مجله سیمدخت
0

پردازنده‌های نانومتری ۳ و ۴ از سامسونگ در نصف دوم سال ۲۰۲۴ آماده می‌شوند

پردازنده‌های نانومتری ۳ و ۴ از سامسونگ در نصف دوم سال ۲۰۲۴ آماده می‌شوند.
بازدید 17

به نظر می‌رسد که در شش ماه دوم سال ۲۰۲۴، پردازنده‌های ۳ و ۴ نانومتری از سامسونگ به طور رسمی عرضه خواهند شد. این شرکت، هرچند کم‌تر محبوبیتی نسبت به TSMC در زمینه تراشه دارد، اما از فناوری‌های جدید و جذاب در تولید تراشه استفاده می‌کند. گفته می‌شود که در نیمه دوم سال ۲۰۲۴، این شرکت کره‌ای قصد دارد فناوری ساخت ۳ و ۴ نانومتری خود را به طور رسمی معرفی کند.

در سال جاری، بخش تولید تراشه سامسونگ از نظر درآمد عملکرد خوبی نداشته است. این بخش به هیچ وجه قابلیت توجیه نداشت، زیرا سامسونگ در این زمینه با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده و از اشتباهات خود درس نگرفته است. با این حال، سامسونگ امیدوار است که در سال آینده وضعیت بهتری پیدا کند.

فناوری‌های جدیدی که سامسونگ برای پردازنده‌های ۳ و ۴ نانومتری خود در نظر گرفته‌است به ترتیب با نام‌های SF3 و SF4X شناخته می‌شوند. SF3 به عنوان دومین نسل فناوری ساخت ۳ نانومتری سامسونگ محسوب می‌شود که گفته می‌شود در مقایسه با SF3E (نسل اول) دارای پیشرفت چشمگیری است. این فناوری، امکان انتخاب کانال‌های عرضی مختلف برای قرار دادن ترانزیستورها روی سلول‌های مشابه را به شرکت سازنده می‌دهد.

هرچند که سامسونگ مقایسه‌ای بین SF3 و SF3E ارائه نداده است، اما اشاره دارد که تفاوت مصرف انرژی حدوداً ۳۴٪ است. این تراشه همچنین در مقایسه با SF4، با همان میزان فرکانس و ترانزیستورها، ۲۱٪ کمتر انرژی مصرف می‌کند و همچنین با همان قدرت و پیچیدگی ساخت، ۲۲٪ توان پردازشی بیشتری را ارائه می‌دهد.

پردازنده‌های نانومتری ۳ و ۴ از سامسونگ در نصف دوم سال ۲۰۲۴ آماده می‌شوند.

تراشه‌های مبتنی بر فناوری SF4X در برنامه‌هایی با محاسبات سنگین، مانند کامپیوترهای پایگاه‌های داده، به کار خواهند رفت. این برای اولین بار در چندین سال است که سامسونگ به منظور تامین نیازهای محاسبات سنگین، تراشه‌هایی تولید می‌کند. نسبت به SF4، SF4X حدوداً ۱۰٪ بهتر عمل می‌کند و مصرف انرژی آن حدود ۲۳٪ کمتر است.

احتمال وجود دارد که AMD از فناوری ساخت SF4X سامسونگ برای تراشه‌های خود استفاده کند، این امر به دلیل همکاری نزدیک بین دو شرکت امکان‌پذیر است. با این حال، لیزا سو، مدیرعامل AMD اعلام کرده است که او با فناوری‌های TSMC آشناست و قصد دارد همکاری خود را با این شرکت تایوانی در سال‌های آینده ادامه دهد. همچنین، فناوری SF3 نیز در تولید تراشه‌های اگزینوس برای دستگاه‌های موبایل مانند اگزینوس ۲۵۰۰ به کار گرفته خواهد شد که در گوشی‌های سری گلکسی اس ۲۵ به کار خواهد رفت.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *