مجله سیمدخت
0

تقابل فراوان مدیر ایرانی با اپل؛ آغاز همه‌چیز با یک ایمیل جذاب

بازدید 78

جنگ پرتنش بین اپل و شرکت مسیمو، که متعلق به یک مدیر ایرانی است، ممکن است مشکلات عظیمی برای اپل به وجود آورد؛ جنگی که جرقه آن در یک ایمیل شبانه حدود ده سال پیش زده شد.

در نیمه شب سال ۲۰۱۳، در ساعت یک بامداد به وقت کالیفرنیا، یک دانشمند یک ایمیل مرموز به تیم کوک، مدیر عامل اپل، ارسال کرد که در آن اعلام کرد مخالفت در برابر پیشنهاد آن غیرممکن است.

به گزارش بلومبرگ، این مهندس که بعدها به‌عنوان مدرک در دادگاه مورد بررسی قرار گرفت، نوشت: “من اعتقاد دارم که می‌توانیم یک موج جدید از فناوری را راه اندازی کنیم که اپل را به برترین برند در بازار پزشکی، تناسب‌اندام و سلامتی جهان تبدیل خواهد کرد.” تنها چند ساعت پس از ارسال این پیام، تماسی از سوی اپل با این مهندس گرفته شد و تنها چند هفته بعد، او به طور رسمی در آزمایشگاه‌های اپل به کار بر روی یک ساعت هوشمند با حسگرهای سلامتی درآمد.

این همکاری، شروع یک جنب و جوش بی‌سابقه را به دنبال داشت. در عرض چند ماه کار در اپل، این مهندس از اپل خواست تا حدود ۱۲ پتنت مربوط به حسگرها و الگوریتم‌ها برای تعیین سطح اکسیژن خون با استفاده از دستگاه‌های پوشیدنی ثبت کند. اما واقعاً این مهندس یک متخصص فنی نبود، بلکه مدیر فنی شرکت Cercacor Laboratories بود، که این شرکت خواهری از مسیمو (Masimo) بود. مسیمو موفق به درخواست ممنوعیت فروش مدل‌های جدید اپل واچ در ایالات متحده شد.

تصمیم اپل برای استخدام این فرد، مارسلو لامگو (Marcelo Lamego) نام دارد و مدرک دکترای مهندسی خود را از دانشگاه استنفورد دریافت کرده است. این تصمیم نخستین تحولات منجر به ایجاد تنش بین کوپرتینون‌ها و مسیمو شد و وکلای مسیمو علیه اپل اقدام به رفتن به دادگاه کردند. اگرچه اپل همچنان انکار می‌کند، اما مسیمو اصرار دارد که اپل به طور غیرقانونی کارمندانش را جذب کرده و از آن‌ها به عنوان بخشی از ادعاهایش در مورد نقض پتنت‌های خود استفاده کرده است.

این اختلاف در ماه جاری به اوج خود رسید و در نهایت، اپل مجبور به جمع‌آوری مدل‌های جدید ساعت‌هوشمند خود از فروشگاه‌های خود در سراسر ایالات متحده شد و تا زمانی که دادگاه تصمیم نگرفته باشد، تجارتی که سالانه تقریباً ۱۷ میلیارد دلار برای اپل درآمد داشت، متوقف کرد.

اکتشافات فضایی ۲۰۲۳: نگاهی به آینده

ساختمان اصلی شرکت مسیمو در ایروین ایالت کالیفرنیا

لامگو در اوایل سال ۲۰۰۳ به عنوان یک دانشمند تحقیقاتی به شرکت مسیمو پیوست و در سال ۲۰۰۶ به عنوان مدیر فناوری سرکاکور منصوب شد، که به نوعی یک شاخه از شرکت مسیمو به حساب می‌آید. هر دو شرکت تحت مدیریت جو کیانی، مدیرعامل مسیمو، قرار دارند که به ابداع فناوری‌های اصلی آن‌ها کمک کرده است.

وکلای مسیمو ادعا می‌کنند که لامگو در زمینه ساخت دستگاه‌های اندازه‌گیری اکسیژن خون از دانش قبلی کمالاً ناشناخته بوده و مطالعات پیشین او بیشتر در زمینه رابط‌های عصبی بوده است تا در زمینه حسگرهای سلامتی. آن‌ها اعتقاد دارند که او این تجربه را در شرکت‌های دیگر به دست آورده و سپس آن را به اپل ارائه داده است.

لامگو در ژوئیه ۲۰۱۴، تنها چند ماه پس از استخدام توسط اپل، استعفا داد. مسیمو باور دارد که لامگو پس از ارائه هر آنچه اپل نیاز داشت، شرکت را ترک کرد. استیو هتلینگ، یکی از مدیران سابق اپل، در این زمینه اظهار کرده که لامگو به دلیل عدم سازگاری با فرهنگ اپل اخراج شد و دلیل دیگری وجود نداشت. او در یک اظهارنظر که بخشی از دعوای دادگاهی بین شرکت‌ها بود، گفت: “لامگو با مدیران درگیر می‌شد، بودجه‌های چند میلیون دلاری طلب می‌کرد و خواستار اعطای اختیار برای استخدام مهندسان مد نظر خود بدون تأیید مدیران بود و در نهایت پس از هفته‌ها بحران اپل را ترک کرد.”

لامگو به اپل یک سال پیش از ارسال ایمیل خود، خودش برای استخدام به این شرکت پیشنهاد شده بود. این اتفاق در جلسه‌ای بین مدیران اپل و مسیمو در سال ۲۰۱۳ رخ داد، که به زودی در تبدیل به یک نقطه تنش بین دو شرکت تبدیل شد. در آن زمان، لامگو از پیوستن به اپل انصراف داد، اما وکلای مسیمو می‌گویند که پس از رد شدن از سوی کیانی برای انتخاب او به عنوان مدیر فناوری این شرکت، نگاه وی تغییر کرد.

اکتشافات فضایی ۲۰۲۳: نگاهی به آینده

متن ایمیل مارسلو لامگو به تیم کوک که توسط وکلای مسیمو به دادگاه تقدیم شده است

زمانی که مدیران اپل با مدیران مسیمو دیدار کردند، در جستجوی فناوری و استعدادی بودند که قابلیت پیشبرد کار کوپرتینونی‌ها بر روی ساعت هوشمند خود را بهبود بخشد. در آن زمان، مسیمو اعتقاد داشت که اپل به دنبال یک تبادل تجاری است. این شرکت در یک شکایت در سال ۲۰۲۰ ادعا کرد که اپل از این جلسه به منظور آشنایی با فناوری مسیمو بهره‌مند شد و زمینه را برای جلب متخصصان آن به سوی خود فراهم کرد. هرچند وکلای مسیمو ادعا می‌کنند که اپل علاوه بر لامگو، مدیر ارشد سابق بخش پزشکی و حدود ۲۰ کارمند دیگر این شرکت را استخدام کرده است، اما این ادعاها امسال هیئت منصفه را قانع کرده نتوانست.

اگرچه ایمیل لامگو مدرکی اساسی برای وکلای مسیمو بود، اظهارات یکی از مهندسان ارشد اپل نشان‌دهنده این است که توسعه قابلیت اندازه‌گیری اکسیژن خون در اواخر سال ۲۰۱۴، یعنی پس از استعفای لامگو، آغاز شده بود. این شواهد، تأثیر چندانی بر رأی قاضی در پرونده نگذاشت. همچنین، قاضی بخش‌هایی از کیفرخواست مرتبط با رویه استخدام کارمندان مسیمو تصویب نکرد و اظهار کرد: “استخدام کارمندان از یک شرکت دیگر، حتی اگر این شرکت یک رقیب باشد، به تنهایی ابزار مجرمانه‌ای نیست. قاضی همچنین ادعای دزدیده شدن اپل از اسرار تجاری مسیمو را رد کرد و هیئت منصفه نیز با اکثریت آرا از اپل حمایت کرد.

لامگو پس از جدایی از اپل، شرکت خود را به نام True Wearables راه‌اندازی کرد. او در سال ۲۰۱۶ دستگاهی با نام Oxxiom را معرفی کرد که اولین حسگر اکسیژن خون مداوم و یکبار مصرف جهان نامیده شد. مسیمو از این استارتاپ شکایت کرد و موفق شد حکم دادگاه را برای ممانعت از فروش آن به‌دست آورد.

وقتی مسیمو ابتدای شکایت خود را مطرح کرد، اپل هنوز حسگر اکسیژن خون را به بازار عرضه نکرده بود؛ اما هشت ماه بعد، اپل واچ سری ۶ با ویژگی جدید و پرسروصدای پالس اکسیمتری معرفی شد. این امر باعث شد که مسیمو مجدداً در سال ۲۰۲۱ شکایت جداگانه‌ای را به کمیسیون تجارت بین‌المللی ایالات متحده (ITC) ارائه دهد و ادعا کند که این ویژگی اپل واچ، ناقض یکی از پتنت‌های این شرکت است.

کمیسیون در ماه اکتبر شکایت مسیمو را معتبر اعلام کرد و به اپل دستور داد تا مدل‌هایی از ساعتش را که به عنوان ناقض این پتنت‌ها تشخیص داده شده بودند، از بازار ایالات متحده جمع‌آوری کند. این ممنوعیت بر روی اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲ تأثیر گذاشت. این ممنوعیت، هفته‌ی گذشته پس از امتناع کاخ سفید از مداخله، اعمال شد. اپل اعلام کرد که با تصمیم ITC به‌شدت مخالف است و تمام اقدامات لازم را برای بازگرداندن اپل واچ سری ۹ و اپل واچ اولترا ۲ به مشتریان در ایالات متحده را انجام می‌دهد.

دادگاه تجدیدنظر در واشنگتن، چهارشنبه‌ی گذشته حکمی صادر کرد که ممنوعیت اجرای تصمیم ITC را به تأخیر انداخت، اما اپل به‌دنبال برداشته شدن کامل این ممنوعیت است.

به مدت طولانی است که هنگام ورود بیماران به بیمارستان یا مطب پزشک، اندازه‌گیری پالس‌اکسیمتری به‌عنوان یکی از ساده‌ترین اقدامات تشخیصی برای آن‌ها اجرا می‌شود. در حوزه پزشکی، اغلب سطح اکسیژن خون به‌عنوان پنجمین علامت حیاتی بدن معرفی می‌شود. اشباع مناسب اکسیژن (یعنی درصدی از هموگلوبین خون که با اکسیژن اشباع شده، نسبت به حداکثر میزان ممکن) برای عملکرد سالم، وظایفی همچون تنفس، حرکت و تفکر ضروری است. اهمیت پالس‌اکسیمتری در زمان گسترش ویروس کووید ۱۹ بسیار زیاد شد و پزشکان آن زمان اعلام کردند که اشباع اکسیژن خون زیر ۹۵ درصد می‌تواند نشانگر مشکلات تنفسی جدی به دلیل ابتلا به این ویروس باشد.

اکتشافات فضایی ۲۰۲۳: نگاهی به آینده

برنامه‌ی سنجش اکسیژن خون در اپل واچ

اپل اعلام می‌کند که مسیمو با این شکایت تلاش دارد تا هر گونه رقیبی از بازار محصولات پوشیدنی را برای تولیدات خودش خارج کند. مسیمو به تازگی ساعت هوشمند W1 را معرفی کرده است که دارای ظاهر مربعی و مجهز به مجموعه‌ای از حسگرهای سلامتی است. این شرکت قصد دارد در آینده نزدیک ساعت جدیدی به نام Freedom را عرضه کند که از قابلیت‌های سلامتی بیشتر و طراحی گرد و مدرن‌تر بهره‌مند باشد. به منظور جلب مشتریان بیشتر، مسیمو در سال گذشته شرکت ساند یونایتد، مالک معروف Bowers & Wilkins را به ارزش بیش از یک میلیارد دلار به خریداری مشغول شده است.

اپل نیز در سال ۲۰۲۲ به‌طور متقابل از مسیمو شکایت کرد و ادعا کرد که این شرکت در طراحی ساعت W1 از اپل واچ تقلید کرده و عملاً از زحمات اپل بهره‌مند شده است.

جو کیانی، در مصاحبه‌ای با بلومبرگ در اوایل این ماه، اظهار داشت که اپل باید به گونه‌ای دیگری عمل می‌کرد. او گفت: “آن‌ها مجبور نبودند افراد ما را بدزدند. می‌توانستند با ما همکاری کنند. دم خروس مدیران اپل بیرون زده است و به‌جای اینکه از اقدامات غیرقانونی‌شان شرمنده باشند و در صدد جبران برآیند، دیگران را سرزنش می‌کنند و با همه می‌جنگند.

کیانی افزود که مدیران اپل زمانی او را به نام استیو جابز مراقبت‌های بهداشتی خطاب می‌کردند و شاید حالا وقت آن رسیده باشد که خودشان به‌قول استیو جابز “متفاوت فکر کنند.”

مسیمو در بیمارستان‌ها حضور پررنگی دارد. به گفته‌ی مسئولان این شرکت، تجهیزات آن‌ها سالانه بر روی بیش از ۲۰۰ میلیون بیمار برای سنجش اکسیژن خون، مدیریت فراورده‌های خونی و دیگر اقدامات مشابه استفاده می‌شود. اما بخشی از درآمد این شرکت در دو دهه‌ی گذشته از محل شکایت علیه رقبای تجهیزات پزشکی، از جمله Royal Philips NV به دست آمده که با تسویه حساب نقدی یا فروش مجوزهای تولید به درآمد تبدیل شده است.

اکتشافات فضایی ۲۰۲۳: نگاهی به آینده

جو کیانی مدیرعامل مسیمو

جو کیانی در سن ۹ سالگی از ایران به ایالات متحده مهاجرت کرد و در سال ۱۹۸۹، یعنی پنج سال پس از رونمایی از مک، شرکت خود را تأسیس کرد. این شرکت اکنون برخوردار از هزاران کارمند در سراسر جهان است و ارزش بازار آن به ۶ میلیارد دلار و درآمد سالانه‌اش به حدود ۲ میلیارد دلار می‌رسد. کیانی توضیح می‌دهد که مسیمو مانند اپل با یک مقیاس بسیار کوچک شروع به کار کرد. وی در سن ۲۰ سالگی دومین وام مسکن خود را به منظور تأمین بودجه‌ی استارتاپی که در گاراژ خانه‌اش راه‌اندازی کرده بود، دریافت کرد. اگرچه تجهیزات پزشکی برای نظارت بر سطح اکسیژن خون پیش از این زمان نیز وجود داشت، پیشرفت کیانی در سنجش آن در حین حرکت یا در افرادی با نبض ضعیف ویژگی‌هایی کلیدی برای دستگاه‌های پزشکی محسوب می‌شد.

جو کیانی، بنیان‌گذار مسیمو، ارتباط خوبی با جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دارد، که به‌طور مثال می‌توانست حکم ممنوعیت فروش اپل واچ را متوقف کند. در حالی‌که کاخ سفید توانایی و توانمندی در وتوی احکام ممنوعیت واردات کالاها به ایالات متحده را دارد، به‌ندرت از این اختیار استفاده کرده است. یک مثال از این موضوع به‌خوبی در سال ۲۰۱۳ قابل مشاهده است، زمانی که باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، ممنوعیت واردات آیفون را که به دلیل اختلاف حق ثبت اختراع با شرکت سامسونگ الکترونیکس ایجاد شده بود، لغو کرد. اما در این حالت، موضوع متفاوت است. ترجیح منافع یک شرکت آمریکایی نسبت به یک رقیب کره‌ای باعث مقایسه‌ناپذیر بین دعوای اپل و مسیمو شده است. هر دو این شرکت‌ها ساکنان کالیفرنیا هستند و به‌همین دلیل، دولت آمریکا اعلام کرده است که ممنوعیت فروش اپل واچ لغو نخواهد شد.

منابع آگاه در این زمینه اظهار می‌کنند که هدف اصلی مسیمو این بود که کمیسیون تجارت بین‌المللی ایالات متحده (ITC) ممنوعیت خود را از تابستان اعمال کند. این اقدام ممکن بود تا منجر به به تأخیر انداختن عرضه مدل‌های جدید اپل شود، که معمولاً در ماه سپتامبر معرفی می‌شوند، و باعث از دست دادن فروش در فصل تعطیلات می‌شد. به عبارت دیگر، این ممنوعیت تأثیر اصلی تنها حدود یک هفته در سه ماه به پایان سال داشت. این اعلان ممنوعیت تنها به فروشگاه‌های اپل اعمال می‌شود و خرده‌فروشان خارجی مانند Best Buy می‌توانند حداقل تا زمانی که موجودی فعلی خود را دارند، به فروش اپل واچ ادامه دهند.

اکتشافات فضایی ۲۰۲۳: نگاهی به آینده

مقایسه‌ی طراحی اپل واچ با مسیمو W1

اپل به اعتقاد خود معتقد است که می تواند به سرعت مشکلات را حل کند. مهندسان کوپرتینون این شرکت به تغییر الگوریتم های نرم افزاری و ارائه یک اپلیکیشن خاص برای اندازه گیری اکسیژن خون مشغول شده‌اند. این تغییرات به منظور تفاوت قابل توجه با محصولات شرکت مسیمو انجام شده است. حالا مسئولیت تصمیم گیری در مورد بازگشت ساعت هوشمند اپل به بازار به گمرک ایالات متحده واگذار شده است و تصمیم این نهاد در تاریخ ۲۲ دی ماه اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر، برخی معتقدند که تنها با یک تغییر نرم افزاری نمی‌توان به اپل کمک کرد که از تأثیرات پتنت‌های سخت‌افزاری که بسیاری از آن‌ها به آن تعلق دارد، خارج شود. درخواست پرداخت غرامت ۳ میلیارد دلار از سوی مسیمو به اپل ارائه شده است.

هرچند که شرکت‌های مختلف اظهار داشته‌اند که اپل از فناوری‌های آن‌ها سوء استفاده کرده و به جذب کارکنان آن‌ها پرداخته، اما تعداد کمی از آن‌ها به این اندازه جلو برده‌اند. در این زمینه، مسیمو به عنوان یک شرکت پیشرو به شدت اقدام کرده و در وب‌سایت خود تمامی شرکت‌هایی را که از فناوری‌های آن استفاده کرده‌اند نمایش می‌دهد.

بدون شک، افزودن نام یکی از ارزشمندترین شرکت‌های جهان به این لیست، یک پیروزی بزرگ به حساب می‌آید و به مسیمو امکان تبلیغ محصولات خود را با اطمینان بیشتری می‌دهد. اپل ادعا کرده که مذاکراتی برای رسیدن به توافق با مسیمو انجام داده و انتظار دارد که این مذاکرات ادامه داشته باشند.

در شکایت پیشین خود که به بن‌بست خورد، مسیمو از اپل درخواست پرداخت غرامت بیش از ۳ میلیارد دلار را کرده بود. اینکه چه مقدار به عنوان مجوز به دست می‌آورد، اعلام نشده است، اما یک نکته قطعی است: او به شدت تأکید دارد که اپل باید عذرخواهی رسمی کند. اگر این امر رخ ندهد، در اواخر اکتبر (آبان ۱۴۰۳) دوباره دو شرکت به دادگاه باز خواهند گشت.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *