مجله سیمدخت
0

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

بازدید 46

تمام والدین با دلی مهربان، آرزوی دارند که فرزندانشان زندگی بهتری داشته باشند. بسیاری از آن‌ها به فراهم کردن هر امکاناتی برای فرزندانشان می‌پردازند، برخی به سختی کار می‌کنند تا فرزندانشان را منظبط و هدف‌گرا بنمایند، و برخی دیگر به فرزندان‌شان حق انتخاب می‌دهند و آن‌ها را تربیت می‌کنند تا تصمیمات خود را بگیرند. هر خانواده سبک تربیتی خاص به خود را دارد، اما یک نکته مشترک بین تمام پدر و مادرها وجود دارد: همه آن‌ها، زمانی که به گذشته‌ی خود نگاه می‌اند، احساس می‌کنند که بخواهند برخی از اشتباهات گذشته‌شان را اصلاح کنند.

در ادامه به بیان برخی از اشتباهاتی می‌پردازیم که والدین در آینده ممکن است افسوس بخورند.

1. از تعامل با فرزندتان لذت نبردید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

کودکان به سرعت از مرحله‌ی نوزادی به شخصی مستقل تبدیل می‌شوند که نیاز به ارتباط مداوم با بزرگ‌ترها دارد. اما والدین نیز به این ارتباط و ارتباط با فرزندانشان نیازمندند. بله، وقت آزاد والدین محدود است و ممکن است وقتی که فرزندان مشغول بازی هستند، والدین نیز به کارهای خود مشغول شوند. اما اگر این عادت به یک نقطه‌ی افت معمول شود، ممکن است یک روز ببینید که فرزندان شما بزرگ شده‌اند و دارند زندگی خودشان را می‌کنند.

هیچ راهی برای بازگرداندن زمان از دست رفته وجود ندارد. بنابراین، سعی کنید نه تنها به صورت فیزیکی بلکه به صورت ذهنی نیز به فرزند خود نزدیک شوید و از لحظات با ارزش با هم لذت ببرید.

2. فرزندتان را به اندازه ی کافی بغل نکردید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

تحقیقات نشان داده است که بغل کردن باعث بهبود سلامت، هم فیزیکی و هم روانی، می‌شود. این عمل مزایای آشکار مختلفی دارد، اما بدون شک، احساس بی‌نظیری را که از در آغوش گرفتن نوزاد خود به دست می‌آورید، تجربه نخواهید کرد. گاهی والدین از انجام این کار خودداری می‌کنند، که اساساً به دلیل باورهای نادرست است (مانند این ایده قدیمی که به والدین توصیه می‌شود کمتر نوزاد خود را بغل کنند تا او عادت نکند).

به سرعت فرزند شما بزرگ خواهد شد و این فرصت برای بغل کردنش به گذشته خواهد رفت. پس تا زمانی که می‌توانید، از این لحظات با ارزش استفاده کنید.

3. به اندازه ی کافی از فرزندتان عکس و فیلم نگرفتید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

بله، اگر حالا عکسی از فرزندتان نگیرید، هیچ اتفاق بدی نمی‌افتد. به طور مثال، تأثیری بر سلامت روان، ویژگی‌های شخصیتی یا سلامت جسمی اش نخواهد داشت. اما به احتمال زیاد در آینده، حس می‌کنید که دلتان می‌خواهد لحظات گرانبهای زندگی تان را به یاد بیاورید و این احساسات را با فرزندتان که دیگر بزرگ شده، به اشتراک بگذارید. بسیاری از والدین پشیمان می‌شوند که در آن زمان که باید، بیشتر از فرزندان خود عکس تهیه نکرده‌اند.

حتماً یک روزی در آینده، دلتان می‌خواهد که قدم‌های اولیه فرزندتان را دوباره ببینید. و آلبوم‌های عکس، علیرغم تمام ابزارها و فناوری‌هایی که امروز در دسترس داریم، همچنان بهترین و مطمئن‌ترین راه برای حفظ تصاویر لحظات باارزش زندگی ما هستند.

4. اولین کلمات فرزندتان را ثبت نکردید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

بله، به درستی می‌فرمایید که این خاطرات تنها خاطرات خوشی هستند و بدون آن‌ها هم می‌توان زندگی کرد. اما چه بهتر که این خاطرات را به روشی ثبت کنید و برای آینده نگه دارید.

5. به اندازه ی کافی با فرزندتان بازی های خلاقانه نکردید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

اگرچه نمی‌توان اطمینان داشت که با بازی‌های خلاقانه با فرزندتان، او به طور قطع به هنرمند بزرگی تبدیل خواهد شد، اما احتمال وجود دارد. اولاً، اگر فعالیت‌های متنوعی با فرزندتان انجام دهید، می‌توانید تشخیص دهید که علایق و استعدادهایش چیستند. سپس می‌توانید در تقویت این نقاط قوت کمک کنید. ثانیاً، هر فعالیتی، از جمله خواندن کتاب‌ها به صدای بلند برای فرزندتان یا بازی با خمیر بازی و اسباب‌بازی با او، به رشد و تقویت هوش، تخیل و دایره واژگان فرزندتان کمک می‌کند. و در آخر اینکه، این کار می‌تواند پیوند بین شما و فرزندتان را تقویت کند، که این به تنهایی دلیل کافی برای انجام فعالیت‌های مختلف با یکدیگر است.

والدین با تجربه اغلب افسوس می‌خورند که به استعدادهای فرزندشان بی‌توجهی کرده‌اند، زیرا برخی از توانمندی‌ها از سن کم‌ترین دوره زمانی قابل تشخیص هستند. برای فرزند خود فرصتی ایجاد کنید تا بازی‌های متنوع را امتحان کند و در اندازه‌ای که ممکن است، کتاب بخواند.

6. بیش از حد سختگیر بودید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

تذکر دادن به کسی به خاطر کار بدی که انجام داده است یک مسئله است، اما اعمال مداوم انتقاد، مسئله‌ای دیگر است. یک باور رایج اما اشتباه این است که چه بیشتر انتظارات باشد، فرد به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کند. حقیقت این است که این نوع رفتار ممکن است موجب معکوس شدن این نتیجه شود، یعنی ایجاد مشکلات رفتاری و حتی اختلال در رشد. و بدون شک، یکی از مسائل این رویکرد ممکن است نبود یک ارتباط سالم بین والدین و فرزندان باشد.

تنبیه برای نمرات پایین نیز بسیار مخرب است، زیرا ممکن است تاثیر منفی بر موفقیت عمومی فرزندان در مدرسه داشته باشد. باید از رویکرد تنبیه و پاداش فقط برای موارد مهم و واقعاً ارزشمند استفاده کرد. بهتر است تنها زمانی تذکر دهید یا پاداش بدهید که مسائل واقعی و اهمیت‌داری مطرح باشند. به عنوان مثال، یک نمره پایین یا یک لیوان شکسته به تنهایی معمولاً مشکل‌آفرین نیست.

7. به عقیده و نظر فرزندتان توجه نکردید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

بارها و بارها گفتن جملاتی مثل “هنوز برای تصمیم گرفتن بچه‌ای” یا “بزرگترها بهتر می‌دانند” به فرزندتان، احساس ناراحتی و بی‌توجهی را در او ایجاد می‌کند. اما توهین به فرزند خود، تنها بدترین اتفاقی نیست که در این مواقع ممکن است رخ دهد. کودکانی که احساس می‌کنند عقیده و نظرشان به‌طور مداوم نادیده گرفته می‌شود، ممکن است در بزرگسالی با مشکلاتی روانی روبه‌رو شوند. این اتفاق از دید منطقی هم منطقی نیست؛ چطور می‌توانید از زندگی لذت ببرید که همیشه تصمیم‌های زندگی‌تان توسط شخص دیگری گرفته شده باشد؟

بیشتر احترام بگذارید تا کودک شما بتواند خودش تصمیم بگیرد و عقیده و نظر خودش را بیان کند. بهتر است با او درباره‌ی آرزوها و تمایلاتش گفتگو کنید تا اینکه سعی کنید او را محدود کنید یا به آرزوهایش بی‌توجهی کنید.

8. به اندازه ی کافی فرزندتان را شاد نکردید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

خاطرات خوب از دوران کودکی، ارزشمندترین خاطراتی هستند که هیچ کس نمی‌تواند آنها را از ما بگیرد. به علاوه، یک سفر کوتاه می‌تواند در آینده به یک موفقیت بزرگ تبدیل شود. اگر کودک در یک محیط سالم رشد کند و تجربه‌های متعددی داشته باشد، این نشان‌دهنده‌ی رشد صحیح اوست. کودکان خوشحال، به زندگی بزرگسالی بهتر سازگار می‌شوند و روابط جدید را با اطمینان شکل می‌دهند.

اوقات مشترک والدین و فرزند به عنوان خاطرات ارزشمند برای پدر و مادرها محسوب می‌شود. بنابراین، از این لحظات لذت ببرید و به این فکر کنید که چطور می‌توانید زندگی خود را جالب‌تر کنید. اطمینان حاصل کنید که فرزندتان تا حد امکان لحظات شادی را در زندگی خود تجربه می‌کند.

9. به توصیه های دیگران عمل می کردید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

بعضی افراد افتخار می‌کنند که نصیحت‌هایی بدهند، حتی اگر موضوعی مناسب نباشد، و مادران جوان اغلب این توصیه‌ها را دریافت می‌کنند. افراد معمولاً به عنوان “کارشناسان” هر زمان که شما را می‌بینند، شروع به نصیحت در مورد چگونگی لباس‌پوشی، تغذیه و تربیت فرزندانتان می‌کنند. اما حقیقت این است که شما بهترین والدین فرزندانتان هستید و از هر فرد دیگری بهتر می‌دانید که چه چیزی برای آن‌ها مناسب است و چه چیزی نه. البته می‌توانید به این توصیه‌ها گوش کنید، اما این بدان معنا نیست که باید بطور قطع به آن‌ها عمل کنید.

همچنین، باید اجازه ندهید کسانی که فرزندانتان را نمی‌شناسند، بخاطر اشتباهاتشان ایشان را سرزنش کنند. همواره پشتیبان فرزندانتان باشید و به آن‌ها نشان دهید که در هر شرایطی پشتیبانی‌شان هستید. فرزندانتان باید بدانند که می‌توانند در هر لحظه به شما اعتماد کنند، به ویژه زمانی که نیاز به حمایت دارند.

10. در لحظات مهم زندگی فرزندتان کنارش نبودید

۱۰ اشتباه والدین که پشیمانی در پی دارد

بعضی از مسائل ممکن است برای والدین به نظر جدی نیاید، اما ممکن است برای فرزندانشان اهمیت زیادی داشته باشد. در چنین شرایطی، تمام افراد، به ویژه کودکان، نیاز دارند که شخص نزدیکی در کنارشان باشد. حتی اگر به نظر برسد که دلیل موجهی برای عدم حضور در جشن تولد فرزندتان دارید، تلاش کنید حتماً شرکت کنید. در آینده، زمانی که متوجه می‌شوید چه لحظات مهمی را از دست داده‌اید، احتمالاً پشیمان خواهید شد.

از پیش برنامه‌ریزی‌های مربوط به سال نو را با فرزندتان انجام دهید، به سینما و تئاتر بروید یا با مادربزرگ و پدربزرگ دیدار کنید. تمام این فعالیت‌های به نظر ساده در واقع مهم هستند. زمانی که فرزندان شما بزرگ شوند، احتمالاً دلتان برای این لحظات به یادگار خواهد ماند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *