مجله سیمدخت
0

با استفاده از هوش مصنوعی، کسب‌و‌کار ابری مایکروسافت تجربه رشد چشمگیری را کسب کرد.

با استفاده از هوش مصنوعی، کسب‌و‌کار ابری مایکروسافت تجربه رشد چشمگیری را کسب کرد.
بازدید 26

در رقابت فشرده کسب‌و‌کارهای ابری، مایکروسافت با سرعتی بیشتر از گوگل و آمازون پیشرفت کرده است. نتایج درآمد سه‌ماهه‌ی سوم، نشان دهندهٔ رشد قابل توجه کسب‌و‌کار Azure مایکروسافت است که با افزایش ۲۹ درصدی، سریع‌تر از رقبای خود، به علاوهٔ رشد ۲۲ درصدی Google Cloud و بیش از دو برابر نرخ رشد ۱۲ درصدی خدمات وب آمازون یعنی AWS، معرفی شده است.

هر چند که کسب‌و‌کار AWS آمازون هنوز هم سهم اصلی بازار خدمات رایانش ابری را دارد، اما یکی از دلایل ممکن برای جذب مشتریان به سوی مایکروسافت، توانایی اجرای مدل‌های هوش مصنوعی خود است. مایکروسافت در حال حاضر زیرساخت‌های پردازش چت‌بات محبوب ChatGPT و سایر محصولات OpenAI را فراهم می‌کند.

ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت، در جلسه‌ای با خبرنگاران اظهار داشت: “ما شروع به پروژه‌های کاملاً جدیدی کرده‌ایم که بر اساس هوش مصنوعی می‌باشند. پروژه‌های هوش مصنوعی فقط مربوط به ارزیابی‌ها و اندازه‌گیری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی نیستند، بلکه پردازش‌های ابری نیز را شامل می‌شوند.”

تقریباً ۳ درصد از رشد Azure مایکروسافت به خدمات هوش مصنوعی برمی‌گردد؛ این عدد از پیش‌بینی‌های ردموندی‌ها که آن را ۲ درصد می‌دانستند، بیشتر بوده و رشد در سه‌ماهه‌ی سوم سال جاری به ۲۶ درصد افزایش یافت. در همین مدت، رشد گوگل در این زمینه کاهش یافت و عملکرد سرویس پردازش ابری آمازون نیز با رشد سه‌ماهه‌ی دوم یکسان بود.

سوندار پیچای، مدیرعامل آلفابت، در مورد سوددهی خدمات پردازش ابری گوگل گفت: “اکنون بیش از نیمی از استارتاپ‌های هوش مصنوعی مولد که تأمین مالی شده‌اند، مشتریان خدمات ابری گوگل هستند.”

اندی جسی، مدیرعامل آمازون و رئیس سابق AWS، به تحلیل‌گران گفت: “ما در مورد سرعت رشد هوش مصنوعی مولد تعجب کردیم. این فناوری می‌تواند توانایی تولید متن متنوع از جمله مقالات کامل یا پیام‌های تبلیغاتی و ایمیل‌ها را داشته باشد.

در زمینه ارائه ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، آمازون در پشت مایکروسافت قرار دارد. خدمت Bedrock آمازون از ماه سپتامبر در دسترس قرار گرفته است، در حالی که Azure OpenAI مایکروسافت در سال گذشته به صورت عمومی منتشر شد. همچنین، یکی از رقبای اصلی در زمینه پردازش ابری، شرکت اوراکل نیز می‌باشد که در فصل سوم سال جاری، رشد ۶۶ درصدی را گزارش داده و به افزایش ۷۶ درصدی در کل درآمد این شرکت در همان بازه زمانی منجر شده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *