مجله سیمدخت
0

کشف اثر باستانی: کاخ اسطوره‌ای با بقایای ۴٬۰۰۰ ساله در یک شهر تاریخی چین

کشف اثر باستانی: کاخ اسطوره‌ای با بقایای ۴٬۰۰۰ ساله در یک شهر تاریخی چین
بازدید 47

کشف بقایای یک کاخ ۴٬۰۰۰ ساله و معبد ژوکیو به همراه شهر شین‌می، اهمیت زیادی در حفظ میراث باستانی استان هنان دارد. این کاخ حاشیه شرقی رودخانه ژن‌شویی (Zhenshui) در محوطه شهر باستانی قرار دارد و از مصالح خاک کوبیده‌شده ساخته شده است. با مساحت ۶۰ در ۳۰ متر، این سازه شامل آثاری از ساختمان بلند، تراس‌ها، صومعه‌های اطراف و یک حیاط مرکزی است که در مساحت ۱٬۸۰۰ مترمربع آشکار شده است.

شکل‌پذیری پی و سوراخ‌های موجود در ستون‌ها نشان‌دهنده این است که سازه اصلی مجموعه شامل کاخ و تراس‌های باشکوه در شمال و جنوب، همچنین صومعه‌ها در شرق و غرب واقع می‌شدند. این کشف، دیدگاه باستان‌شناسان نسبت به شهرسازی باستانی و معماری دوره دودمان شیا را بهبود بخشیده است.

همچنین در همین زمان، بیش از ۱۰۰ مورد از بقایای این تمدن باستانی در محوطه باستانی معبد ژوکیو کشف شده است. از جمله این بقایا، ساختمان‌های دایره‌ای ذخیره‌گاه غلات جلب توجه است که شباهت‌های چشمگیری به انبارهای دوره دودمان شیا دارد. اهمیت این ساختمان‌ها در آشکارسازی نحوه پیشرفت تکنیک‌های کشاورزی در ذخیره‌سازی محصولات به ویژه غلات است.

دودمان شیا: حقیقت یا افسانه؟

دودمان شیا (۲۰۷۰ تا ۱۶۰۰ قبل از میلاد) به عنوان اولین دودمان سلطنتی در تاریخ چین شناخته می‌شود که توانست دولتی را تأسیس کند. با این حال، برخی مورخان معتقدند که این دودمان ممکن است خلقی افسانه‌ای توسط مورخان دوران‌های بعدی چین باشد. حفاری‌های باستان‌شناسی در استان هنان نیز مطالبی را آشکار کرده‌اند که ممکن است نظریه معترضان را زیر سوال ببرد. این اختلافات نشان‌دهنده اهمیت یافته‌های جدید در تعیین تاریخ دودمان شیا و ممکن است باعث بازنگری در تاریخ‌نگاری سلسله‌های پادشاهی چین شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *