مجله سیمدخت
0

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم
بازدید 90

بسیاری از ما بخش قابل توجهی از دوران کودکی خود را در مدرسه سپری کرده‌ایم و برخی از ما این تجربه را به عنوان یک دوره زمانی کسل‌کننده و ناپسند در ذهن خود ثبت کرده‌اند. با این حال، با وجود اینکه موضوعات اساسی مانند ریاضیات و علوم در مدارس آموزش داده می‌شوند، مدرسه به عنوان یک بخش ضروری، اما غالباً ناخواسته در دوران کودکی در نظر گرفته می‌شود و بسیاری تا زمانی که از دست آن خارج نشده‌اند، ارزش آن را به طور کامل درک نمی‌کنند. با این حال، در برخی از مدارس خیالی در فیلم‌ها، داستان کاملاً متفاوت است.

10 مدرسه تخیلی سینما

اگر برخی از مدارس خیالی که در فیلم‌ها به تصویر کشیده شده‌اند، واقعیت داشتند، مدرسه ممکن بود به عنوان یک محل جذاب‌تر و جالب‌تر شناخته می‌شد. بسیاری از علاقه‌مندان سینما به دلیل وجود عناصری چون جادو، موسیقی، یا تفاوت‌های خاص در این مدارس، آرزویی پنهان یا حتی آشکار دارند که در یک دوره زمانی مشخص می‌توانستند در این موسسات آموزشی منحصر به فرد حضور داشته باشند.

۱. مدرسه آمادگی هوراس گرین

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

اگر صادق باشیم، می‌توان ادعا کرد که مدرسه آمادگی هوراس گرین در فیلم «مدرسه راک» (prep school) احتمالاً در یک روز عادی واقعاً کسل‌کننده خواهد بود، مگر اینکه به همراه حضور جک بلک به عنوان معلم جایگزین، حتی بدون تجربه تدریس، در مدرسه حاضر شوید. جک بلک با ورودش به مدرسه، از یک آکادمی شیک برای نخبگان، کلاس خود را به یک مکانی تبدیل کرد که چگونگی تبدیل شدن به یک ستاره راک را به دانش‌آموزان آموزش می‌دهد.

هر دانش‌آموز در کلاس او مهارت‌های بنوازندن یکی از سازها، خواندن آواز یا بازی نقش پشت صحنه گروه راک را یاد می‌گیرد. ابتدا والدین ثروتمند این دانش‌آموزان احتمالاً از این تغییر ناراضی بودند، اما بدون شک، داشتن جک بلک به عنوان معلم، چیزی است که هرکس آرزویش را دارد، به ویژه اگر او به شما آموزش دهد که چگونه یک ستاره راک شوید.

۲. دبیرستان رایدل

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

مدرسه رایدل لوکیشن، مکان اصلی حوادث فیلم موزیکال «گریس» (Grease) ساخته‌شده در سال ۱۹۷۸، است. در این موسسه، اهمیت دادن به دسته‌بندی‌ها و طبقات اجتماعی به حداقل کاهش یافته و تقریباً همه دانش‌آموزان با یکدیگر هماهنگی خوبی دارند. بیشتر پسران با اسلحه‌های موتورسیکلت و لباس‌های چرمی به نام گریس شناخته می‌شوند و عاشق حسابی موتورسیکلت هستند. از سوی دیگر، دختران اغلب از خانواده‌های ثروتمند و پر اعتماد به نفس به حساب می‌آیند.

اما به‌غیر از این‌ها، این مدرسه به طور کلی به عنوان یک محیط عالی برای یادگیری شناخته می‌شود: دانش‌آموزان تقریباً همیشه با آهنگ و رقص آماده به تعامل هستند، بدون اهمیت از نظر کجا و کی. احتمالاً همین جوی موزیکال باعث می‌شود که این مدرسه واقعیت مجازی محیط دوستانه و دلپذیری را برای دانش‌آموزان فراهم کند. موسیقی همیشه قدرت یکپارچه‌سازی افراد را دارد. بدون شک، مکانی که شما هر لحظه ممکن است با موسیقی همراه باشید، یا حتی به صورت خودجوش در رقص شرکت کنید، باید یک مکان فوق‌العاده برای یادگیری باشد.

۳. دبیرستان شرق

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

مانند دبیرستان معروف گریس، دبیرستان شرق در سه‌گانه‌ی “دبیرستان موزیکال” پر از افرادی است که همواره آماده به اجرای آهنگ و رقص هستند و منتظر هر فرصتی هستند که بتوانند این هنرها را به نمایش بگذارند. در اینجا، با وجود اینکه تفاوت‌های جمعیتی کمی بیشتر از گریس حاکم است، اما دنیای موسیقی این دبیرستان به نحوی بسیار مدرن و گوناگون تر تجسم یافته است.

در این مدرسه فضای تخیلی، حتی کمدین‌ها و ورزشکاران نیز به لذت خواندن آواز و رقصیدن علاقه دارند. اگرچه رقابت‌های کوچک بین دسته‌ها حضور دارد، اما وجود این مشترک بزرگ باعث می‌شود که تقریباً همه در یک لحظه از روز به فعالیت‌های موسیقی و رقص مشغول شوند. این عامل مساعد باعث می‌شود که کلاس‌ها همیشه جذاب و پرانرژی باشند.

۴. آکادمی ووسترشر

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

در اینجاست که مدارس از حدود جذابیت عبور کرده و به دنیایی عجیب و غریب وارد می‌شوند. این موسسه آموزشی واقع در پادشاهی دورِ دور، الهام گرفته از مجموعه انیمیشن‌های “شرک” (Shrek)، جایی است که قهرمانان و شخصیت‌های فولکلور نیز جا افتاده‌اند. در مدرسه تخیلی ووسترشر، دانش‌آموزان به همان دروس پایه‌ای که در دبیرستان‌های عادی یاد می‌گیرند، تدریس می‌شوند، اما با یک شیوه اسطوره‌ای.

در اینجا، تیم جوستینگ جای تیم فوتبال را می‌گیرد و تشویق کننده‌ها به این تیم ملحق می‌شوند. از دیگر ویژگی‌ها، یکی از معلمان این مدرسه هیچ کس دیگر نیست جز خود مرلین افسانه‌ای (اریک آیدل)، که همچنین به عنوان معلم جادویی مشغول به تدریس است. هرچه که به این مدرسه نگاه کنید، نمی‌توانید انکار کنید که این یک مکان بسیار جالب است، به خصوص با حضور تمام چهره‌های مشهور و خنده‌دار که در این آکادمی شاهد آنها هستیم.

۵. دانشگاه هیولاها

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

دانشگاه هیولاها، در واقع، همان دانشگاه معمولی ماست با این تفاوت کوچک که هر دانش‌آموز در آن یک نوع هیولا است. این تفاوت به دلیل یک دلیل ساده وجود دارد: این مدرسه واقع در دنیای هیولاهاست که یک بُعد مستقل از دنیای ما دارد. در این آکادمی معتبر، دانش‌آموزان مهارت‌های مختلف لازم برای شغل‌های مرتبط با انرژی هیولایی را یاد می‌گیرند.

به رغم شباهت به دیگر دانشگاه‌ها، واقعیت‌های این دانشگاه واقعاً منحصر به فرد هستند. دانش‌آموزان به جای اینکه در یک مهمانی نوشیدنی شرکت کنند و روز بعد با خمار از خواب بیدار شوند، در بازی‌های سرگرم‌کننده مشغول به فعالیت می‌شوند، همچون عبور از کتابخانه بدون اینکه توسط کتابدار ترسناک دستگیر شوند. در مقابل رقابت‌های تلخ بین دانش‌آموزان پسر و دختر، که در اکثر مدارس وجود دارد، دانشگاه هیولاها نشان داده است که این دو گروه هنوز می‌توانند با یکدیگر کنار بیایند و به صلح برسند.

۶. مدرسه نبرد

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

آیا تصور می‌کنید چه چیزی جذاب‌تر از حضور در یک مدرسه با شرکت هیولاها باشد؟ بله، رفتن به یک مدرسه‌ی تخیلی که آموزش‌ها به شما کمک می‌کنند تا به یک جنگجوی کهکشانی تبدیل شوید. در «بازی اندر» (Ender’s Game)، نوجوانان با استعداد به یک مدرسه تخیلی برای شرکت در نبردهای فضایی فرستاده می‌شوند. اگر این کمی جذاب به نظر نرسید، باید بدانید که دانش‌آموزان در این مدرسه به تاریخ جنگ بشر با یک نژاد بیگانه آشنا می‌شوند و همچنین مهارت‌های رزمی، به ویژه در شرایط گرانش صفر، را یاد می‌گیرند.

کسانی که بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهند، به مدرسه فرماندهی فرستاده می‌شوند که یک مرکز پنهان در داخل یک سیارک در حال چرخش به دور خورشید است. چند نفر برگزیده در این مرکز به منظور فرماندهی یکی از ناوگان ستارگان و تبدیل شدن به افسران نیروی فضایی، آموزش می‌بینند. این مرکز جایی است که اندر (آسا باترفیلد) در پایان فیلم به آن کشیده می‌شود. همانطور که متوجه شدید، مدرسه نبرد یک آکادمی نظامی عادی نیست و حتی با در نظر گرفتن ریسک جانی بالا برای حضور در این مدرسه، واقعاً بسیار جذاب‌تر است.

۷. مدرسه خانم پرگرین برای بچه‌های عجیب و غریب

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

اگر یک کودک با استعداد یا توانایی عجیب هستید، این مدرسه شبانه‌روزی به عنوان مقصدی ایده‌آل برای شما خواهد بود. فیلم “خانه دوشیزه پرگرین برای بچه‌های عجیب”، بخش عظیمی از داستان خود را در مدرسه تخیلی با همین نام روایت می‌کند، جایی که کودکان با استعدادهای عجیب و غریب مانند نامرئی بودن یا شناوری، به تدریس و یادگیری مشغول هستند. با وجود تهدیدات وحشتناک اطراف این مدرسه، شخصیت‌های دانش‌آموزان هرگز کسی را نمی‌ترسانند.

علاوه بر این، محیط این مدرسه یک جامعه‌ی واحد و خانوادگی است. این کودکان وجود خود را تمام زندگی خود با احساس متفاوت بودن و خصوصیت‌های عجیب و غریب خود زندگی می‌کنند. اما با آشنایی با خانم پرگرین (اوا گرین) و محیط مدرسه‌اش، متوجه می‌شوند که تنها نیستند و دیگران هم هستند که دارای توانایی‌های خارق‌العاده‌ای هستند. ممکن است توانایی‌های آنها دقیقاً یکسان نباشد، اما حس طرد شدن اجتماعی به تبع آن احساس تعلق مشترک به این مدرسه در بین این کودکان به‌طور کاملاً یکسان است.

۸. مدرسه اسکای‌های

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

تصور کنید یک مدرسه پنهان در ابرها که تنها کودکان با آرزوی یادگیری چگونگی تبدیل به یک ابرقهرمان باشند، در آن وجود دارد. داستان اصلی فیلم کمدی خانوادگی “اسکای‌های” (Sky High) به دور این مدرسه تخیلی متمرکز است. دانش‌آموزان اینجا آموزش می‌بینند که چگونه قدرت‌های خود را تقویت کنند و از ابرقهرمانانی که قبلاً در این آکادمی حضور داشته‌اند، یاد می‌گیرند.

این به نظر می‌آید که یک مکان شگفت‌انگیز است، اما برای ویل (مایکل آنگارانو)، که به دلیل والدینش که پیش‌تر در این مدرسه تحصیل کرده‌اند، مجبور به حضور در آن می‌شود، چندان جذاب نیست. ویل حتی هنوز هیچ قدرت ابرقهرمانی از خود نشان نداده است، بنابراین طبیعی است که هدف قلدرهای مدرسه می‌شود. به نظر می‌رسد حتی در محیطی که ابرقهرمان‌ها حضور دارند، قلدری همچنان یک چالش بزرگ است. با این حال، حتی اگر ابرقهرمان نباشید، این فیلم و داستان مدرسه هیجان‌انگیز و جذابی را ارائه می‌دهد. تصور کنید چگونه بچه‌ها در اطراف کافه تریا به پرواز درآمده و بازی می‌کنند، حتی اگر به طور اتفاقی یکی از آنها در حال کشف قدرت‌های خود باشد.

۹. مدرسه خاویر برای جوانان جهش‌یافته

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

اگر شما یک جهش‌یافته با قدرت‌های فوق‌العاده هستید، مدرسهٔ خاویر برای جوانان جهش‌یافته در دنیای فیلم‌های “مردان ایکس” توسط پروفسور ایکس (سر پاتریک استوارت) اداره می‌شود، که خود نیز یک جهش‌یافته است. در این مدرسه، چندین فرد جهش‌یافته حضور دارند، بیشتری در حال آموزش و تقویت قدرت‌هایشان و یا آموزش برای تبدیل شدن به اعضای مردان ایکس.

البته، دانش‌آموزان در این مدرسه تخیلی همچنان موضوعات پایه‌ای مانند ریاضی و تاریخ را نیز یاد می‌گیرند. با این حال، این واقعیت تغییری در جذابیت این مدرسه ایجاد نمی‌کند. تصور کنید که از کلاس خارج شده و در حال ناهار خوردن هستید، حالا بچه‌هایی را می‌بینید که از دست‌هایشان آتش می‌زنند یا با قدرت ذهنی وسایل را در کافه تریا جابه‌جا می‌کنند. در این مدرسه، هر لحظه از تجربه تحصیلی شما هیجان‌انگیز و جذاب خواهد بود، هرگز کسل کننده نخواهد بود.

۱۰. مدرسه جادوگری هاگوارتز

10 مدرسه تخیلی سینما که آرزو داشتیم در آن باشیم

یک تعداد زیادی از جوانانی که در دهه ۲۰۰۰ بزرگ شدند، با کامل امیدواری به انتظار بودند که یک روز نامه پذیرش مدرسه هاگوارتز از دنیای کتاب‌ها و فیلم‌های «هری پاتر» به آنها برسد و آنها را به یک قلعه در اسکاتلند ببرد تا در آنجا طلسم‌های کاربردی و مفید را یاد بگیرند. البته، تمام این امانت و آرزوها فقط یک خواسته بودند و هاگوارتز هم به معنای واقعی و مجازی یک مکان جادویی بود.

دانش‌آموزان هاگوارتز به جای یادگیری علم و جبر، با مباحثی مانند طلسم‌های جادویی، نگهداری از موجودات و گیاهان جادویی، تهیه معجون‌ها، پرواز با چوب جارو، و حتی مباحث بیشتری که همگی دور از مفهوم جادو می‌چرخید، سرگرم می‌شدند. ظاهر بزرگ و جذاب این مدرسه، همراه با رازهای زیادی که در درون آن نهفته بود، آن را به یکی از به‌یادماندنی‌ترین و شناخته‌شده‌ترین مدارس تخیلی تبدیل کرده است. همچنین، مدارس مشهور دیگر در دنیای سینما را هم فراموش نکنید.

منبع: collider

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *