مجله سیمدخت
0

7 راز بزرگ و جالب در فضا

بازدید 67

رازهای بزرگ در مورد فضا

گزارش سیمدخت حاکی از واقعیتی است که فضا همچنان از اسرار و رموز فراوانی پرده‌برداری نکرده است. انسان تا به حال تنها یکبار به ماه سفر کرده و تعداد کمی کاوشگر به فضا فرستاده شده‌اند. از جمله این کاوشگرها، Voyager 1 نام دارد که از منظومه شمسی خارج شده است.
اطلاعات ما درباره فضا اغلب از اجسامی که از فضا به زمین پرتاب می‌شوند و اشیایی که توسط تلسکوپ‌ها مشاهده می‌شوند تشکیل می‌شود.
بعضی از معماهای بزرگ و مشهور فضایی مانند “چهره‌ای بر روی مریخ” و “ماهواره شوالیه سیاه” قبلاً حل شده‌اند، اما هنوز معماهای زیادی وجود دارند که دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند پاسخی را برای آن‌ها پیدا کنند.

کشف ۷ راز و اسرار فضایی: معرفی مواردی که هنوز پاسخ‌های آن‌ها پیدا نشده است

1.سیاه چاله

سیاه‌چاله‌ها اجزای جدایی‌ناپذیری در فضا که معمولاً از جرم فشرده‌شده تشکیل می‌شوند. آن‌ها ناحیه‌ای از فضا-زمان هستند که جرم به شدت فشرده شده است. این اجسام زمانی شکل می‌گیرند که یک ستاره بزرگ منفجر شده و در نواحی کوچکی که جاذبه بالایی دارند، ترک می‌خورد و این باعث می‌شود همه چیز، حتی نور، توسط آن‌ها مبلعم شود.
به عبارت ساده‌تر، سیاه‌چاله‌ها فضا-زمانی هستند که جرم بسیار زیادی را در خود جای داده‌اند. این اجسام را ما نمی‌توانیم توسط تلسکوپ‌های تابش الکترومغناطیسی، مانند نور یا اشعه X، مشاهده کنیم، اما ما با نحوه کارکرد آن‌ها آشنایی داریم.

2.یک ناحیه خالی بسیار بزرگ

معرفی ناحیه‌ای از فضا: فضایی خالی از ماده و ماده تاریک که نور از آن عبور می‌کند، با این حال دانشمندان بر این باورند که خودشان شامل انرژی تاریک هستند. این ناحیه‌های خالی در فضا به طور فراوان وجود دارند، اما این ناحیه خاص با قطر تقریبی ۱.۳ میلیارد سال نوری، بزرگ‌ترین آنهاست.
در این ناحیه، متفاوت از سیاه‌چاله‌ها که حفره‌ای در فضا ایجاد می‌کنند، فاقد هرگونه جرمی است و ماده‌ای در آن وجود ندارد. به این ترتیب، نور می‌تواند از این ناحیه عبور کند. با این حال، مطالعات و تحقیقات نشان می‌دهند که این ناحیه همچنان انرژی تاریک دارد و از انرژی تاریک تشکیل شده است. این مفهوم نشان می‌دهد که آنچه در این ناحیه وجود دارد، از قسمتی از جهان تاریک تشکیل شده است.
این ناحیه‌های خالی در فضا به دلیل عدم وجود ماده و جرم، به‌طور عمده از هیدروژن و هلیم تشکیل شده‌اند و از نظر نجوم‌شناسی بسیار جالب و مورد بررسی قرار می‌گیرند. ابعاد این ناحیه با قطری برابر با تقریباً ۱.۳ میلیارد سال نوری، اندازه‌ای بسیار بزرگتر از ناحیه‌های دیگر فضا است و اهمیت ویژه‌ای برای دانشمندان و محققان دارد.

3.ماده تاریک

ماده تاریک؛ پرده‌ای بر روی رموز فضا و ناشناخته‌های جهان ماده تاریک یکی از بزرگترین اسرار فضاست و با کمک آن می‌توانیم برخی از ابهامات در جهان را توضیح دهیم. به اعتقاد کیهان‌شناسان، ۲۷ درصد از جهان‌هستی از ماده تاریک تشکیل شده است.
در مورد ماده تاریک هنوز اطلاعات زیادی نداریم و تاکنون توانسته‌ایم فقط بخش‌های محدودی از آن را بررسی کنیم. واضح است که این نوع ماده از سیاه‌چاله‌ها تشکیل نشده است. با این حال، دانشمندان فرضیه مطرح کرده‌اند که ماده تاریک ممکن است از سیاه‌چاله‌های اولیه به وجود آمده باشد. هرچند این تفسیر تاکنون به تایید قطعی نرسیده‌است و موضوع بسیاری از پژوهش‌ها و بررسی‌های آتی محققان می‌شود.

4.انرژی تاریک

ماده و انرژی تاریک در کنار ۲۷ درصد ماده تاریک، ۶۸ درصد جهان از انرژی تاریک تشکیل شده است که موجب کاهش سهم مواد عادی به ۵ درصد می‌شود. مشابه ماده تاریک، از انرژی تاریک نیز اطلاعات بسیار محدودی داریم اما فرضیه فعلی آن را عامل افزایش انبساط جهان می‌دانند (ماده تاریک به انبساط جهان کمک می‌کند).
با استفاده از پس‌زمینه مایکروویو کیهانی، به بخشی از پیش‌زمینه تشعشع گرمایی بعد از Big Bang (انفجار بزرگ) و تشکیل اولین اتم‌های هیدروژن دست یافته‌ایم که بسیاری از دانش ما درباره ماده و انرژی تاریک را از این منبع به‌دست آورده‌ایم.

5.جاذب بزرگ

یک نقطه جاذبه عظیم در انتظار ماست سفری به دوران گذشته در فاصله‌ای حدود ۲۲۰ میلیون سال نوری از زمین، یک جاذبه فوق‌العاده بزرگ وجود دارد که به‌طور مشترک کیهان ما را به سمت خود می‌کشاند.
از زمان وقوع Big Bang، کیهان در حال گسترش بوده است و به همین دلیل حرکت آن به‌طور طبیعی به‌نظر می‌آید. اما این حرکت به یک جهت خاص تمام نمی‌شود. تصویر بالا، این جاذبه فوق‌العاده را با یک فلش نشان می‌دهد که به علت نیروی جاذبه‌اش، نورانی است و ما را با سرعتی حدود ۲.۲۵ میلیون کیلومتر در ساعت به سمت خود جذب می‌کند.
اکتشاف این نقطه جاذبه‌ای که در افق دورتر از چشم‌انداز ما قرار دارد، می‌تواند به ما کمک کند تا رازهای دوران گذشته کیهان را کشف کنیم و اطلاعات جدیدی از تاریخچه زمانی ما را به‌دست آوریم. این سفری است که ما را به دوران‌های ناشناخته‌ای از کیهان خواهد برد و امیدواریم که با کمک آن، رازهای بزرگتری را درباره ماهیت و اصل کیهان کشف کنیم.

6.Peggy,ماه سیاره زحل

پیدایش جسمی جدید در حلقه‌های زحل ماجراجویی ناسا در فضا در سال ۲۰۱۳، ناسا تصویری از حلقه‌های زحل را ثبت کرد که اختلالی در آن‌ها را نشان می‌داد؛ به نظر ستاره‌شناسان، یک ماه جدید و کوچک در حال شکل‌گیری بود. این تحقیقات باعث کشف راز پیدایش ۶۷ حلقه‌ دیگر در اطراف زحل شد.
اما متأسفانه، بخشی از تحقیقات جدید ناسا نگرانی‌هایی را به ارمغان آورد. در مصاحبه‌ای، پیشرانش جت ناسا اعلام کرد که این ماه ممکن است بزرگ‌تر نشود و احتمال جدا شدن آن از زحل نیز وجود دارد. در حال حاضر، وضعیت ماه جدید به نام “Peggy” به شدت نامشخص است و دلیل این اختلال نیز هنوز مشخص نشده است.
اکتشافات و مشاهدات ناسا در فضا همچون پیدایش جسم‌های جدید و ماه‌های کوچک، همواره به ما رازهای جدیدی از کهکشان‌ها و سیارات همسایه را به‌دست می‌دهد. امیدواریم که در آینده، اطلاعات بیشتری از Peggy به‌دست آید و ما از رازهای جدیدی درباره این ماه جذاب و دلنشین زحل، مطلع شویم.

7.ستاره KAC ۸۴۶۲۸۵۲

این ستاره، همچنین یک معمای ناحل‌شده در فاصله‌ای معادل ۱۵۰۰ سال نوری دارد. در مسیر حرکت این ستاره، یک جسم بزرگ قرار گرفته که باعث مسدود شدن ۲۰ درصد از نور آن می‌شود. اندازه‌ی عجیب این جسم، برخی دانشمندان را متعجب کرده است زیرا حتی سیاره مشتری با اندازه‌ی بزرگ خود تنها ۱ درصد از نور یک ستاره‌ی KAC ۸۴۶۲۸۵۲ را می‌تواند مسدود کند.
برخی دانشمندان این جسم را به عنوان “ازدحام دایسون” شناخته‌اند که نسبت به ساختار دایسون عظیم‌الجثه، کوچکتر است. این کره، ستاره موردنظر را احاطه کرده و انرژی آن را برمی‌دارد. برای کشف این جسم، باید تا سال 2026 منتظر بمانیم و از راه‌اندازی تلسکوپ جیمز وب استفاده کنیم.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *