مجله سیمدخت
0

رفع شوره‌های مزاحم

رفع شوره‌های مزاحم
بازدید 39

پیشگیری از شوره سر با استفاده از روش‌های طبیعی به معنای استفاده از محصولاتی است که از گیاهان و دانه‌های موجود در طبیعت به دست می‌آیند. این مسئله اما به سادگی قابل فهم نیست زیرا انواع مختلفی از شوره سر وجود دارند که هر کدام نیاز به روش‌های مختلفی برای درمان دارند.

قبل از ارائه راه‌حلی برای کنترل و پیشگیری از شوره سر، بهتر است این عارضه را به دقت مورد بررسی قرار داده و آن را به طور کامل شناخته باشید.

شوره سر، مشکلی رایج با راه حل‌های ساده

واقعیت این است که شوره سر، مجموعه‌ای از سلول‌های مرده پوست سر است که جدا شده و بر روی موها و حتی شانه شما ریخته می‌شود. با این حال، دلایل این عارضه متنوع هستند و بسته به نوع آن، ممکن است علل مختلفی داشته باشد. اما همهٔ انواع شوره سر از بیماری‌ها و اختلالات پوست سر ناشی می‌شوند.

شناسایی نوع خاص شوره سری که شما با آن مواجه هستید، نقش مهمی در تعیین روش‌های درمانی مناسب دارد.

رفع شوره‌های مزاحم

موهایی سالم و بدون شوره: با انتخاب روش مناسب پیشگیری

بطور کلی، پنج نوع شوره سر وجود دارد که هر کدام دلایل، نشانه‌ها، عوارض و روش‌های پیشگیری یا کنترل خاص خود را دارند. این پنج نوع عبارتند از:

شوره سر خشک

معمولاً شامل تشکیل خارهای کوچک و رنگ سفید است و می‌تواند از دلایل گوناگونی ناشی شود. در بیشتر مواقع، در فصل زمستان که هوا سرد و در داخل خانه گرم است، شوره خشک بیشتر شایع است. در این شرایط، پوست سر به خشکی مبتلا شده و مشکل تشدید می‌شود.

خشک شدن پوست سر می‌تواند باعث حساسیت و تحریک پذیری بیشتر شود، که به نوبه خود باعث افزایش تولید سلول‌های پوستی و بروز شوره می‌شود. یکی از دلایل دیگر بروز این مشکل، شستشوی مکرر موها با آبی با دمای بسیار بالا است.

در صورتی که همراه با پوسته خشک، حس شدید خارش در سر احساس می‌کنید، بهتر است به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید. این ممکن است نشانه‌ای از بروز یک بیماری دیگر باشد.

برای پیشگیری و کنترل شوره سر خشک، چندین راه حل وجود دارد:

 • حفظ رطوبت پوست سر

می‌تواند از جمله راهکارهایی باشد که برای پیشگیری از شوره سر خشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای این منظور، می‌توانید از شامپوهای آبرسان و حاوی مقادیری از عناصر مرطوب‌کننده استفاده کنید. این کار باعث می‌شود پوست سرتان همواره مرطوب باقی بماند و از ایجاد عوارض خشکی جلوگیری شود.

 • استفاده از روغن‌های تراپی

مانند روغن بنفشه با پایه زیتون، یک راهکار موثر برای پیشگیری و کنترل شوره سر خشک است. برای این کار، می‌توانید هر هفته یک یا دو بار پوست سر خود را با این روغن آغشته کنید و به مدت زمانی به آن اجازه دهید تا بر روی پوست سر خود جا بماند، سپس آن را شستشو ندهید. همچنین، در مواردی و با تشخیص مشاور متخصص، استفاده از روغن بادام تلخ نیز می‌تواند موثر باشد.

شوره چرب

رفع شوره‌های مزاحم

شوره سر چرب نسبت به نوع خشک آن، دارای ساختاری درشت‌تر است و به طور معمول بیشتر از رنگ زرد به جای سفید بودن مشاهده می‌شود. همچنین، این نوع شوره دارای بافتی چربی است که از اینجا نامش برمی‌آید.

بروز این نوع از شوره سر دلایل متفاوتی دارد، اما عامل اصلی آن تولید بیش از حد سبوم است. غده‌های تولید سبوم در لایه زیرین پوست سر قرار دارند و وظیفه آن‌ها حفظ رطوبت و چربی پوست است. این تولید سبوم به مقدار معمولی و بی‌ضرری است.

اما اگر به هر دلیلی، تولید سبوم بیش از حد طبیعی انجام شود، پوست سر چرب می‌شود. این سبوم اضافی به همراه سلول‌های چربی، باعث تحریک پوست سر می‌شوند و در نهایت به شوره سر چرب منتهی می‌شود.

خداحافظی با شوره سر چرب: راهکارهای پیشگیری و کنترل

شوره سر چرب را می‌توان با روش‌های زیر پیشگیری و کنترل کرد:

 • استفاده از شامپوهای ضد شوره چرب می‌تواند به اندازه‌ای این مشکل را کنترل کند.
 • می‌توانید از ژل اسکراب رفع شوره استفاده کنید تا شوره و چربی سر را پاک کنید. این محصول یک درمان طبیعی برای مقابله با شوره سر چرب است. هفتگی یکبار، ژل اسکراب را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی پوست سر خود ماساژ دهید و سپس موها و پوست سر خود را با آب بشویید.
 • شوره سر چرب قابل درمان مستقیم نیست، اما با رعایت دستورالعمل زیر می‌توانید این مشکل را کنترل یا پیشگیری کنید:مواد لازم شامل روغن درخت چای و روغن جوجوبا است. این دو را با هم مخلوط کنید و به عنوان یک اسکراب استفاده کنید.

  هر ماه یکبار این مراحل را تکرار کنید.

شوره سر قارچی را چگونه تشخیص دهیم و درمان کنیم؟

این نوع شوره به دلیل حضور قارچی به نام Malassezia ایجاد می‌شود، که در بدن همه افراد زنده وجود دارد. اما فعال شدن این قارچ در برخی افراد می‌تواند منجر به بروز علائمی مانند شوره سر شود. به علاوه، التهاب و اگزما نیز از مشکلات دیگری است که ممکن است ناشی از فعال شدن این نوع قارچ باشد.

روش‌هایی که برای پیشگیری و کنترل شوره سر قارچی وجود دارد:

 • توجه داشته باشید که درمان شوره سر قارچی با استفاده از روغن‌های تراپی توصیه نمی‌شود. به طور کلی، راه‌های مشخصی برای درمان این عارضه وجود ندارد. با این حال، با استفاده از شامپوهایی که حاوی مواد مهار کننده Malassezia هستند، می‌توانید به طور محدودی تولید شوره را کنترل کنید.

شوره سر درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک بیشتر در افرادی که پوست چرب دارند شایع است. این عارضه نوع شدیدی از شوره پوستی چرب است که باعث پوسته‌پوسته شدن پوست سر می‌شود. همچنین، ممکن است باعث ایجاد لکه‌های قرمز پوستی و خارش در سر بشود.

برای جلوگیری و کنترل شوره سر درماتیت سبورئیک، راه‌های زیر را می‌توانید در نظر بگیرید:

 • این نوع شوره سر نیز قابل درمان مستقیم نیست. با این حال، استفاده از شامپوهایی که حاوی پیریتیون روی هستند، ممکن است به کنترل این عارضه کمک کنند.

شوره سر پسوریازیس

این نوع شوره سر به شکل پوسته‌های ریز و پودری شکلی که براق است، ظاهر می‌شود. پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سلول‌های پوست به طور غیرطبیعی سریع رشد می‌کنند و لکه‌های ضخیم و پوسته‌پوسته را روی پوست تشکیل می‌دهند.

راه‌هایی که برای پیشگیری و کنترل شوره سر پسوریازیس در نظر گرفته می‌شوند:

 • شوره سر پسوریازیس قابل درمان مستقیم نیست. با این حال، شامپوهای حاوی اسید سالیسیلیک ممکن است در کنترل علائم آن مؤثر باشند.

روش‌های تشخیص انواع شوره سر

برای تشخیص انواع شوره سر، می‌توانید از نکات کاربردی زیر استفاده کنید:

1. شوره سر خشک دانه‌های سفید و ریزی دارد، و این عارضه بیشتر در فصل‌های سرد سال بروز پیدا می‌کند.
2. شوره سر چرب دانه‌های درشت و متمایل به زرد دارد.
3. شوره سر قارچی با التهاب و اگزما همراه است.
4. شوره سر پسوریازیس به صورت پوسته‌های ریز و پودری شکلی است و این پوسته‌ها معمولاً براق هستند.
5. شوره سر سبورئیک با لکه‌های قرمز پوستی و خارش در پوست همراه است.

چرا شوره سر ایجاد می‌شود؟

شوره به دلایل گوناگونی بروز می‌کند و در زیر به مهمترین آن‌ها اشاره می‌شود:

 • خشکی پوست سر

خشکی پوست سر نه تنها ریشه‌ی ژنتیکی دارد بلکه به سبک زندگی شما نیز بستگی دارد. استفاده از مواد شوینده بیش از حد، آب با دمای بسیار زیاد، محصولات آرایشی و بهداشتی، و همچنین استفاده از ابزارهای حرارتی برای آرایش مو باعث خشکی پوست سر می‌شود. پوست سر خشک بسیار حساس است و احتمال بروز مشکلاتی مانند شوره سر را دارد.

 • عدم شستشوی به‌موقع

شستشوی به موقع و مرتب موها باعث تنظیم چربی پوست سر شده و نمی‌گذارد شوره ایجاد شود. البته این بدان معنی نیست که هر فرد مبتلا به شوره سر بهداشت موها را رعایت نمی‌کند. خیلی اوقات مشاهده می‌کنیم که افرادی با عادت‌ شستشوی مرتب و حساس در رعایت بهداشت موها نیز به این عارضه مبتلا می‌شوند. به هر حال، نشستن موها باعث تجمع سلول‌های چربی در منافذ پوست سر می‌شود که این عارضه ناخوشایند را به دنبال دارد.

رفع شوره‌های مزاحم

 • بیماری های پوست سر

گاهی بیماری‌های پوست سر که باعث ضعف در این ناحیه می‌شوند، به عنوان مقدمات شوره سر عمل می‌کنند. این بیماری‌ها شامل اگزما، پسوریازیس و درماتیت سبورئیک می‌شوند.

 

روغن تراپی: راهی طبیعی برای پیشگیری از شوره سر

روغن بنفشه با پایه زیتون و روغن بادام تلخ بسیار موثر در کنترل شوره سر خشک هستند و ترکیب روغن درخت چای بخاطر خواص ضدقارچی و ضدباکتریایی و روغن جوجوبا برای پیشگیری از شوره سر چرب بهترین روغن‌ها هستند.

اما به عنوان یادآوری، روغن تراپی برای پیشگیری از شوره سر قارچی، شوره سر پسوریازیس و شوره سر درماتیت سبورئیک موثر نیست.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه از روغن تراپی برای پیشگیری از شوره سر خشک و چرب، لازم است به یک نکته توجه کنید: استفاده مداوم و منظم. به‌طور کلی، درمان‌های طبیعی تنها در صورت استمرار و مداومت به مدت زمان طولانی نتایج مطلوب را به دست می‌دهند.

رازهای پیشگیری

پیشگیری از شوره سر تنها با تغییر سبک زندگی امکان‌پذیر است. سبک زندگی سالم به سلامت پوست سر کمک می‌کند و در نتیجه از انواع عارضه‌های پوست سر جلوگیری می‌کند. برای ایجاد تغییرات مثبت که به نفع پیشگیری از این بیماری‌ها و شوره سر باشد، به نکات زیر توجه کنید:

– اصلاح رژیم غذایی:
رژیم غذایی که با اسیدهای چرب امگا ۳، روی و ویتامین B غنی است، علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، جلوی بروز بیماری‌های پوستی مانند شوره سر را می‌گیرد.

– کنترل استرس:
استرس و اضطراب می‌توانند سیستم ایمنی را ضعیف کنند و عارضه‌های پوستی را تحریک کنند. بنابراین، کنترل استرس و اضطراب می‌تواند از شوره سر خشک، شوره سر پسوریازیس و شوره سر درماتیت سبورئیک جلوگیری کند.

– محدود کردن استفاده از رنگ مو و محصولات آرایش مو:
مواد شیمیایی موجود در رنگ مو و محصولات آرایش مو می‌توانند پوست سر را تحریک کنند و به بروز شوره سر کمک کنند. بهتر است استفاده از این محصولات را محدود کنید.

– استفاده از آب خنک:
استفاده از آب گرم برای شستشوی موها نه تنها می‌تواند به بافت و سلامت موها آسیب بزند، بلکه می‌تواند پوست سر را هم تحریک کند. بهتر است همیشه از آب خنک یا ملایم برای شستشوی موهای خود استفاده کنید.

– استفاده از شامپوهای ملایم:
اگر عادت دارید هر هفته چند بار دوش بگیرید و از شامپو استفاده کنید، بهتر است از شامپوهای ملایم استفاده کنید. این شامپوها کمترین تحریک را به پوست سر و موها اعمال می‌کنند.

کدام روش بهترین درمان شوره سر است؟

هیچ روشی نمی‌تواند در کمتر از حداقل چند روز نتیجه مطلوب را برای شوره سر موهای شما به ارمغان بیاورد. اما گاهی اوقات لازم است که به سرعت شوره سر را درمان کنید تا به یک مهمانی شرکت کنید. در این مواقع، می‌توانید برای کنترل شوره سر در مدت زمان کوتاه، از شامپوهای خشک استفاده کنید. ابتدا شامپوی خشک را به موهای خود اسپری کرده و سپس پوسته‌ها را با دست خود شانه بزنید. برای بهتر شدن این عمل، می‌توانید موهای خود را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنید تا پوسته‌ها به راحتی جدا شود. همچنین می‌توانید با تغییر مدل موهای خود، قسمت‌هایی که شوره بیشتری دارد را مخفی کنید تا به ظاهری زیباتر برسید.

آیا شوره سر می‌تواند منجر به ریزش مو شود؟

رفع شوره‌های مزاحم

شوره سر به تنهایی نمی‌تواند باعث ریزش مو شود، اما ارتباط میان شوره سر و ریزش مو وجود دارد. عوامل زیر که به عنوان علت‌های شوره سر شناخته می‌شوند، ممکن است باعث ریزش مو شوند:

1. تحریک پوست سر به دلیل شوره می‌تواند به ریشه موها آسیب رسانده و به کوتیکول و پروتئین‌های ریشه مو وارد شود.
2. تجمع چربی بر روی پوست سر، که یکی از علل شوره است، ممکن است فولیکول‌ها و منافذ مو را مسدود کرده و به رشد موها و سلامت پوست سر آسیب برساند.
3. عفونت‌های قارچی می‌توانند به پوسته‌پوسته شدن پوست سر و ضعیف شدن ریشه موها و در نتیجه ریزش مو منجر شوند.
4. التهابات در پوست سر ممکن است تارهای مو را ضعیف کرده و باعث افزایش ریزش مو شوند، همچنین می‌تواند باعث ایجاد اسکار شود که موجب مشکلات در رشد موهای جدید می‌شود.
5. خارش ناشی از شوره می‌تواند باعث آسیب و شکستگی موها شود، زیرا خارش باعث آسیب به فولیکول‌های مو و پوست می‌شود و باعث ضعیف شدن چسبندگی تارهای مو می‌شود.
6. تحقیقات نشان می‌دهند که شوره سر می‌تواند بیماری آلوپسی را تشدید کند، اما محصولات ضد شوره ممکن است پیشرفت این بیماری را مهار کنند.

 بهترین روش‌های طبیعی برای درمان شوره سر

راهکارهای طبیعی بهترین روش‌ها برای درمان و کاهش شوره سر هستند؛ از جمله استفاده از روغن بادام تلخ برای موارد شوره سر خشک و استفاده از اسکراب کف سر زیما برای موارد شوره سر چرب می‌باشد.

تاثیر نمک بر شوره سر

استفاده از نمک به عنوان یک راه برای پیشگیری از شوره سر در جامعه رایج است، اما تاکنون شواهد علمی مورد نیاز برای اثبات این تأثیر فراهم نشده است.

 استفاده از تخم مرغ برای درمان شوره سر

تخم مرغ یک منبع غنی از اسیدهای چرب و ویتامین‌هاست که برای سلامت مو و پوست سر بسیار مفید است. این محصول حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و اسیدهای چرب است و به ترمیم آسیب‌های مو کمک کرده و فولیکول‌های مو را تغذیه می‌کند. همچنین، حضور کلسترول در تخم مرغ باعث تسهیل جذب مواد مغذی توسط پوست سر می‌شود. پروتئین، بیوتین و گوگرد موجود در تخم مرغ با شوره سر مبارزه کرده و موها را قوی و درخشان می‌کنند. زرده تخم مرغ دارای چربی و سفیده تخم مرغ حاوی پروتئین است؛ همچنین، سفیده تخم مرغ می‌تواند به تنظیم چربی و آلودگی بیش از حد پوست سر کمک کند. پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ به ساختار، نگهداری و جایگزینی بافت‌های بدن از جمله موها کمک می‌کند و همچنین باعث دفع سلول‌های مرده پوست سر می‌شود. این همه عوامل به کنترل شوره سر کمک می‌کنند.

بهترین شامپوها برای کنترل و درمان شوره سر

استفاده از شامپوهایی که حاوی پیریتیون روی است، ممکن است به طور موثری عوارض ناشی از شوره سر را کاهش دهد.

رفع شوره‌های مزاحم

درمان قطعی شوره سر: افسانه یا واقعیت؟

شوره سر، بسته به علت منشأ ایجاد آن، انواع درمان‌های مختلفی دارد؛ با این حال، هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد. در واقع، روش‌های درمانی که در علم پزشکی وجود دارند، تنها به طور موثری این عارضه را کنترل می‌کنند. با این وجود، با استفاده از محصولات و روش‌های مورد بحث در اینجا، می‌توان از بروز شوره سر پیشگیری کرده و آن را تا حدودی کنترل نمود.

برای مطالعه مطالب بیشتر درباره مراقبت و سلامتی با ما همراه باشید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *