مجله سیمدخت
0

بورس، واکنشی معنی‌دار به هک تپسی نشان نداد.

بازدید 28

تپسی، پلتفرم معاملاتی آنلاین، روز گذشته به تاریخ یازدهم شهریور ماه مورد هک قرار گرفت و این واقعه منجر به کاهش ارزش سهام این پلتفرم در پایان معاملات امروز در بازار شد، با این حال، کاهش ارزش سهام به نسبت معناداری نبود.

مدیرعامل تپسی اطلاع داد که بخشی از اطلاعات کاربران این پلتفرم به دست هکرها افتاده است، و این وقوع تخلف امنیتی را نشان داد. هدف اصلی هکرها به نظر می‌رسد اخاذی بوده و در ادامه، آن‌ها نمونه‌ای از اطلاعاتی که از تپسی دزدیده‌اند را در یک کانال تلگرامی منتشر کردند. این اطلاعات شامل اطلاعات مسافران و رانندگان تپسی، سورس کد محصولات شرکت تپسی، و اطلاعات مربوط به دستگاه‌های رانندگان و مسافران تپسی بود. هکرها این اطلاعات را با قیمت ۳۵ هزار دلار به فروش می‌رسانند.

پیامدهای این حادثه تنها به این مرحله محدود نشدند و تأثیرات آن بر ارزش سهام تپسی را تا حدودی احساس کردیم. تپسی، که به عنوان یکی از اندک پلتفرم‌های آنلاینی در بورس وارد شده است، در پیکره‌ی معاملات روز، کاهش ۳.۸ درصدی در ارزش سهام خود را تجربه کرد. این کاهش، اگرچه قابل توجه است، اما همچنان در محدوده‌ی معمولی برای معاملات بورسی جای گرفته و نشان می‌دهد که بورس به اتفاقات بروز آمده در شرکت تپسی واکنش معتدلی نشان داده است.

در حالت کلی، نوسانات در بازار سهام تپسی در حدود ۲.۲ تا ۴.۸ درصد جاری بوده و در پایان معاملات در ساعت ۱۲:۳۰ روز یازدهم شهریور ماه، در میانه نوسان با مقدار ۳.۸ درصد منتهی شد. به این ترتیب، ارزش هر سهم تپسی، که در هفته گذشته تقریباً ۶,۷۸۰ تومان بوده، امروز به ۶,۷۰۰ تومان رسید، که کمترین قیمت در یک هفته گذشته برای سهام این شرکت است.

بر اساس بررسی‌های سیمدخت، اشخاص حقیقی به نظر می‌رسد تمایل بیشتری به فروش سهام تپسی داشته‌اند و کمتر سهام این شرکت را خریده‌اند. ۶۶ درصد از معاملات اشخاص حقیقی مربوط به فروش سهام بوده و تنها ۳۴ درصد از افراد حقیقی سهام تپسی را خریداری کرده‌اند. در مقابل، تنها ۶ درصد از افراد حقوقی سهام تپسی را فروخته‌اند و ۹۴ درصد از آن‌ها از صبح امروز در حال خرید سهام تپسی بوده‌اند.

جمعاً، امروز تعداد ۳۳۶,۳۹۷ سهم تپسی با ارزشی تقریبی حدود ۶,۷۰۰ تومان به فروش رسیده و خریداران ۵,۴۵۹ سهم با ارزشی تقریبی حدود ۶,۶۰۰ تومان خریداری کرده‌اند.

شرکت تپسی نیز در سایت کدال خبری در مورد این حادثه اطلاع داده و اعلام کرده که در حال پیگیری این موضوع با پلیس فتا برای تحقیقات بیشتر هستند و از ماده ۲ مکرر ۳ دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت‌شده استفاده می‌کنند.

در نهایت، تأثیرات این حادثه واکنش معمولی بورسی به آن را نشان داده و نشان می‌دهد که تا این لحظه، بازار سهام به وقوع این اتفاق به نسبت متوسط و معقولی پاسخ داده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *