مجله سیمدخت
0

میازاکی و کاواسه: دو هنرمند، یک جهان

میازاکی و کاواسه: دو هنرمند، یک جهان
بازدید 30

پویانمایی‌های استودیو جیبلی انعکاسی غیرمستقیم از واقعیت‌هایی است که عمیقاً به قلب و روح انسان می‌پیوندند و بدون شک، همهٔ آن‌ها اثرات بی‌نظیری دارند. این استودیو در دههٔ ۱۹۸۰ توسط هایائو میازاکی، ایسائو تاکاهاتا و توشیو سوزوکی تأسیس شد و در طول این سال‌ها موفق به ایجاد انیمیشن‌هایی مانند «قلعه‌ی متحرک هاول» و «شهر اشباح» شد.

در دنیای انیمیشن، استودیو جیبلی به عنوان تولیدکننده‌ی انیمیشن‌های نوآورانه و منحصربه‌فرد شناخته می‌شود، اما باید به یاد داشت که بسیاری از آثار هنری به الگوهای قدیمی بستگی دارند. از آنجا که این الگوها به آثار قبلی مستلهم شده‌اند، به وسیله‌ی آن‌ها می‌توان جهانی جدید و منحصربه‌فرد را خلق کرد. عناصر بصری در تصویرسازی‌های هایائو میازاکی نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ میازاکی برای خلق جهانی منحصربه‌فرد، الهام‌گرفته از مولفه‌های آثار هاسویی کاواسه، نقاش برجسته‌ی ژاپنی، و تأثیرپذیری از آنها استفاده کرده است.

 میازاکی و کاواسه: دو هنرمند، یک جهان

هاسویی کاواسه یکی از هنرمندان برجسته ژاپنی است که بیشتر به خاطر چاپ‌های چوبی‌اش شناخته می‌شود. او یکی از شخصیت‌های کلیدی در جنبش شین-هانگا در اوایل قرن بیستم بود، جنبشی که هنر تصویرگری اوکی‌یوئه را با استفاده از تلفیقی از هنر غربی دوباره تعریف کرد. طی ۴۰ سال فعالیت خود، او هزاران منظره را با تکنیک چاپ چوبی به تصویر کشید که بدلیل جلوه‌های تصویری منحصربه‌فرد و نورپردازی‌هایش، او از همگان متمایز بود.

کاواسه در جوانی استعداد هنری خود را نشان داد و زیر نظر کیوکاتا کابوراگی، استاد مشهور چاپ چوبی آن دوران، رشد کرد. آثار اولیه‌اش شامل بازتاب مناظر زیبای ژاپن بود که با جزئیات دقیق و سیالی به تصویر کشیده شده بودند و این شیوه در برخورد با فرم و خطوط بعدها در کارهایش به کار گرفته شد.

سفرهای مکرر به سراسر ژاپن الهام‌بخش اصلی کاواسه بود و بنابراین بسیاری از آثارش مرتبط با نقاط دیدنی این کشور بودند، از جمله کوه فوجی، معابد شگفت‌انگیز و خیابان‌های شلوغ توکیو که او با شیوه‌ی خاص خود ترسیم می‌کرد. استفاده از خطوط ظریف و انتخاب رنگ‌های درخشان به او کمک کرد تا تصاویری از طبیعت ایجاد کند که حس حسرت و نوستالژی در بیننده را برانگیزد.

 میازاکی و کاواسه: دو هنرمند، یک جهان

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *