مجله سیمدخت
0

سلاح لیزری یک کیلومتری، سکه را هدف می‌گیرد

سلاح لیزری یک کیلومتری، سکه را هدف می‌گیرد
بازدید 22

سلاح لیزری جدید بریتانیا، با دقت بالا و هزینه کم، قادر است از فاصله یک کیلومتری هدف را مورد حمله قرار دهد. با پیشرفت تکنولوژی سلاح‌های لیزری روز به روز، احتمالاً در آینده‌ای نزدیک، لیزرها قادر به جایگزینی کامل برخی از موشک‌های معمولی در سناریوهای نبرد خواهند شد.

یکی از پیشرفت‌های قابل توجه این حوزه، آزمایش موفق سیستم‌های دفاع هوایی ایالات متحده است که به نظر می‌رسد از نظر نظری واقعاً بهتر از استفاده از مهمات فیزیکی هستند. حالا، بریتانیا نیز سلاح لیزری خود را با موفقیت آزمایش کرده و به دستاوردی مشابه ایالات متحده دست یافته است.

این دستاورد جدید انگلیس به نام “DragonFire” قابل نصب بر روی برجک است. این سلاح با قدرت ۵۰ کیلووات، قادر است از فاصله مشخصی از هدف عبور کند یا در صورت هدف‌گذاری با کلاهک انفجاری، آن را منفجر کند.

هرچند بیانیه رسمی وزارت دفاع بریتانیا به برد دقیق این سلاح اشاره نکرده است، اما به نظر می‌رسد که دراگون‌فایر قادر است با دقتی قابل مقایسه با ضربه به یک سکه یک یورویی (با قطر ۲۳ میلی‌متر) از فاصله نیم‌مایل (۸۰۴ متر)، به هر هدف قابل مشاهده در آسمان، با سرعت نور، اصابت کند.

سلاح لیزری یک کیلومتری، سکه را هدف می‌گیرد

یکی از مهمترین مزایای استفاده از سلاح‌های لیزری، هزینه کم عملکرد آن‌هاست. این به دلیل عدم نیاز به مهمات فیزیکی، مواد منفجره یا پیشران، و همچنین امکان شلیک بی‌نهایت آن‌ها تا زمانی که انرژی در دسترس باشد، می‌باشد.

هر شلیک از دراگون‌فایر هر ۱۰ ثانیه، معادل مصرف انرژی یک بخاری برقی استاندارد به مدت یک ساعت را هزینه می‌کند؛ به عبارت دیگر، هر شلیک حدود ۱۳ دلار هزینه دارد. این در حالی است که نیروی دریایی ایالات متحده برای سرنگونی پهپاد‌های مهاجم در دریای سرخ، موشک‌هایی با هزینه‌ای حدود ۲٫۱ میلیون دلار به کار می‌برد.

آخرین آزمایش دراگون‌فایر با بودجه‌ای به مبلغ ۱۰۰ میلیون پوند، با همکاری آزمایشگاه علوم و فناوری دفاع و وزارت دفاع بریتانیا و شرکت‌های خصوصی لئوناردو، MBDA و QinetiQ انجام شده است. هرچند ارتش و نیروی دریایی بریتانیا هنوز برنامه‌های خاصی برای استقرار سلاح‌های لیزری ندارند، اما این نهادها به‌طور پتانسیل می‌توانند از این فناوری به عنوان یک ابزار موثر در دفاع هوایی بهره‌مند شوند.

آزمایشات پیشین دراگون‌فایر توانایی آن در ردیابی و هدف قراردادن اهداف متحرک هوایی و دریایی را تایید کرده است. به علاوه، در سال ۲۰۲۲، نیروی دریایی ایالات متحده با استفاده از سیستم مشابه به نام “دفاع لیزری لایه‌ای” (LLD)، با موفقیت پهپادها را سرنگون کرد و قابلیت این سیستم در مقابل موشک‌های کروز با سرعت کمتر از سرعت صوت را نشان داد. هر شلیک از سیستم LLD، تنها با هزینه یک دلار انجام می‌شود و دارای قابلیت غیرفعال‌کردن حسگرها است.

با این وجود، استقرار سلاح‌های لیزری به چالش‌ها و موانع خاص خود می‌خورد؛ از جمله مهم‌ترین محدودیت‌ها، یافتن فضا و انرژی کافی برای نصب آن‌ها بر روی شناورها است.

علاوه بر این، تسلیحات لیزری به شرایط محیطی حساس هستند، و هنوز نیاز به استفاده از موشک‌ها برای هدف قرار دادن به دور از دید بصری وجود دارد. نکته‌ی مهم دیگر این است که برای انجام وظیفه ازکارانداختن هدف، لیزر‌ها به مدت چندین ثانیه آتش مداوم نیاز دارند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *