مجله سیمدخت
0

دامیننس بیت کوین؛ شاخصی که بازار ارز دیجیتال را می‌خواند

دامیننس بیت کوین؛ شاخصی که بازار ارز دیجیتال را می‌خواند
بازدید 14

از تسلط بیت‌کوین، می‌توان به‌صورت فراوان اطلاعات مفیدی استخراج کرد و این اطلاعات را برای بهبود عملکرد و کسب سود بیشتر در بازار رمزارزها به کار برد. ارزش هر واحد بیت‌کوین در سال گذشته از ۴۷ هزار دلار به حدود ۲۰ هزار دلار کاهش یافت؛ اما با وجود این کاهش، بیت‌کوین همچنان بزرگترین ارز دیجیتال جهان محسوب می‌شود. در گذشته، سلطه پادشاهی بیت‌کوین به حدود ۴۰ درصد کاهش یافت؛ زیرا با تغییرات در بازار رمزارزها و جلوگیری از سرمایه‌گذاری در دارایی‌های ریسک‌زا، مانند استیبل‌کوین‌ها و بیت‌کوین، سرمایه‌گذاران به دنبال امانت بیشتر در این دسته از دارایی‌ها بودند.

تنها زمانی که آلت‌کوین‌ها به‌طور هماهنگ حرکت کنند، امکان دارد بخشی از تسلط بیت‌کوین کاهش یابد. این اتفاق در اوایل سال ۲۰۲۱، هنگامی که بازار رمزارزها در حال صعود بود، روی داد؛ و کاهش سلطه بیت‌کوین از حدود ۷۰ درصد به ۴۰ درصد مشاهده شد.

معامله‌گران با تحلیل دقیق سهم بازار بیت‌کوین در سال‌های گذشته، سعی کرده‌اند از این دانش برای انجام معاملات با ریسک کمتر و بهتر بهره‌مند شوند.

دامیننس بیت کوین چیست؟

تسلط بیت‌کوین، با نماد BTC.D شناخته می‌شود و برای اندازه‌گیری حجم بازار بیت‌کوین نسبت به ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال به‌کار می‌رود. معامله‌گران از این معیار بهره‌مند شده و راهکارهای مختلفی برای تحلیل بازار، پیش‌بینی فصل آلت‌کوین‌ها و افزایش قیمت بیت‌کوین استفاده می‌کنند.

برای مثال، اصلاح شدید در تسلط بیت‌کوین هنگامی که قیمت این رمزارز در حال افزایش است، به معامله‌گران اطلاع می‌دهد که فصل آلت‌کوین‌ها در حال شروع است و این امکان وجود دارد که در ادامه بیشتر در این زمینه توضیح داده شود.

تاریخچه‌‌ی دامیننس بیت کوین

بازار رمزارزها همیشه به اندازه امروز بزرگ نبوده و همیشه تعداد زیادی توکن مختلف را در خود جای نداده است. در لحظه نگارش این مقاله، کوین‌مارکت‌کپ به طور کلی ۲۲٫۳۱۶ توکن را فهرست کرده است. در زمان ظهور بیت‌کوین، تنها چند آلت‌کوین نظیر لایت‌کوین و اتریوم وجود داشتند. با این حال، در طول فعالیت بازار رمزارزها، شاهد رونق برخی از آلت‌کوین‌ها بوده‌ایم که پس از مدتی از چشم‌انداز بازار خارج شده‌اند.

دامیننس بیت کوین؛ شاخصی که بازار ارز دیجیتال را می‌خواند

با شور و شوق عرضه اولیه در بازار در سال ۲۰۱۷، توکن‌های جدید آلت‌کوین وارد بازار رمزارزها شدند. این ورود به حدی بود که تسلط بیت‌کوین به شدت کاهش یافت و از ۹۰ درصد به ۳۷ درصد رسید.

پس از کاهش شدید تسلط بیت‌کوین، بازار به نزول وارد شد و بسیاری از توکن‌های جدید به‌طور کامل از دید افراد ناپدید شدند. بیت‌کوین به‌آرامی سهم خود را باز گرفت و تا ژانویه‌ی ۲۰۲۱، درصد تسلط آن به حدود ۷۲ درصد افزایش یافت. در سال ۲۰۲۱، بازار باز هم به سمت صعود متجه شد و به همین دلیل، سلطه‌ی بیت‌کوین به سطحی نزدیک به آنچه در سال ۲۰۱۷ بود، کاهش یافت.

رابطه دامیننس بیت کوین با سرمایه‌ی بازار

رابطه بسیار حیاتی بین ارزش بازار ارز دیجیتال و تسلط بیت‌کوین وجود دارد. اگرچه در لحظه نگارش این مقاله تسلط این رمزارز در حال کاهش به کمترین میزان خود است، اما همچنان تأثیرگذاری بر جهت‌گیری کلی بازار دارد. با افت قیمت بیت‌کوین، بیشتر آلت‌کوین‌ها به همان جهت حرکت می‌کنند. به عبارت دیگر، بیت‌کوین به عنوان پادشاه رمزارزها در نظر گرفته می‌شود و نقش فشارسنج بازار رمزارزها را ایفا می‌کند.

چه عواملی بر دامیننس بیت کوین تأثیر می‌گذارند؟

همانطور که اشاره شد، یکی از دلایل کاهش یا افزایش تسلط بیت‌کوین، ورود آلت‌کوین‌های جدید است؛ اما سایر عواملی نیز بر این معیار تأثیرگذار هستند؟

اگر قانون محاسبه نرخ تسلط بیت‌کوین را مورد بررسی قرار دهیم، دو بخش اصلی در آن قابل تمییز است: ارزش بازار بیت‌کوین و ارزش بازار آلت‌کوین‌ها.

نوسان‌های قیمت بیت کوین

از آن‌جا که تعداد بیت‌کوین‌ها با نرخ کمی رشد می‌کند، ارزش بازار این رمزارز به‌طور عمده تحت تأثیر قیمت آن قرار دارد. راهکار ساده‌تر برای افزایش ارزش بازار بیت‌کوین، زمانی است که قیمت آن افزایش یابد.

نوسان‌های آلت کوین‌ها

دامیننس بیت کوین؛ شاخصی که بازار ارز دیجیتال را می‌خواند

محاسبه ارزش بازار آلت‌کوین‌ها در مقایسه با ارزش بازار بیت‌کوین کمی پیچیده‌تر است. همان‌طور که در گزارش کوین‌مارکت‌کپ آمده است، با وجود وجود هزاران آلت‌کوین و پروژه جدیدی که روز به روز شروع می‌شود، این محاسبه به‌صورت دستی امکان‌پذیر نیست. خوشبختانه، پلتفرم‌هایی وجود دارند که ارزش بازار مذکور را به‌طور خودکار برای شما محاسبه می‌کنند.

برای تعیین تسلط بیت‌کوین، نگاه‌کردن به حرکت هر دو ارزش بازار کافی نیست. به‌جای آن، باید تحلیل کنیم که کدام بازار بر دیگری مسلط می‌شود. در نتیجه، تسلط بیت‌کوین را می‌توان به‌عنوان یک تعامل بین آلت‌کوین‌ها و بیت‌کوین در نظر گرفت.

عوامل دیگری که بر تسلط بیت‌کوین تأثیر می‌گذارند، شامل شرایط بازار، افزایش سرعت از‌طریق استیبل‌کوین، تغییر روندها، ورود کوین‌ها و پروژه‌های جدید می‌شوند.

بازار گاوی یا خرسی (صعودی یا نزولی)

یکی از عوامل تأثیرگذار بر تسلط بیت‌کوین، شرایط کلی بازار است. به‌طور کلی، در بازارهای نزولی، سلطه‌ی بیت‌کوین افزایش می‌یابد و در مقابل، در بازارهای صعودی، جایگاهش را از دست می‌دهد؛ زیرا سرمایه‌گذاران بیت‌کوین را به‌عنوان یک پناهگاه امن می‌پندارند. این در حالی است که آلت‌کوین‌ها گاهی اوقات سودهای نجومی به‌همراه می‌آورند.

استیبل کوین‌ها

استیبل‌کوین‌هایی مانند BUSD، USDC و USDT در حال افزایش سرمایه‌ی بازار خود هستند؛ زیرا با گذر زمان، مقدار بیشتری پول به این فضا وارد می‌شود. به‌دلیل افزایش تقاضا، استیبل‌کوین‌های جدید به‌طور مکرر به بازار عرضه می‌شوند و با گسترش این عرضه، ارزش بازار مذکور افزایش می‌یابد و به‌طور کلی، بازار سرمایه‌ی آلت‌کوین‌ها به سطوح بالاتری پیش می‌رود.

تغییر روندها

یک نمونه عالی از اینکه چگونه روندها می‌توانند بر تسلط بیت‌کوین تأثیرگذار باشند، در تابستان‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به وقوع پیوست. در این دوره‌ها، بخش DeFi نتایج برجسته‌ای از خود نشان داد و قیمت بسیاری از این توکن‌ها در مدت چند هفته تا دو برابر و حتی بیشتر افزایش یافت؛ در حالی‌که سایر بخش‌های بازار به‌طور تقریبی ثابت باقی ماندند. این شرایط باعث افزایش کلی ارزش بازار آلت‌کوین‌ها شد؛ به همین دلیل، سلطه‌ی بیت‌کوین کاهش یافت.

آلت کوین‌های جدید

در نهایت، یک عامل دیگر که به تسلط بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد، ورود رمزارزهای جدید به بازار است. هر پروژه جدید که وارد شود، سهم بازار آلت‌کوین‌ها را به‌طور کمی افزایش می‌دهد و در نتیجه، معیار تسلط بیت‌کوین ذاتاً راهی را برای کاهش پیدا خواهد کرد.

چطور از دامیننس بیت کوین در خریدوفروش رمزارز استفاده کنیم؟

استفاده از معیار دامیننس بیت‌کوین می‌تواند به منظور بهبود پوزیشن‌ها در بازار رمزارزها مفید باشد.

شناسایی فصل آلت‌کوین

همانطور که تابستان DeFi باعث کاهش تسلط بیت‌کوین شد، این رخداد در فصل آلت‌کوین‌ها نیز به وقوع پیوست. بنابراین، نظارت بر تسلط بیت‌کوین می‌تواند سیگنال‌های اولیه شروع فصل آلت‌کوین‌ها را ارائه دهد. در این شرایط، با بررسی بازار و خرید آلت‌کوین‌های معتبر، می‌توان به سود قابل ملاحظه‌ای دست یافت.

هنگامی‌که تسلط بیت‌کوین شروع به بازیابی می‌شود، مناسب است آلت‌کوین‌های خود را بفروشید و سود خود را به استیبل‌کوین یا بیت‌کوین تبدیل کرده و برای فصل بعدی آلت‌کوین‌ها آماده شوید.

شناسایی قوی‌ترین روندهای ارز دیجیتال

معامله‌گران می‌توانند از ترکیب تسلط بیت‌کوین و رفتار قیمت این رمزارزها برای به‌دست‌آوردن سیگنال‌های معتبر بهره مند شوند.

به‌عنوان مثال، در شرایطی که قیمت و تسلط بیت‌کوین هم‌زمان روند افزایشی را تجربه می‌کنند، معامله‌گران ترجیح می‌دهند به پادشاه رمزارزها حمله بیاورند؛ زیرا قدرت حرکت آن نسبت به سایر رمزارزها بیشتر است. در مقابل، زمانی‌که روند قیمت بیت‌کوین افزایشی است ولی تسلط آن کاهش یافته است، این نشانه‌دهنده حضور فصل آلت‌کوین‌ها است.

در حالت سوم، اگر بیت‌کوین در حال افت باشد و تسلط آن افزایش یابد، این شرایط نشان دهنده بازار نزولی آلت‌کوین‌ها است. درنهایت، هنگامی‌که قیمت بیت‌کوین و درصد تسلط آن هماهنگاً در حال کاهش باشد، کل بازار رمزارزها در مسیر نزولی قرار خواهد گرفت.

الگوهای اعلام‌شده کاملاً قطعی نیستند؛ اما در بسیاری از مواقع، افزایش احتمال سوددهی در بازار را فراهم می‌کنند.

مدیریت ریسک

استفاده از تسلط بیت‌کوین می‌تواند برای مدیریت ریسک نیز مؤثر باشد. به‌عنوان مثال، زمانی‌که درصد این معیار در حال افزایش است، معامله‌گران می‌توانند برای حفاظت از سرمایه‌ی خود، آلت‌کوین‌ها را برای فروش در آینده‌ی پیش‌بینی‌شده خریداری کنند.

چطور نمودار تسلط بیت کوین و آلت کوین را ببینیم؟

با مراجعه به پلتفرم تریدینگ ویو و جستجوی عبارت BTC Dominance یا BTC.D در بخش نمادهای این سایت، شما می‌توانید چارت تسلط بیت‌کوین را مشاهده نمایید. به‌همین ترتیب، برای دیدن نمودار تسلط اتریوم، می‌توانید عبارت ETH.D را در تریدینگ ویو جستجو کنید.

دامیننس بیت کوین؛ شاخصی که بازار ارز دیجیتال را می‌خواند

برای مشاهده ارزش بازار کلی آلت‌کوین‌ها، نماد TOTAL2 را در تریدینگ ویو جستجو کنید. این شاخص میزان سرمایه‌ی موجود در همه‌ی رمزارزهای جهان به‌جز بیت‌کوین را نمایان می‌سازد. همچنین، نمودار ارزش کلی بازار رمزارزها با نماد TOTAL مشخص می‌شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *