مجله سیمدخت
0

گنجینه عظیم سکه‌های رومی در اعماق آب‌های ایتالیا کشف شد

گنجینه عظیم سکه‌های رومی در اعماق آب‌های ایتالیا کشف شد
بازدید 45

باستان‌شناسان اظهار می‌کنند که گنجینه‌ای شامل ۳۰ تا ۵۰ هزار سکه، احتمالاً متعلق به یک کشتی غرق‌شده در قرن چهارم میلادی است. یک غواص در آبهای نزدیک ساحل ساردینیا در شرق ایتالیا به کاوش پرداخته و گنجینه‌ای از ده‌ها هزار سکه برنزی باستانی را کشف کرده است.

وزارت فرهنگ ایتالیا اعلام کرده است که پس از آگاهی افراد مربوطه از این یافته، تیمی از بخش باستان‌شناسی زیرآبی این وزارتخانه به همراه غواصان واحد آتش‌نشانی و غواصان گشت دریایی مرزی، به‌منظور خروج گنجینه از اعماق دریا، به عمل آمد.

اعتقاد بر این است که این سکه‌ها به دوران “کنستانتین بزرگ” تعلق داشته باشند، که اولین امپراتور روم بوده و از سال ۳۰۶ تا ۳۳۷ میلادی حکومت می‌کرد. مقامات اظهار می‌کنند که این سکه‌ها احتمالاً در بازه زمانی از سال ۳۲۴ تا ۳۴۰ میلادی ساخته شده‌اند.

سکه‌ها به طور اصلی در یک منطقه گسترده شنی و در نزدیکی جلبک‌های دریایی در نواحی نسبتاً نزدیک به ساحل شمال شرقی جزیره در دریای مدیترانه کشف شده‌اند. تعداد دقیق سکه‌های یافته شده هنوز مشخص نیست، زیرا مقامات هنوز در حال بررسی و مرتب‌سازی گنجینه هستند. با این حال، وزارت فرهنگ ایتالیا برآورد کرده است که بر اساس وزن بار، تعداد سکه‌ها احتمالاً بین ۳۰ تا ۵۰ هزار عدد واحد است.گنجینه عظیم سکه‌های رومی در اعماق آب‌های ایتالیا کشف شد

در بیانیه این وزارتخانه آمده است که تمامی سکه‌ها در شرایط استثنایی و نادر حفظ شده بودند. تعداد اندکی از سکه‌ها که به خاطر آسیب‌ها هنوز حفظ شده‌اند، دارای نوشته‌های خوانا می‌باشند.

مقامات ایتالیایی اظهار داشته‌اند که این گنجینه به اندازه‌ای بزرگ است که از سکه‌های مشابهی که در سال ۲۰۱۳ در بریتانیا کشف شدند (که بیش از ۲۲,۸۸۸ سکه بودند)، بسیار بزرگتر است.

ویدئوی منتشر شده توسط این وزارتخانه، غواصانی را نشان می‌دهد که با استفاده از فلزیاب در حال کشف سکه‌هایی که در شن قعر دریا مدفون شده‌اند، مشغول به فعالیت هستند.

لوئیجی لاروکا، یکی از افسران باستان‌شناسی منطقه ساردینیا، اظهار نمود: کشف گنجینه‌ای در آب‌های ساحلی آرتساکنا به عنوان یکی از مهم‌ترین پیداهای سکه در سال‌های اخیر شناخته شده است.

وی افزود: hین یافته نه تنها نشان‌دهندهٔ ثروت و اهمیت میراث باستان‌شناسی است، بلکه در زیر آبهای اطراف ما، جایی که مسیر عبور انسان‌های گذشته و اجناس دوران‌های باستانی رخ داده است، به حفظ و باقی‌ماندن این اثار کمک می‌کند.

وزارت فرهنگ ایتالیا اعلام کرده است که به دلیل ویژگی‌های بستر دریا، احتمالاً بقایایی از لاشه کشتی نیز در این ناحیه حضور دارد.

چند هفته پیش، مقامات بریتانیایی اعلام کردند که سکه‌های رومی از دوران تقریباً همان زمان، در ولز کشف شده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *