مجله سیمدخت
0

گوگل، حلال مسائل ریاضی و فیزیک

گوگل، حلال مسائل ریاضی و فیزیک
بازدید 75

موتور جست‌وجوی گوگل در حال حاضر به قدری هوشمند شده است که قادر به حل سؤالات پیچیده ریاضی و فیزیکی شما نیز می‌باشد. طبق اطلاعاتی که به تازگی در بلاگ گوگل منتشر شده‌اند، این شرکت ویژگی‌های جدیدی به موتور جست‌وجو و ابزار لنز خود اضافه کرده است تا در تجسم و حل سؤالات در حوزه‌های پیچیده‌ای مانند هندسه، فیزیک، مثلثات و حسابان به شما کمک کند.

با این آپدیت جدید، برای یافتن پاسخ درست و راه‌حل گام به گام، کافی است یک معادله را در نوار جست‌وجو وارد کنید یا از ابزار لنز برای گرفتن عکس از معادله استفاده کنید. این ویژگی حتی قادر به درک متن سوالات نیز می‌باشد. به عنوان مثال، این سرویس می‌تواند مفاهیم فیزیک دبیرستان را مانند شتاب متوسط را با استفاده از معادلات مرتبط به شما توضیح دهد.

روش دیگر دسترسی به این ویژگی حل مسائل ریاضی، تایپ کردن عبارت “Math Solver” در نوار جست‌وجوی گوگل است. لازم به ذکر است که این امکان فعلاً فقط در نسخه دسکتاپ گوگل ممکن است و امیدواریم تا پایان امسال به نسخه گوشی هم اضافه شود.

ویژگی جدیدی که به تازگی اضافه شده است، حل کننده مسائل هندسه است. با توجه به اینکه حل کردن سوالات هندسه نیاز به تصویرسازی دقیق و تمرکز ذهنی زیادی دارد، اکنون لنز قادر است به هر دو جنبه تصویری و متنی این نوع پرسش‌ها پاسخ دهد.

هرچند، به نقل از رابرت وانگ، مدیر محصول گوگل، ویژگی حل مسائل هندسه فقط توانایی حل برخی از سوالات مرتبط با مثلث‌ها را دارد، مثلاً یافتن محیط و مساحت یک مثلث یا استفاده از نظریه فیثاغورث برای محاسبه ضلع‌ها در یک مثلث قائم‌الزاویه، و تا زمانی که این ویژگی قادر به حل طیف گسترده‌تری از سوالات هندسی نشود، امکان حل برخی از سوالات هندسی وجود دارد.

دو بخش حل‌کننده‌ی هندسه و فیزیک از مدل مام یا Multitask Unified Model خود گوگل بهره می‌برند. این الگوریتم توانایی فهم دستورهای متنی با فرمت‌های مختلف از جمله متن، تصویر و ویدئو را دارد، به گفته‌ی وانگ. این امکان به سیستم اجازه می‌دهد تا سؤالات را تجزیه و تحلیل کرده و سپس پاسخ‌های دقیق و قدم‌به‌قدم را ارائه دهد.

گوگل تاکنون در مورد دقت قابلیت‌های حل‌کننده‌ی خود آمار خاصی را ارائه نداده است، اما طبق گفته‌های وانگ، این دقت به طور قابل توجهی بالا است.

علاوه بر ویژگی‌های حل مسائل، هنگام جستجو در گوگل، مدل‌های سه‌بعدی برای بیش از هزار موضوع در زمینه‌هایی چون زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ستاره‌شناسی در دسترس کاربران قرار دارد. این ویژگی در سال ۲۰۲۱ با حدود ۲۰۰ مدل آغاز به کار کرد.

گوگل در طول سال‌ها، به موتور جستجوی خود ویژگی‌های آموزشی متعددی اضافه کرده است. آخرین اضافه‌ها شامل ویژگی “مسائل تمرینی” برای آزمایش دانش کاربر در موضوعات دبیرستانی مانند ریاضیات، شیمی و فیزیک و همچنین قابلیت آموزش زبان انگلیسی است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *