مجله سیمدخت
0

نفرت‌پراکنی آنلاین، تهدیدی جدی برای زنان

نفرت‌پراکنی آنلاین، تهدیدی جدی برای زنان
بازدید 47

گزارش تازه‌ای از اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که زنان، آفریقایی‌تباران، و روماها به عنوان هدف اصلی آزارگران اینترنتی در نقدهای نفرت‌انگیز قرار دارند. از زمانی که توهین‌های کلامی از ابعاد مختلف به دنیای واقعی به فضای مجازی انتقال یافته‌اند، نگرانی جهانی در خصوص حل این مشکل افزایش یافته است.

گزارش جدید از اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که بیشترین میزان نفرت‌انگیزی آنلاین متوجه زنان است، که از توهین‌ها، آزار کلامی، و تهدید به خشونت تشکیل شده است. آژانس حقوق اساسی اتحادیه اروپا بر ضرورت تشویق پلتفرم‌های اجتماعی به ارائه محتوا با حساسیت بیشتر در زمینه جنسیت و قومیت تأکید می‌کند.

به گزارش رویترز، این بیانیه بر اساس مطالعاتی در شبکه‌های اجتماعی ایکس، ردیت، تلگرام و یوتیوب در چهار کشور عضو اتحادیه اروپا (آلمان، ایتالیا، سوئد و بلغارستان) انجام شده است، که از ژانویه تا ژوئن ۲۰۲۲ (دی ۱۴۰۰ تا تیر ۱۴۰۱) طول کشیده است. مطالعات نشان می‌دهد که در تمام این کشورها و بر روی تمام این پلتفرم‌ها، زنان به عنوان هدف اصلی آسیب‌های آنلاین مشاهده شده‌اند. به علاوه، آفریقایی‌تباران و روماها نیز از خشونت آنلاین بیشترین تأثیر را در میان سایر گروه‌ها تجربه می‌کنند.

تعداد نفرت‌انگیزی‌های آنلاین علیه زنان تقریباً سه برابر بیشتر از نفرت‌انگیزی‌های مرتبط با قومیت است. رئیس بخش حقوق اساسی اتحادیه اروپا اظهار داشته است: “کشورهای عضو اتحادیه و شبکه‌های اجتماعی باید شرایطی را فراهم کنند تا فضای امن در فضای مجازی ایجاد شود، و این حجم زیاد از نفرت‌انگیزی به هیچ وجه قابل قبول نیست.”

در سال گذشته، طبق قانونی که بخش خدمات دیجیتال اتحادیه‌ی اروپا اجرا کرده بود، وظیفه پلتفرم‌ها و موتورهای جست‌وجو بر عهده گرفته شد که کنترل بیشتری بر روی محتوای مضر و غیرقانونی داشته باشند؛ در غیر این صورت، مجازات‌هایی برای آن‌ها در انتظار بود.

از ماه اکتبر (مهر و آبان) سال جاری، اتحادیه‌ی اروپا تحقیقات رسمی را آغاز کرده است تا محتواهای مضر در پلتفرم‌هایی چون تیک‌تاک، ایکس، و متا را حذف کند. با افزایش روزافزون اطلاعات نادرست و محتواهای آسیب‌زننده، غول‌های فناوری اخیراً بیش‌ازپیش در نظر اتحادیه‌ی اروپا قرار گرفته‌اند. ارزشیابی این مسائل در گزارش مورد اشاره صورت گرفته است، با این حال اطلاعات مربوط به اینستاگرام و فیسبوک در این تحقیقات در دسترس پژوهشگران قرار نگرفته است زیرا متا اجازه دسترسی به داده‌های خود را فراهم نکرده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *