مجله سیمدخت
0

WordPad، ویرایشگر متن ساده ویندوز، پس از ۲۸ سال کنار گذاشته می‌شود

بازدید 27

نرم‌افزار وردپد که در سال ۱۹۹۵ به سیستم‌عامل ویندوز اضافه شد، به زودی از سیستم‌عامل مایکروسافت حذف خواهد شد.

مایکروسافت در وب‌سایت رسمی‌اش اعلام کرده است که نرم‌افزار وردپد (WordPad) به زودی با انتشار به‌روزرسانی جدید ویندوز از این سیستم‌عامل حذف خواهد شد و دیگر به‌روزرسانی نخواهد گرفت.

این شرکت توصیه می‌کند که کاربران برای دسترسی به بهترین ابزار ویرایش متن به ورد مایکروسافت (Microsoft Word) مراجعه کنند. همچنین، کاربران می‌توانند برای ویرایش متن‌های ساده با فرمت txt از نرم‌افزار نوت‌پد (Notepad) استفاده کنند.

وردپد توسط مایکروسافت در سال ۱۹۹۵ با انتشار سیستم‌عامل ویندوز ۹۵ معرفی شد و از آن زمان به‌روزرسانی‌های متعددی دریافت کرده و در زمینه‌ی ظاهر نیز تغییرات زیادی را تجربه کرده است.

وردپد در ویندوز ۱۱

وقتی که وردپد ۲۸ سال پیش به‌عنوان جایگزین سرویس مایکروسافت رایت (Microsoft Write) منتشر شد، به سرعت به ابزار پیش‌فرض ویندوز برای ویرایش متن تبدیل شد. وردپد اساساً نسخه‌ی سبک‌تر ورد بود که به‌رایگان در دسترس کاربران ویندوز قرار می‌گرفت.

مایکروسافت با انتشار سیستم‌عامل ویندوز ۷، تغییرات زیادی در وردپد اعمال کرد؛ ازجمله اضافه‌کردن زبان طراحی Ribbon UI به این نرم‌افزار. رابط کاربری وردپد مجدداً در ویندوز ۸ تغییر کرد. از زمان انتشار ویندوز ۸ تا کنون، شاهد تغییرات زیادی در وردپد نشده‌ایم.

با در نظر گرفتن این موضوع که بیش از یک دهه از انتشار آخرین به‌روزرسانی وردپد می‌گذرد، حذف این نرم‌افزار از ویندوز ۱۱ چندان برای ما تعجب‌برانگیز نیست. نسخه آنلاین رایگان مایکروسافت ورد باعث شده است که وردپد در سال‌های اخیر کاربرد چندانی نداشته باشد و بسیاری از کاربران آن را به فراموشی سپرند.

مایکروسافت تاریخ دقیق حذف وردپد از ویندوز ۱۱ را اعلام نکرده است؛ اما احتمالاً این اتفاق با انتشار به‌روزرسانی بزرگ بعدی ویندوز ۱۱ رخ خواهد داد. بی‌شک در ویندوز ۱۲ که سال ۲۰۲۴ از راه می‌رسد، هیچ اثری از وردپد نخواهد بود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *