. با اعتماد به نفس و تمرکز بر تشخیص نشانه‌های رفتاری افراد، می‌توانید از ورود به روابط نامناسب و موقعیت‌های خطرناک جلوگیری کنید.

3.اهمیت داشتن یک طرح پشتیبان در نیازهای روزمره

وقتی با یک فرد غیر قابل اعتماد روبرو هستید، مهربانی و دلپذیری را حفظ کنید اما همیشه از یک طرح پشتیبانی برای خود استفاده کنید. اگر انها می‌گویند هدیه‌ای را به عنوان شکرگزاری می‌آورند، ممکن است بهتر باشد برای زمانی که بدون هدیه می‌آیند، مقداری هدیه آماده کنید. اگر بـه شـما گفتند کـه بخشی از پروژه آنها تا سه‌شنبه تکمیل می‌شود، از طریق ایمیل تشکر کنید و جزئیات را تکرار کنید. اگر قول داده‌اند کـه شـما را در فرودگاه می‌برند، در صورتی که پس از 10 دقیقه هنوز آنها را ندیدید و تماس‌هایتان را جواب ندادند، سوار یک تاکسی شوید و پیامی بفرستید که منتظر دیدار با آنها هستید.

و در پایان

شک و تردید نیز همچون هر احساس دیگری، یک احساس طبیعی اسـت، اما بعضی اوقات این حس ممکن اسـت از حد معمول خارج شود. احتمالاً شـما هم تا به حال با افرادی روبرو شده‌اید که به هر کس و هر چیز شک و تردید داشته‌اند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *