مجله سیمدخت
0

خوردن یک تخم مرغ در روز چه تاثیری در بدن دارد؟

خوردن یک تخم مرغ در روز چه تاثیری در بدن دارد؟
بازدید 62

رئیس گروه تغذیه و دارویی در معاونت بهداشت، درباره این مسئله اظهار نموده است: تخم مرغ به دلیل داشتن مواد مغذی استثنایی، از جمله پروتئین با کیفیت بالا و حاوی مقادیر قابل توجهی از ویتامین‌ها و مواد معدنی، بسیار ارزشمند است.

بنا بر گزارش های بهداشتی، تخم مرغ از جمله مواد غذایی اصلی است که مردم ایران در وعده‌های مختلف غذایی از آن بهره می‌برند. همواره تقاضا برای خرید تخم مرغ وجود داشته ولی آیا افراد به خواص ارزشمند این ماده غذایی آگاه هستند؟ در این گزارش، به بررسی چندین مورد از خواص مفید تخم مرغ پرداخته می‌شود.

جبران نقص آهن

تداوم کمبود آهن در بدن باعث بروز علائمی همچون سردرد می‌شود. اگر احساس می کنید که انرژی لازم برای انجام فعالیت‌های روزانه را ندارید، ممکن است دچار کمبود آهن شده باشید. آهن، که حامل اکسیژن در خون است، نقش بسیار حیاتی در ایجاد انرژی و حفظ سیستم‌های حیاتی بدن دارد. بنابراین، کمبود آهن می‌تواند برای سلامتی خطرناک باشد. اما چگونه می‌توان کمبود آهن را جبران کرد؟

زرده تخم مرغ یک منبع غنی از آهن است که مصرف آن می‌تواند کمبود آهن در بدن را تقویت کند. آهن موجود در زرده تخم مرغ، آهنی است که به راحتی هضم می‌شود و به بدن کمک می‌کند. بنابراین، به افرادی که با کمبود آهن مواجه هستند، توصیه می‌شود تا مصرف تخم مرغ را در رژیم غذایی خود درنظر بگیرند.

تأمین مواد مغذی از طریق مصرف تخم مرغ

تخم مرغ یکی از محصولاتی است که ویتامین‌های بسیاری را در خود جای می‌دهد. با قرار دادن تخم مرغ در وعده‌های غذایی روزانه، می‌توانید به راحتی نیازهای مغذی بدن خود را تامین کنید. تخم مرغ به اندازه‌ای مواد مغذی دارد که به عنوان یک غذای فوق‌العاده شناخته می‌شود.

تامین بهبود سلامت مغز

تحقیقات نشان می‌دهد که تخم مرغ می‌تواند به بهبود سلامت مغز کمک کند. این خاصیت از خواص تخم مرغ، به ویژه در دوران بارداری، بسیار حیاتی است. بهتر است زنان باردار از تخم مرغ به منظور بهبود رشد  سالم مغز جنین استفاده کنند. مصرف تخم مرغ توسط مادران در این دوران نگرانی از بابت نارسی مغز جنین را کاهش می‌دهد.

تقویت قدرت بینایی

تقویت بینایی و تقویت استخوان از جمله مسائلی هستند که با توجه به اهمیت سلامتی، لازم است در برنامه زندگی خود مد نظر داشته باشیم. مشکلات بینایی، یکی از مسائل رایج در جامعه ماست که می‌توان با اقدامات ساده و مصرف مواد غذایی مناسب،از بروز این مشکلات پیشگیری کرد. برای حفظ بینایی خود و جلوگیری از مشکلات چشمی، مصرف تخم مرغ به عنوان یکی از منابع غنی ویتامین A و لوتئین می‌تواند مفید باشد. این مواد مغذی به حفظ سلامت عدسی چشم کمک کرده و از بروز مشکلاتی نظیر تباهی لکه زرد جلوگیری می‌کنند. بنابراین، توصیه می‌شود که در رژیم غذایی خانواده، به‌طور متوسط هر دور روز یکبار، تخم مرغ را جایگزین نمایید.

تقویت استحکام استخوان

همچنین، برای تقویت استخوان‌ها و جلوگیری از مشکلات مرتبط با آن، ویتامین D از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تخم مرغ به عنوان یک منبع غنی این ویتامین شناخته شده است. با مصرف مداوم تخم مرغ، می‌توانید نیازهای ویتامین D بدن خود را تامین کرده و در نتیجه، استخوان‌های خود را تقویت نمایید. به همین دلیل، توصیه می‌شود که  در بازه زمانی مناسب تخم مرغ را به طور منظم در رژیم غذایی خود جای دهید تا به بهبود و تقویت سلامت استخوان‌هایتان کمک کنید.

حفظ انرژی بدن

حفظ انرژی بدن امری حیاتی است که نیازمند مراقبت و توجه به تغذیه صحیح می‌باشد. بدن ما در طول روز از انرژی برای انجام فعالیت‌های روزانه و حفظ سلامت بهره‌مند می‌شود. کمبود انرژی می‌تواند باعث کاهش فعالیت‌های روزانه و افت عملکرد بدن گردد. در این راستا، تخم مرغ به عنوان یک منبع غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی مهم، می‌تواند نقش بسیار موثری در تامین انرژی لازم برای بدن ایفا کند. صبحانه با یک تخم مرغ کامل می‌تواند بهترین شروع برای یک صبح پرانرژی باشد. ویتامین B که در تخم مرغ وجود دارد، توانایی تامین انرژی برای فعالیت‌های روزمره را داراست. این ویتامین‌ها به عنوان منبع اصلی انرژی به بدن کمک کرده و سطوح انرژی را در طول روز حفظ می‌کنند.

فرشته فزونی، رئیس گروه تغذیه و دارویی معاونت بهداشت، به ویژگی‌های تغذیه‌ای تخم مرغ اشاره کرده و تأکید دارد که این ماده غذایی استثنایی، حاوی پروتئین با کیفیت و مقادیر قابل توجهی از ویتامین‌ها و مواد معدنی است.او اظهار داشته که تخم مرغ به عنوان یک منبع غنی از ویتامین‌های گروه A و B شناخته می‌شود و نیاز بدن به ویتامین E را نیز به مقدار کافی تأمین می‌کند. املاحی مانند روی، سلنیم و آهن نیز در تخم مرغ حضور دارند که به حفظ سلامت و انرژی بدن کمک می‌کنند.

فزونی همچنین به رفع افکار نادرست درباره تخم مرغ اشاره کرده و اظهار کرده است که تصورات قدیمی درباره افزایش کلسترول خون به وسیله تخم مرغ غلط است. او توضیح داده که فقط یک سوم اسیدهای چرب تخم مرغ از نوع اشباع هستند و دو سوم باقی‌مانده از نوع غیراشباع می‌باشند. این مطالب نشان می‌دهند که تخم مرغ می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی سالم و مفید در رژیم غذایی ما مطرح شود.

یک تخم مرغ در روز نیاز هر انسان سالم

در حوزه سلامت و تغذیه، رئیس گروه تغذیه و دارویی معاونت بهداشت به اهمیت مصرف تخم مرغ و تأثیرات مثبت آن بر سلامت انسان اشاره نموده و شعار “هر انسان سالم یک تخم مرغ در روز” را معرفی کرده است. او بیان کرده که مصرف این ماده غذایی به خصوص برای افراد سالم، باردار و شیرده، کودکان و نوجوانان در حال رشد، ورزشکاران و تمامی بزرگسالان سالم به دلیل ارزش غذایی بالا توصیه می‌شود.

به نظر فرشته فزونی، مصرف یک تخم مرغ در روز برای افراد سالم مشکلی ندارد. اما در صورت وجود بیماری‌هایی مانند دیابت، فشارخون بالا یا چاقی، توصیه شده است که میزان مصرف تخم مرغ با مشاوره پزشک و کارشناس تغذیه تعیین شود. در کل، مصرف سه عدد تخم‌مرغ در هفته برای این گروه افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند.

رئیس گروه تغذیه و دارویی معاونت بهداشت همچنین تأکید کرده که خوردن تخم مرغ باید همراه با خوراکی‌های سالم و خنک باشد و روش پخت تخم مرغ نیز باید بدون استفاده از روغن انجام شود. وی اطلاعات تغذیه‌ای تخم مرغ را نیز بیان کرده و گفته است که یک تخم مرغ بزرگ حدود ۷۲ کیلوکالری انرژی و ۶.۳ گرم پروتئین دارد. این مقدار پروتئین در سفیده تخم مرغ و زرده آن به ترتیب ۳.۶ گرم و ۲.۷ گرم است.

در خصوص کودکان، فرشته فزونی با تأکید بر اینکه مصرف تخم مرغ در کودکان باید با شروع تغذیه تکمیلی (از شش ماهگی) آغاز شود، توصیه کرده است که تخم مرغ پخته شده به میزان کم در برنامه غذایی کودکان اضافه شود. همچنین، وی هشدار داده که مصرف تخم مرغ خام یا تخم مرغ عسلی برای کودکان ممنوع است و در صورت وجود آلرژی نیاز به جایگزین مناسب و مناسب‌تر وجود دارد.

در نهایت، رئیس گروه تغذیه و دارویی معاونت بهداشت توصیه کرده است که در صورت آلرژی به تخم مرغ، باید این ماده از برنامه غذایی حذفشده و گزینه‌های دیگر و مناسب به عنوان جایگزین مدنظر قرار گیرد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *