مجله سیمدخت
0

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار
بازدید 62

آکادمی اسکار تصمیم به نامزدی مارگو رابی و گرتا گرویگ نگرفت و این امر با اعلام نامزدهای اسکار ۲۰۲۴، انتقاداتی در فضای مجازی به دنبال داشت. طرفداران “باربی” و این دو بازیگر و کارگردان به این تصمیم از سوی آکادمی اسکار راضی نبودند. رایان گاسلینگ، که خود نیز برای بازی در فیلم “گرویگ” نامزد بهترین بازیگر نقش دوم مرد شده بود، انتقاد خود را نشان داد. همچنین، بازیگرانی مانند جان سینا و سیمو لیو نیز از سازندگان “باربی” حمایت کردند. حتی هیلاری کلینتون نیز از فیلم به عنوان یک رکوردشکن توییت کرد تا حمایت خود را ابراز کند.

15 کارگردان زن

بحث اطراف نامزدی رابی و گرویگ به دلیل این بود که این انتخاب ممکن است بر دستاوردها یا نادیده گرفتن دیگر زنان سایه افکند. به عنوان مثال، لیلی گلداستون، اولین سرخ‌پوست امریکایی که بهترین بازیگر نقش اول زن اسکار شده بود، دستاوردی مهم بود که در بحث‌ها اغفال شده بود. حتی زنانی که اسکار نگرفته بودند، مانند ژوستین تریه که برای “آناتومی یک سقوط” نامزد بهترین کارگردانی بود، تعداد کمی بودند و این تنها هشتمین باری بود که یک کارگردان زن نامزد دریافت جایزه شده بود.

از ۱۹۲۹ تاکنون، تنها هشت زن در رشته بهترین کارگردانی نامزد دریافت جایزه شده‌اند. جین کمپیون دو بار نامزد شد، یک بار برای “پیانو” در سال ۱۹۹۳ و دیگری برای “قدرت سگ” در سال ۲۰۲۲. این امر نشان از کمبود نسبی نامزدهای زن در این رشته دارد. حتی اگر تا چند سال پیش این مسئله مورد توجه نبود، امروزه به عنوان یک مسئله مهم شناخته می‌شود.

بحث اطراف نامزدی “باربی” نیز همچنان ادامه دارد و نه تنها به خاطر لایق بودن یا نبودن رابی و گرویگ به نامزدی، بلکه به دلیل تجارتی به دست آمدن این موفقیت بزرگ و رکوردی است. باید توجه داشت که ترکیب این سه شخصیت در بدترین حالت، ترکیب برنده‌ای است که به خوبی به فروش می‌رسد.

در مراسم اسکار سال ۱۹۷۶، لینا ورتمولر، کارگردان ایتالیایی فیلم “هفت زیبا”، به عنوان اولین کارگردان زن نامزد بهترین کارگردانی تاریخ شد. این فیلم در رشته‌های بهترین فیلم خارجی، بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر نقش اول مرد (برای جانکارلو جانینی) نیز نامزد شد، اما هیچ جایزه‌ای را به خانه نبرد. در سال ۲۰۰۳، سوفیا کوپولا به عنوان اولین کارگردان زن امریکایی برای فیلم “گمشده در ترجمه”، جایزه بهترین کارگردانی اسکار را دریافت کرد.

این تاریخ‌سازی‌ها پیش از آن رخ داده بودند و فیلم‌های بسیاری توسط زنان ساخته شده بودند. تعدادی از کارگردانان زن پیشرو در گذشته نقدهای مثبت و چندین نامزدی اسکار در دسته‌های بهترین بازیگری، بهترین فیلمنامه و حتی بهترین فیلم جلب کرده بودند، اما بهترین کارگردانی، همانند گرویگ، از آنان گذشته بود.

واقعیت این است که این موقعیت برای کارگردان “لیدی برد” نخستین بار نیست که با آن مواجه شده‌اند. این پانزده فیلم نیز از جمله آثاری بوده‌اند که تحسین بسیاری از نقادان را به دنبال داشته‌اند، اما اسکار به کارگردانان زن این افتخار را نداده است.

۱. باربارا استرایسند برای «ینتل» (Yentl)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۱۹۸۳
 • کارگردان: باربارا استرایسند
 • بازیگران: مندی پتینکین، امی ایروینگ، باربارا استرایسند، نحمیا پرسوف، استون هیل، میریام مارگولیس، دیوید دی کایسر، رابرت بارنت، لیندا بارون
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۶۸ از ۱۰۰

در این فیلم که در سال ۱۹۸۳ به نمایش درآمد، باربارا استرایسند به عنوان کارگردان نخستین تجربه‌اش در فیلم “ینتل” حضور یافت و نه تنها نقش اصلی فیلم را بازی کرد بلکه به عنوان یکی از فیلمنامه‌نویسان و تهیه‌کنندگان آن نیز مشارکت داشت. این فیلم پنج نامزد اسکار را به خود اختصاص داد و در انتها جایزه‌های مهمی را به دست آورد.

مندی پتینکین، امی ایروینگ و سایر بازیگران با بازی هنرمندانه‌ی خود توانستند تا احساسات و عمق به داستان ببخشند. امتیاز به‌دست آمده از راتن تومیتوز نیز نشان‌دهنده‌ی موفقیت این فیلم در چشم انداز انتقادی است.

در این اثر، داستان درباره‌ی یک دختر یهودی است که تصمیم می‌گیرد خود را به صورت پسری درآورد تا بتواند در آموزش‌های دینی شرکت کند. این تصمیم و تغییر نقش او، موضوعی جذاب و پر از چالش را برای تماشاگران به ارمغان می‌آورد.

۲. پنی مارشال برای «بیداری‌ها» (Awakenings)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۱۹۹۰
 • کارگردان: پنی مارشال
 • بازیگران: رابین ویلیامز، رابرت دنیرو، جان هرد، جولی کاونر، پنلوپه آن میلر، مکس فون سیدو، جرج مارتین
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۸۴ از ۱۰۰

پنی مارشال، که کارگردانی در فیلم‌هایی افسانه‌ای مانند “بزرگ” (Big) و “لیگ خودشان” (A League of Their Own) را به خود اختصاص داده بود، با اثرش به نام “بیداری‌ها” توانست به‌وسیله توانمندی هنری‌اش توجه بسیاری را به خود جلب کند. این فیلم، نامزد جوایز بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین بازیگری برای رابرت دنیرو شد، در حالی که خود مارشال نامزد نشد.

داستان فیلم بر اساس خاطرات واقعی الیور ساکس، عصب‌شناس و پزشک بریتانیایی، تعریف می‌کند. فیلم دکتر مالکوم سایر (با بازی رابین ویلیامز)، متخصص مغز و اعصاب را در تلاش برای مداوای بیماران کاتاتونیایی، که در دوره‌ای از همه‌گیری انسفالیت بی‌حالی (۱۹۱۷–۱۹۲۸) فرو رفته بودند، روایت می‌کند. او در سال ۱۹۶۹ اثرات مفید داروی L-DOPA را کشف کرد. این دارو باعث بیداری لِنارد لوو (با بازی رابرت دنیرو) و سایر بیماران می‌شود که از اثرات این بیماری، که زندگی روزمره‌شان را متوقف کرده بود، رها می‌شوند. آن‌ها مجدداً باید با واقعیت‌های جدید و زندگی تازه‌ای که پس از چندین دهه از خواب بیدار شده‌اند، سازگار شوند.

۳. ولری فاریس برای «میس سان‌شاین کوچولو» (Little Miss Sunshine)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۰۶
 • کارگردان: جاناتان دیتون و ولری فاریس
 • بازیگران: گرگ کینر، استیو کارل، تونی کولت، ابیگیل برسلین، آلن آرکین، پل دینو، گوردن تامسن
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۱ از ۱۰۰

فیلم “میس سان‌شاین کوچولو” در باکس آفیس با موفقیت چشمگیری مواجه شد و در مراسم اسکار، نامزد بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد، و بهترین فیلمنامه اورجینال شد. آلن آرکین به عنوان بهترین بازیگر نقش دوم مرد این جوایز را به خانه برد و فیلمنامه‌نویس مایکل آرندت نیز جایزه‌ای را به دست آورد. اما جالب است که کارگردانان این اثر، که یکی از آن‌ها زن بود، حتی نامزدی نیز نداشتند.

داستان فیلم بر اساس نمایشنامه‌ای به همین نام از آرندت، داستان یک خانواده عجیب و غریب در هچل را به تصویر می‌کشد. این خانواده شامل پسری است که تصمیم گرفته روزه سکوت بگیرد، برادر دگرباشی که تازه از آسایشگاه روانی مرخص شده، پدری که با مشکلات مالی روبرو است، و مادری که مانند هر مادری در تلاش برای حل مشکلات خانوادگی خود است.

“میس سان‌شاین کوچولو” با تمام مشکلات خود، با یک ون قراضه سفری را آغاز می‌کند تا به مسابقه زیبایی دورتر از خانه‌شان برسند و در این سفر ماجراهای فراوانی را تجربه می‌کنند. البته، این فیلم هیچ‌گونه کلیشه‌ای ندارد و توانسته است با نگاهی نوین و طنزانه به داستان خانوادگی پرداخته و توجه مخاطبان را جلب کند.

۴. لونه شرفی برای «درس‌آموزی» (An Education)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۰۹
 • کارگردان: لونه شِرفی
 • بازیگران: کری مولیگان، پیتر سارسگارد، اما تامپسون، آلفرد مولینا، رزاموند پایک، دومینیک کوپر
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۳ از ۱۰۰

در فیلم “درس‌آموزی” که در سال ۲۰۰۹ به نمایش درآمد، داستان زندگی لین باربر، یک روزنامه‌نگار بریتانیایی، به تصویر کشیده شده است. این اثر نیز مانند فیلم‌های دیگر لونه شِرفی، بر اساس خاطرات و داستان واقعی ساخته شده است. “درس‌آموزی” به عنوان یک فیلم تحسین‌شده شناخته شد و در اسکار نامزد بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول زن برای کری مولیگان و بهترین فیلمنامه اقتباسی برای نویسنده مشهور، نیک هورن‌بای، شد. البته کارگردان زن فیلم، لونه شِرفی، حتی نامزد هم نشد.

داستان “درس‌آموزی” در دهه ۱۹۶۰ در حومه لندن رخ می‌دهد و حول محور دختر شانزده ساله‌ای به نام جنی گردش می‌گیرد. جنی، در یک روز بارانی در ایستگاه اتوبوس، با مردی میانسال و جذاب که با یک اتوموبیل لوکس سوار شده، آشنا می‌شود و رابطه‌ای پیچیده بین آن دو شکل می‌گیرد.

۵. دبرا گرانیک برای «زمستان استخوان‌سوز» (Winter’s Bone)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۱۰
 • کارگردان: دبرا گرانیک
 • بازیگران: جنیفر لارنس، جان هاکس، گرت دیلاهانت
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۴ از ۱۰۰

فیلم معروفی که با بازی جذاب جنیفر لارنس شهرت یافت، چهار نامزدی اسکار به خود اختصاص داد؛ بهترین فیلم، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین بازیگر نقش اول زن برای لارنس (که او را به یکی از جوان‌ترین بازیگران زن نامزد اسکار بهترین بازیگری تبدیل کرد) و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای جان هاکس. با این حال، دبرا گرانیک، کارگردان فیلم، مانند بسیاری از کارگردانان زن دیگر، برای کارگردانی‌اش توجه کافی نیافت و از نظر نامزدی اسکار نادیده گرفته شد.

این فیلم بر اساس رمانی به همین نام از دنیل وودلر نوشته شده در سال ۲۰۰۶ ساخته شده است. داستان، در مورد دختر هفده ساله‌ای به نام ری دالی است که به اجبار تصمیم به پیدا کردن پدر فراری‌اش در کوه‌های اوزارکس می‌گیرد. پدر خانواده که به دلیل جرائم مواد مخدر پیش‌تر دستگیر شده بود، با گروگذاشتن تنها خانه‌شان موقتاً آزاد شده و سپس فراری شده‌ است. بنابراین، ری مجبور است پدرش را پیدا کند تا خانواده‌اش را از آوارگی در زمستان سخت آن منطقه نجات دهد.

۶. کاترین بیگلو برای «سی دقیقه پس از نیمه‌شب» (Zero Dark Thirty)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۱۲
 • کارگردان: کاترین بیگلو
 • بازیگران: جسیکا چستین، جیسون کلارک، جوئل اجرتون، شان ماهان، ادگار رامیرز
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۱ از ۱۰۰

پس از اینکه کاترین بیگلو در سال ۲۰۰۸ برای فیلم “مهلکه” (The Hurt Locker) جایزه اسکار بهترین کارگردانی را از آن خود کرد و به عنوان اولین کارگردان زنی تاریخ که این جایزه را دریافت کرد، شناخته شد، انتظار می‌رفت فیلم بعدی او هم به همان اندازه توجه جلب کند.

“سی دقیقه پس از نیمه‌شب” با بازی جسیکا چستین، که داستان عملیات یافتن و کشتن اسامه بن لادن، رهبر القاعده، توسط ایالات متحده آمریکا را به تصویر کشیده است، در پنج رشته نامزد دریافت اسکار شد؛ بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول زن برای چستین، بهترین فیلمنامه اورجینال، بهترین تدوین، و بهترین تدوین صدا. اما نام کاترین بیگلو در میان نامزدها نبود. با این حال، هیچ تردیدی وجود ندارد که بیگلو یکی از بهترین کارگردانان زن در تاریخ سینما است.

۷. ایوا دوورنی برای «سلما» (Selma)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۱۴
 • کارگردان: ایوا دوورنی
 • بازیگران: دیوید اویلو، کارمن اجوجو، تیم راث، لورین توسان، کامن، جووانی ریبیسی، عمر درسی، اندره هلند، نیسی نش، کولمن دومینگو، وندل پیرس، تسا تامپسون، کیت استنفیلد، آلساندرو نیوولا، کوبا گودینگ جونیور،
 • تام ویلکینسون، اپرا وینفری
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۹ از ۱۰۰

فیلم “سلما” با بازی دیوید اویلو در نقش مارتین لوتر کینگ دوم، نام ایوا دوورنی به عنوان کارگردان به شدت مطرح شد و توانست توجه منتقدان و چند جشنواره برجسته را به خود جلب کند، از جمله گلدن گلوب. این فیلم در اسکار ۲۰۱۵ نامزد جایزه بهترین فیلم و بهترین ترانه شد. هرچند جان لجند و کامن رپر جایزه بهترین ترانه را به خانه بردند، اما ایوا دوورنی متاسفانه توجه آکادمی را به خود جلب نکرد.

داستان “سلما” به مبارزه طولانی و خستگی‌ناپذیر مارتین لوتر کینگ برای کسب حقوق شهروندی و از جمله حق رأی برای سیاه‌پوستان آمریکا می‌پردازد.

۸. دی ریس برای «گل‌گرفته» (Mudbound)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۱۷
 • کارگردان: دی ریس
 • بازیگران: کری مولیگان، جیسون کلارک، جیسون میشل، مری جی. بلیج، راب مورگان، جاناتان بنکس، گرت هد لاند، کلوین هریسون جونیور
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۷ از ۱۰۰

در درام تاریخی “گل‌گرفته” به کارگردانی دی ریس، چهار نامزدی اسکار به دست آمد. نامزدی‌ها شامل بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین ترانه برای مری جِی. بلایج، بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین فیلمبرداری بودند. این فیلم به دلیل نامزدی بهترین فیلمبردار زن، اولین باری است که یک زن به این نامزدی در آکادمی اسکار دست پیدا می‌کند، که این موضوع را تاریخ‌ساز می‌کند. با این حال، کارگردان فیلم، همانند بسیاری از زنان دیگر، برای کارگردانی نامزد نشد، حتی با تمرکز آثارش بر فیلمنامه.

در “گل‌گرفته” که بر اساس رمانی با همین نام از هیلاری جوردان ساخته شده، دو مرد از جنگ جهانی دوم به خانه باز می‌گردند تا در مزرعه‌ای در نواحی روستایی ایالت میسیسیپی کار کنند. آنها باید با چالش‌های نژادپرستی و سعی برای سازگاری با زندگی پس از جنگ مواجه شوند.

۹. ماریل هلر برای «هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟» (Can You Ever Forgive Me)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۱۸
 • کارگردان: ماریل هلر
 • بازیگران: ملیسا مک‌کارتی، ریچارد ای گرانت، جین کرتین، انا دیویر اسمیت، دالی ولز، جنیفر وستفلت
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۸ از ۱۰۰

فیلم “هرگز می‌توانی مرا ببخشی؟” بر اساس زندگی لی ایزریلِ روزنامه‌نگار ساخته شده است، با بازی ملیسا مک‌کارتی و ریچارد ای گرانت. این فیلم در هر دو رشته بهترین بازیگر نقش اول زن و مرد نامزد اسکار شد. همچنین برای فیلمنامه نیز نامزدی اسکار به دست آمد. اما به علت تصمیم آکادمی، ماریل هلر کارگردان این اثر، به عنوان شایسته نامزدی برای بهترین کارگردانی شناخته نشد.

۱۰. گرتا گرویگ برای «زنان کوچک» (Little Women)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۱۹
 • کارگردان: گرتا گرویگ
 • بازیگران: سرشه رونان، اما واتسون، فلورنس پیو، الیزا اسکانلن، لورا درن، تیموتی شالامی، مریل استریپ، تریسی لتس، باب ادنکیرک، جیمز نورتون، لویی گارل، کریس کوپر
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۵ از ۱۰۰

فیلم “زنان کوچک” اثری از گرتا گرویگ، همچون “باربی” و “لیدی برد”، موفق به جلب توجه و تحسین جوانان و انتقادات مثبت از سوی منتقدان شده است. این فیلم، بر اساس رمان محبوب لوئیزا می الکات، داستان خواهران مارچ در عصر مدرن را روایت می‌کند.

گرچه فیلم در سال ۲۰۱۹ شش نامزدی اسکار را کسب کرد، اما در حوزه بهترین کارگردانی نامزدی نداشت. توجه و تقدیرهای زیادی در راستای اجرای خوب داستان و بازیگری‌ها به دست آمدند.

۱۱. شان هیدر برای «کودا» (Coda)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۲۱
 • کارگردان: شان هیدر
 • بازیگران: امیلیا جونز، اوخنیو دربس، تروی کاتسر، فردیا والش-پیلو، دنیل دورانت، مارلی متلین
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۴ از ۱۰۰

فیلم “تنها عضو” محصول فرانسه و بلژیک، با بازیگری برجسته امیلیا جونز و کارگردانی شان هیدر، توفیق دریافت جوایز فراوان را به دنبال داشت. اما متأسفانه، شان هیدر که نقش بسیار مهمی در موفقیت فیلم داشت، به‌عنوان بهترین کارگردان مورد توجه اسکار قرار نگرفت.

در داستان این فیلم، یک خانواده با یک فرد شنوا درگیر مشکلاتی قرار می‌گیرد که کسب‌وکار آن‌ها را به چالش می‌کشد. این فیلم که اقتباسی از فیلم فرانسوی‌زبان “خانواده بلیر” (La Famille Bélier) می‌باشد، با بازیگری قدرتمند امیلیا جونز و دیگر هنرمندان توانمند، به نقد موفق و تحسین‌برانگیز دست یافت.

۱۲. سارا پلی برای «حرف‌های زنانه» (Women Talking)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۲۲
 • کارگردان: سارا پلی
 • بازیگران: رونی مارا، کلر فوی، جسی باکلی، جودیت آیوی، بن ویشاو، فرانسیس مک‌دورمند
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۰ از ۱۰۰

“حرف‌های زنانه”، فیلمی از کارگردانی سارا پلی، که از نقش بازیگری خود در معروفترین سریال تلویزیونی “قصه‌های جزیره” شناخته شده است. این فیلم با بازیگرانی همچون رونی مارا، کلر فوی، جسی باکلی و جودیت آیوی، به نقد مثبتی از سوی منتقدان دست یافت و در دو رشته بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی برای سارا پلی نامزد اسکار شد. با این حال، متأسفانه، اسکار این کارگردان توانمند را نادیده گرفت. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام از میریام توئز ساخته شده و الهام گرفته از رویدادهای حقیقی جامعه منونایت در سال ۲۰۱۸ می‌باشد.

۱۳. چینویه چوکو برای «تیل» (Till)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۲۲
 • کارگردان: چینویه چوکو
 • بازیگران: دنیل ددوایلر، جالین هال، فرانکی فیزن، هیلی بنت، ووپی گلدبرگ
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۶ از ۱۰۰

“تیل” یک درام زندگینامه‌ای دلخراش بود که کارگردانش چینویه چوکو با بردن جایزه هیئت ویژه داوران ساندنس، اولین زن افریقایی امریکایی‌تبار شد که این جایزه را دریافت کرده است. این دستاورد بر اساس روایت واقعی زندگی مامی تیل بردلی، مربی و کنشگری است که پس از قتل فرزند چهارده ساله‌اش امت تیل در اوت ۱۹۵۵، به دنبال عدالت است. با وجود این موفقیت، علی‌رغم تحسین انجمن‌های مهم منتقدان، نامزدی اسکار به این فیلم و اجراهای برجسته دنیل ددوایلر و چینویه چوکو داده نشد.

۱۴. شارلوت ولز برای «افترسان» (Aftersun)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۲۲
 • کارگردان: شارلوت ولز
 • بازیگران: پل مسکال، فرنکی کوریو، سلیا رولسون-هال
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۶ از ۱۰۰

“افترسان”، یک درام بلوغ به کارگردانی شارلوت ولز، نام پل مسکال را به عنوان بازیگر مرد نقش اول بر سر زبان‌ها انداخت. این فیلم پس از نمایش در فستیوال کن با تحسین منتقدان مواجه شد و شارلوت نیز برخی نامزدهای مهم را کسب کرد، از جمله جایزه بهترین کارگردانی بفتا و جایزه انجمن کارگردانان آمریکا. با این حال، در اسکار فقط پل مسکال به عنوان بازیگر نقش اول مرد نامزد شد. داستان فیلم در اوایل دهه ۲۰۰۰ روایت می‌شود و در آستانه تولد سی و یک سالگی پدر سوفی، دختر یازده ساله اسکاتلندی، جریان دارد.

۱۵. سلین سونگ برای «زندگی‌های گذشته» (Past Lives)

15 کارگردان زن نادیده گرفته شده در اسکار

 • سال اکران: ۲۰۲۳
 • کارگردان: سلین سونگ
 • بازیگران: گرتا لی، ته‌او یو، جان ماگارو
 • امتیاز راتن تومیتوز به فیلم: ۹۶ از ۱۰۰

“زندگی‌های گذشته”، یکی از برجسته‌ترین فیلم‌های سال ۲۰۲۳ بود که توسط سلین سونگ به کارگردانی درآمد. این فیلم اولین تجربه کارگردانی این هنرمند برجسته بوده و موفق به جلب توجه و تحسین زیادی در زمینه‌های کارگردانی، فیلمنامه و بازیگری از سوی گرتا لی شده است. “زندگی‌های گذشته” پنج نامزدی گلدن گلوب از جمله بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اورجینال را به خود اختصاص داده و همچنین دو نامزدی اسکار نیز برای بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اورجینال داشته است.

با وجود این افتخارات، نادیده گرفته شدن کارگردانان و فیلم‌های زنان در جشنواره‌های معتبر سینما نکته‌ای است که به ویژه در سال ۲۰۲۳ آشکار شده است. این امر نشان‌دهنده نگرانی جدی درباره تجلیل از زنان در عرصه هنر سینما و عدم ارائه به ایشان فرصت‌های کافی در رقابت برای جوایز بزرگ می‌باشد.

منبعbuzzfeed

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *