مجله سیمدخت
0

نویسنده لیبیایی هشام مطر برنده جایزه جورج اورول شد

هشام مطر برنده جایزه جورج اورول
بازدید 22

سومین رمان هشام مطر، نویسنده برنده جایزه پولیتزر، با عنوان «دوستان منر» که بر اساس رویداد تیراندازی به سوی معترضان در سفارت لیبی در لندن در سال ۱۹۸۴ نوشته شده است، موفق به کسب جایزه جورج اورول برای داستان‌های سیاسی شد.

در همین راستا، «متیو لونگو» نیز برای کتاب «پیک نیک» که درباره گروهی از فعالان مجارستانی است که در اوت ۱۹۸۹ در نزدیکی مرزهای نظامی اتریش یک مهمانی تابستانی برگزار کردند و در طول آن، ۶۰۰ نفر از نیروهای آلمان شرقی به آن حمله کردند، موفق به کسب جایزه جورج اورول در بخش ادبیات غیرداستانی شد. این رویداد به عنوان عاملی تسریع کننده برای سقوط دیوار برلین شناخته می‌شود.

«هشام مطر» و «متیو لونگو» که به ترتیب برنده جایزه ادبیات سیاسی در بخش داستانی و غیرداستانی شدند، هر کدام در مراسمی که در کانوی هال لندن برگزار شد، مبلغ ۳۰۰۰ پوند دریافت کردند.

«الکساندرا هریس»، نویسنده و رئیس هیئت داوران جایزه جورج اورول در بخش داستانی، اظهار داشت: رمان «دوستان من» به یک رویداد واقعی در سال ۱۹۸۴ می‌پردازد، زمانی که مقامات به سوی معترضان در سفارت لیبی در لندن آتش گشودند. واکنش هشام مطر به آن تیراندازی‌ها، مراقبه‌ای ماندگار درباره تبعید و دوستی، عشق و دوری است که در هر صفحه عمیق‌تر می‌شود و لایه‌هایی از خاطره و تجربه را در بر می‌گیرد.

به گزارش گاردین، «هشام مطر» نویسنده لیبیایی-آمریکایی در سال ۲۰۱۷ جایزه معتبر پولیتزر را برای کتاب خاطراتش با عنوان «بازگشت» دریافت کرد. این کتاب داستان سفر نویسنده برای کشف وقایعی است که برای پدرش رخ داده؛ پدری که در ۱۹ سالگی توسط مأموران قذافی ربوده شده است. اولین رمان مطر با عنوان «در کشور مردان» نیز در فهرست نهایی جایزه بوکر ۲۰۰۶ قرار گرفت.

از برندگان پیشین جایزه داستان سیاسی جورج اورول می‌توان به علی اسمیت، کولسون وایتهد و کلر کیگان اشاره کرد.

جایزه سه‌هزار پوندی جورج اورول که در سال ۱۹۹۳ بنیان‌گذاری شده است، سالانه به نویسندگانی اهدا می‌شود که با آثارشان به آرمان‌های جورج اورول،یعنی تبدیل ادبیات سیاسی به یک اثر هنری نزدیک‌ترند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر بخوانید