مجله سیمدخت
0

نوزاد خارج رحمی، معجزه ای در رئونیون

نوزاد خارج رحمی، معجزه ای در رئونیون
بازدید 12

مراجعه به‌موقع یک زن جوان ۳۷ ساله به بخش اورژانس، جان او و جنینی که در خارج از رحم مادرش رشد کرده بود، را از مرگ حتمی نجات داد. این زن ۳۷ ساله اهل جزیره‌ی رئونیون فرانسه در شرق ماداگاسکار پس از تحمل یک هفته گرفتگی عضلات شکم به بخش اورژانس بیمارستان مراجعه کرد و به شگفت‌انگی متوجه شد که در واقع باردار است. تصویربرداری‌ها نشان داد که جنین ۲۳ هفته‌ای درواقع به شکم زن لگد می‌زد، در حالی‌که رحم او کاملاً خالی بود. این جنین روی غشای پوشاننده‌ی حفره‌ی شکمی و درست بالای استخوان دنبالچه‌ی مادر قرار داشت.

تشخیص وضعیت به‌عنوان بارداری خارج از رحمی شکمی، تیم مراقبت پزشکی زن را به بیمارستان مناسب‌تری انتقال داد؛ جایی‌که در هفته‌ی ۲۹ بارداری، نوزاد با جراحی به‌دنیا آمد و در بخش مراقبت‌های ویژه‌ی نوزادان بستری شد. دو ماه پس از زایمان، این نوزاد به خانه برگشت.

رحم، بیولوژیکی شگفت‌انگیز است که به‌خوبی برای محافظت و پرورش تخمک بارورشده تنظیم شده است. این محافظت از تخمک تا زمانی ادامه دارد که جنین به‌اندازه‌ای قوی باشد که در دنیای بیرون زنده بماند. با این حال، در حدود یک مورد از هر صد بارداری، تخمک بارورشده به مسیر کاملاً متفاوتی هدایت می‌شود و با چشم‌پوشی از آغوش گرم رحم، در بافتی که برای رشد آن چندان مناسب نیست، لانه می‌کند.

اغلب بارداری‌های خارج از رحم در پوشش یکی از دو لوله‌ی فالوپ رخ می‌دهند که تخمک‌ها را از تخمدان هدایت می‌کنند. در این حالت‌ها، اگر جنین به رشد خود ادامه دهد، منجر به وضعیتی می‌شود که ممکن است به‌طور بالقوه زندگی مادر را تهدید کند. حدود ۱۰ درصد از این بارداری‌ها در صورت عدم دریافت مراقبت‌های پزشکی مناسب، جان مادر و فرزند را می‌گیرند.

در کمتر از ۱ درصد از بارداری‌های خارج از رحمی، جنین تازه تشکیل‌شده به‌طور‌کلی از محیط داخلی رحم خارج می‌شود و به حفره‌ی شکمی می‌رود؛ جایی که به‌موازات غشای صفاق و طحال یا برخی بافت‌ها و اندام‌های دیگر مستقر می‌شود و خود را با جفت درهم می‌آمیزد.

با تعجب از آنچه که به نظر می‌رسد، حمل خارج از رحم در ابتدای بارداری برای جنین معمولاً به نظر یک فاجعه نمی‌آید. اما با گذر زمان، افزایش وزن بدون ساختار استوانه‌ای حاوی جنین، فشار بیشتری بر اطراف اعضا ایجاد می‌کند و این می‌تواند برای رشد کودک و همچنین سلامت مادر خطراتی به همراه داشته باشد. تقریباً یکی از هر پنج حالت پس از هفته بیستم بارداری ممکن است به دلیل نقص و ناکارآمدی اندام‌های متعدد و همچنین خونریزی، به مرگ مادر منجر شود.

مراجعه به‌موقع یک زن ۳۷ ساله به بخش اورژانس به‌طور قاطعانه زندگی او را نجات داده است. انجام سونوگرافی و ام‌آر‌آی نشان داد که با وجود آمادگی پوشش رحم برای پشتیبانی از رشد جنین، هیچ جنینی در آنجا حضور ندارد. در حالی که رگ‌های جفت بسته شده بودند و بخشی از اندام در هنگام عمل زایمان از بین برده شد، انجام عمل برداشت باقی‌مانده‌ی بافت حدود ۱۲ روز طول کشید.

نوزاد خارج رحمی، معجزه ای در رئونیون

فلش در تصویر به جنین ۲۳ هفته‌ای اشاره می‌کند که بیرون و بالای رحم مادرش رشد می‌کند.

هنوز نمی‌توان به دقت مشخص کرد چه چیزی باعث مهاجرت غیرمعمول و نادر جنین‌ها می‌شود. به‌طور کلی، تحقیقات انجام‌شده در زمینه‌ی حوزه‌ی حاملگی‌های خارج از رحم نشان می‌دهد که سابقه موارد قبلی ممکن است خطر عود مجدد این اتفاق را افزایش دهد. همچنین باید ذکر کرد که برخی عفونت‌های مقاربتی، اندومتریوز، و بیماری‌های التهابی لگن نیز ممکن است عواملی باشند که به وقوع این پدیده منتهی می‌شوند.

گزارش یک مطالعه‌ی موردی دیگر نشان می‌دهد که بیمار، با داشتن دو زایمان واژینال، یک سقط جنین و بدون سوابق جراحی یا عفونت مرتبط، هیچ سابقه‌ی پزشکی خاصی نداشت که بتواند بارداری غیرعادی او را توضیح دهد. وضعیت مادر و کودک در زمان ترخیص از بیمارستان نسبت به یک بیماری جدی و نادر که بر بخش کوچکی از تمام بارداری‌ها تأثیر می‌گذارد، به نسبت خوب بود. این گزارش موردی در نشریه New England Medical Journal منتشر شده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *