مجله سیمدخت
0

کمبود کدام ویتامین باعث تعریق زیاد می‌شود؟

کمبود کدام ویتامین باعث تعریق زیاد می‌شود؟
بازدید 22

عرق کردن، که صد درصد آنلاین انجام می‌شود، فرایندی است برای خنک کردن و تنظیم دمای بدن. اما بدن ممکن است در برخی موارد بیش از حد عرق کند که علتش ممکن است متنوع باشد، از جمله کمبود برخی از مواد معدنی یا ویتامین‌ها.

به گزارش مجله سلامت صد آنلاین، عرق زدن واکنش طبیعی بدن به ورزش، تب، و استرس است که با انتشار اندورفین و سموم، موجب سلامت پوست می‌شود.

هنگامی که عرق زدن، مواد مغذی بسیاری از بدن حذف می‌شوند، که این می‌تواند منجر به احساس خستگی شود.

همچنین، عرق زدن ممکن است منجر به کمبود آب و اختلال الکترولیتی شود و ویتامین C را از بین ببرد.

برای تعویض مواد مفیدی که با عرق زدن از دست داده می‌شود، مصرف مواد غذایی و ویتامین‌ها در طول ورزش توصیه می‌شود.

اما چه ویتامین‌هایی ممکن است باعث تعریق زیاد شوند؟ عرق زدن یک فرآیند برای خنک کردن بدن است،

اما در برخی موارد، بدن ممکن است بیش از حد عرق بزند که ممکن است به دلایل مختلفی باشد، از جمله کمبود برخی مواد معدنی و ویتامین‌ها.

کمبود ویتامین و تعریق زیاد

همان‌طور که گفته شد، کمبود برخی از ویتامین‌ها می‌تواند باعث تعریق زیاد شود. در اینجا با هم این ویتامین‌ها را بررسی می‌کنیم.

ویتامین‌های گروه B

ویتامین‌های گروه B به تنظیم هورمون‌ها و کنترل سطح استرس بدن کمک می‌کنند. به‌طور معمول، تعریق بدن انسان را عصبی می‌کند و در شرایط حرارت بدن افزایش می‌یابد، که می‌تواند باعث نارضایتی فرد شود. تعریق ناشی از استرس یکی از دلایل اصلی تعرق بیش‌ازحد است. ویتامین‌های گروه B نقش مهمی در پیوند سیستم‌های غدد درون‌ریز و عصبی دارند که هر دوی این سیستم‌ها نقش مهمی در مبارزه بدن با استرس ایفا می‌کنند. زمانی که انسان تحت استرس قرار دارد، بدن با ترشح هورمون‌های استرس مانند کورتیزول و آدرنالین به مغز دستور می‌دهد که یا با استرس مبارزه کند یا آن را ایجاد کند. یکی از اهداف اصلی ویتامین‌های گروه B، کمک به تنظیم میزان هورمون استرس است. ویتامین B۶ (پیریدوکسین)، B۹ (فولات یا اسید فولیک) و B۱۲ (کوبالامین / سایانوکوبالامین) می‌توانند در این تنظیم نقش داشته باشند.

منیزیم: ماده معدنی ضروری برای مبارزه با تعرق بیش‌ازحد

تعریق در واقع ادرار بسیار رقیق محسوب می‌شود که به همراه مایعی که در جریان تعریق از بدن انسان خارج می‌شود، الکترولیت‌های زیادی نیز از دست می‌روند. از سوی دیگر، مواد معدنی اجزاء سازنده سیستم‌های عصبی هستند و بنابراین اگر الکترولیت‌هایی مانند سدیم، کلسیم و به‌ویژه منیزیم دوباره تجدید نشوند، باعث بروز آسیب می‌شود زیرا اعصاب توانایی خود را برای کنترل باز و بسته کردن موثر منافذ بدن از دست می‌دهند.

منیزیم یک ماده معدنی مهم است زیرا نه تنها در انتقال سیگنال عصبی نقش دارد بلکه سیستم‌های عصبی ما را برای تطابق با تنش‌های روزانه زندگی توانمند می‌سازد. پس مصرف منیزیم تأثیر دو گانه‌ای بر اعصاب و غدد عرق بدن دارد؛ زیرا زمانی که عرق می‌کنیم، منیزیم زیادی از دست می‌دهیم.

تعریق زیاد علی‌الخصوص در ناحیه گردن و پیشانی و اطراف پوست سر به علت کمبود ویتامین D می‌باشد. در کل، از اولین نشانه‌های عرق کردن کمبود این ویتامین مهم بدن است.

بنابراین مصرف مکمل منیزیم و ویتامین D و B اضافی بعلاوه خوراکی‌های غنی از این مواد مانند سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند، مغز خشکبار و زرده تخم‌مرغ شروع خوبی برای تأمین این مواد معدنی در بدن و حمایت از سیستم عصبی هستند که می‌تواند به تنظیم تعرق بیش‌ازحد بدن کمک کند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *