مجله سیمدخت
0

تازه‌ترین تلسکوپ نوری جهان به‌زودی آینه‌های اولیه‌اش را دریافت خواهد کرد.

بازدید 57

تلسکوپ فوق‌العاده بزرگ اروپایی، که به‌صورت نیمه‌هاه به پایان رسیده است و در حال آماده‌سازی برای دریافت اولین آینه‌های خود است، شگفتی بی‌نظیری را به وجود آورده است. این تلسکوپ با شبکه‌ای از تیرهای فولادی که بر روی قله‌ی مسطح سرو آرمازونس در بیابان آتاکامای شیلی نصب می‌شوند، تجهیز شده است.

این تیرها از آینه‌هایی به‌شگل شیشه‌ی نقره‌پوش با قطر حیرت‌انگیز ۳۹ متر تشکیل شده‌اند، که در کنار ۷۹۸ آینه‌ی شش‌ضلعی دیگر، بازتابنده‌ی اصلی تلسکوپ را تشکیل می‌دهند. تلسکوپ فوق‌العاده بزرگ اروپایی (ELT) قرار است تا ستارگانی را در سرتاسر آسمان ردیابی نماید و نشانه‌های حیات در جو آن‌ها را جستجو کند.

این تلسکوپ البته به عنوان یک انجام‌دهنده‌ی بزرگ‌ترین پروژه تلسکوپ نوری در جهان شناخته می‌شود و در حال حاضر از آنجایی که ساخت‌وساز آن در حال ادامه دارد، رقبای آمریکایی همچنان با چالش‌هایی روبه‌رو هستند. این تلسکوپ که تحت نظر رصدخانه جنوبی اروپا (ESO) ساخته می‌شود.

برای مشاهده‌ی جهان‌های مشابه زمین اطراف ستاره‌های دیگر آماده می‌شود. در حالی‌که رقابت‌های آمریکایی نیز در حال برنامه‌ریزی برای تلسکوپ‌هایی به نام‌های تلسکوپ غول‌پیکر ماژلان (GMT) و تلسکوپ ۳۰ متری (TMT) هستند، تاکنون هیچ اطمینانی در مورد پیشرفت آن‌ها وجود ندارد؛ زیرا به نظر می‌رسد که مقامات آمریکایی هنوز تصمیم به تخصیص بودجه به این پروژه‌های تلسکوپ غول‌پیکر ندارند.

محوطه ساخت‌وساز تلسکوپ فوق‌العاده بزرگ اروپایی (ELT) در ژوئیه ۲۰۲۳.

علاوه بر مشکلات مرتبط با بودجه، تلسکوپ غول‌پیکر ماژلان با یک مشکل دیگر نیز روبه‌رو شده است. انتخاب مکان ساخت این تلسکوپ در نزدیکی قله‌ی مائونا کیا در جزیره‌ی بزرگ هاوایی، با مخالفت مردم محلی، از جمله بومیان هاوایی، همراه بوده است. معترضان، که نخواسته‌اند تلسکوپ جدیدی در این مکان مذهبی ساخته شود، از سال ۲۰۱۵ که شروع به ساخت و ساز کردند، اقدام به مخالفت کردند. سعی دیگری نیز در سال ۲۰۱۹ صورت گرفت، اما پس از برپایی کمپ در امتداد جاده‌ی منتهی به قله، توسط معترضان متوقف شد.

با این حال، تیم‌های TMT و GMT با همان بودجه‌ای که در اختیار دارند، کار خود را ادامه می‌دهند. سه آینه از هفت آینه‌ی ۸٫۴ متری جی‌ام‌تی تکمیل شده‌اند و در حال حاضر در دست ادامه‌ی فرآیند صیقل‌دهی قرار دارند. تکنسین‌های دانشگاه آریزونا، ماه گذشته ۲۰ تن شیشه را به صورت دایره‌ای ریختند تا آخرین آینه را ایجاد کنند. این شیشه به تدریج تا دمای ۱۱۶۵ درجه سانتیگراد گرم شده و با چرخش آهسته، شکل سه‌بعدی را به آینه می‌دهد.

در محوطه‌ی ساخت جی‌ام‌تی در رصدخانه‌ی لاس کامپاناس در شیلی، هفت آینه با هم ترکیب خواهند شد تا بازتابنده‌ی اصلی با قطر ۲۵٫۴ متر را تشکیل دهند. در مقابل، تیم تی‌ام‌تی از موزاییکی از آینه‌های کوچک‌تر تشکیل شده و از روشی که در تلسکوپ‌های ۱۰ متری کک پیشگام بود، استفاده می‌کند. در شرکت آمریکایی کوهیرنت، یک خط تولید ماهیانه بر روی سه آینه‌ی یک‌ونیمتری اعمال می‌شود و پس از اینکه به شکل شش‌ضلعی برش داده شوند، شروع به صیقل‌دهی می‌کنند. همچنین، در حالی که کوهیرنت در حال تولید ۲۳۰ قطعه آینه است، تیم‌های دیگر در هند، چین و ژاپن بقیه‌ی ۴۹۲ قطعه لازم برای TMT (به علاوه ۸۰ قطعه یدکی) را تولید خواهند کردند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *