مجله سیمدخت
0

گوگل به انحصارگری محکوم شد: اپیک گیمز برنده شد

گوگل به انحصارگری محکوم شد: اپیک گیمز برنده شد
بازدید 28

هیئت منصفهٔ دادگاه ایالات متحده در پرونده شکایت اپیک‌گیمز علیه گوگل، به سود شرکت سازنده بازی‌های ویدئویی رأی داد. سه سال پس از اقدام اپیک‌گیمز به شکایت علیه اپل و گوگل به اتهام اجرای قوانین انحصاری در فروشگاه‌های اپلیکیشن این دو شرکت، طراح بازی فورتنایت پیروز شد. هیئت منصفه در پروندهٔ شکایت اپیک علیه گوگل حکم خود را صادر کرد و اعلام کرد که شرکت بزرگ جست‌وجو در اینترنت، فروشگاه اپلیکیشن و سرویس پرداخت داخلی این پلتفرم را به انحصار غیرقانونی تبدیل کرده است.

هیئت منصفه با توافق به سوالاتی که از آن‌ها پرسیده شد، پاسخ داد که گوگل در ارائهٔ خدمات پرداخت درون برنامه‌ای انحصار دارد و در این زمینه اقدامات ضدرقابتی انجام داده است. این اقدامات باعث وارد آمدن ضربه و خسارت به اپیک‌گیمز شده است.

دادگاه به این نتیجه رسید که گوگل ارتباط غیرقانونی بین فروشگاه پلی و خدمات پرداخت درون برنامه‌ای این پلتفرم را برقرار کرده و قرارداد توزیع برنامه‌ها و اپلیکیشن‌ها در فروشگاه مذکور که با توسعه‌دهندگان منعقد می‌شود و همچنین قراردادهای گوگل با تولیدکنندگان دستگاه‌های اندروید، همگی قوانین ضدرقابت را نقض می‌کنند.

ویلسون وایت، معاون سیاست‌های عمومی گوگل، اعلام کرد که شرکتش قصد دارد درخواست تجدیدنظر از حکم دادگاه را ارائه دهد.

اپیک‌گیمز نیز در یک پست وبلاگی اعلام کرد: «حکم امروز، پیروزی توسعه‌دهندگان و کاربران در سرتاسر جهان است. این حکم نشان می‌دهد که شیوه‌های فروشگاه اپلیکیشن گوگل غیرقانونی بوده و از انحصار برای اعمال هزینه‌های گزاف، سرکوب رقابت و کاهش نوآوری سوءاستفاده می‌کنند.»

گوگل به انحصارگری محکوم شد: اپیک گیمز برنده شد

پیروزی اپیک در مقابل گوگل اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد؛ زیرا این شرکت بازی‌ساز دو سال پیش در مواجهه با اپل باخته بود و دادگاه به سازنده‌ی آیفون، گوشی هوشمند، هیچ تقصیری نسبت نداده بود.

با این حال، نبرد قضایی بین اپیک گیمز و گوگل از جنبه‌های بسیار متفاوتی به وجود آمد و به معاملات مخفی در تقسیم درآمد بین این موتور جست‌وجوی اینترنتی و تولیدکنندگان گوشی هوشمند و همچنین توسعه‌دهندگان بازی‌های بزرگ بستگی داشت. این موضوع نشان می‌دهد که گوگل به‌طور ویژه از قدرت و تأثیر اپیک نگران بوده و در این دوره، دادگاه حکم را به نفع شرکت بازی‌ساز صادر کرده است.

در حال حاضر دقیقاً نمی‌فهمیم که اپیک در مواجهه با گوگل واقعاً چه پیروزی‌ای کسب کرده است، و این موضوع به نحو زیادی به تصمیمات قاضی جیمز دوناتو بستگی دارد، ایشان که در مورد راهکار مناسب تصمیم گیری می‌کنند.

اپیک تاکنون هیچ شکایت مالی علیه گوگل نکرده است و از دادگاه درخواست دارد که به سازنده اندروید اعلام کند که هر توسعه‌دهنده‌ای حق دارد از فروشگاه برنامه‌های سیستم‌عامل مرتبط با خود به طور کامل استفاده کند. هنوز مشخص نیست که قاضی پرونده این درخواست‌ها را قبول خواهد کرد یا خیر. هر دو طرف در تاریخ دوم ژانویه با دوناتو ملاقات خواهند کرد تا در مورد راهکارهای احتمالی بحث کنند.

براساس سند رسمی دادگاه، قاضی دوناتو پیشتر اعلام کرده است که قصد دارد قوانینی را تعیین کند تا گوگل نتواند با استفاده از راهکارهای جایگزین، دوباره سیاست‌های ضدانحصار را اجرا کند. این قاضی همچنین بیان کرده است که درصد کمیسیونی که گوگل از توسعه‌دهندگان دریافت می‌کند، تعیین نخواهد شد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *