مجله سیمدخت
0

این پردازنده دارای ترسناک‌ترین خنک‌کننده در جهان است!

بازدید 38

این خنک‌کننده مایع دارای خطرات جدی و خاصیت اشتعال‌زا در لوله‌هایش است که استفاده از آن می‌تواند مشکلاتی جبران‌ناپذیر ایجاد کند.

کانال یوتیوب Der8auer، که به تجزیه و تحلیل مختصری از پردازنده‌ها، کارت‌های گرافیک و خنک‌کننده‌های CPU می‌پردازد، به‌تازگی خنک‌کننده‌ای به نام LMX را مورد آزمایش قرار داده است. یکی از اصلی‌ترین دلایل ترسناک شدن این خنک‌کننده، استفاده از آلیاژ فلز مایع سدیم-پتاسیم به جای آب در لوله‌های مسی آن است.

قبلاً Der8auer، ترکیب گالیم-ایندیم را برای خنک‌کردن پردازنده اینتل Core i9-10900K تست کرده بود و مشاهده کرده بود که این ترکیب، پردازنده را در حالت اورکلاک به میزان هشت درجه به اندازه آب خنک نگه می‌دارد. اما آلیاژ استفاده‌شده در LMX یکی از فلزات قلیایی و بسیار واکنش‌پذیر و اشتعال‌زا است.

این خنک‌کننده LMX، محصولی است که در سال ۲۰۱۰ عرضه شده و هدف سازنده‌اش افزایش کارایی خنک‌کننده‌ها در مقایسه با آب با استفاده از فلز مایع بود. تیم فنی شرکت Danamix تحقیقات خود را از سال ۲۰۰۸ آغاز کرد و نخستین نمونه را به نام lm10 برای کارشناسان ارسال کرد.

بازخورد کارشناسان برای Danamix نه چندان قابل انتظار بود. دو سال پس از آن، نسخه تجاری LMX وارد بازار شد، اما مجدداً بازار پذیرش مناسبی پیدا نکرد. در نهایت، عدم موفقیت این محصول منجر به تعطیلی شرکت شد.

Der8auer ویژگی‌های فیزیکی آلیاژ سدیم-پتاسیم را بررسی کرده است تا به دلایل تولید مدل Danamix LMX پی ببرد. تحقیقات او نشان می‌دهد که ظرفیت گرمایی این فلز مایع تنها یک چهارم آب است و هدایت حرارتی آن حدود ۳۰ برابر بیشتر از آب است.

هرچند که در نظرگاه ظاهری هدایت حرارتی اهمیت زیادی دارد، اما اصلی‌ترین مشکل اینجاست که استفاده از آلیاژ سدیم-پتاسیم در داخل لوله‌های خنک‌کننده از لحاظ ایمنی مناسب نیست؛ زیرا مایع به طور مداوم در حال گردش است و تنها نیاز به ظرفیت گرمایی بالا برای تحمل افزایش دماهای محیط و پردازنده دارد.

پمپ الکترومغناطیسی نئودیمیومی روی خنک‌کننده

یکی از پیچیدگی‌های طراحی خنک‌کننده LMX مربوط به پمپ خاص آن است که در بالای قاب خنک‌کننده نصب شده است. با برداشتن قاب، پمپ الکترومغناطیسی نئودیمیوم توسط کابل‌های نسبتاً ضخیمی که می‌توانند شدت جریان ۳۰ آمپری را تحمل کنند، تغذیه می‌شود. پس از مدتی کوتاه، یوتیوبر متعجب شد که دمای کابل‌ها به میزان ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتی‌گراد افزایش یافته است!

برای ارزیابی عملکرد خنک‌کننده Danamix LMX، یوتیوبر آن را با یک خنک‌کننده دیگر به نام Noctua NH-U12A مقایسه کرد، در حالی که هر دوی آنها به یک فن پردازنده با قطر ۱۲۰ میلی‌متر متصل شده بودند. در زمان اجرای بازی، انجام این ارزیابی کمی دشوار بود؛ زیرا دمای پردازنده با تغییر صحنه‌ها و فعالیت‌های مختلف در حین بازی، تغییرات سریع‌تری داشت. آزمایش‌ها نشان داد که خنک‌کننده Noctua، پردازنده را حدوداً شش درجه سانتی‌گراد خنک‌تر نگه داشته است نسبت به LMX.

یوتیوبر اعتقاد دارد که به دلیل قدمت LMX و همچنین کیفیت خوب Noctua NH-U12A که آن را در جایگاه بهترین خنک‌کننده‌ی مایع در سال ۲۰۲۳ قرار داده است، می‌توان نتیجه گرفت که LMX در واقع آنقدر ضعیف نیست؛ اما او قطعاً برای خنک‌کردن پردازنده از آلیاژ سدیم-پتاسیم استفاده نخواهد کرد.

مشخص نیست که آیا نتایج ناامیدکننده‌ای که از LMX به دست آمد، منجر به سقوط شرکت Danamix شده‌اند یا نه؛ با این وجود، در ادامه سال ۲۰۱۰، این شرکت به ورشکستگی دچار شد. به گفته‌ی برخی، خنک‌کننده‌های LMX موجود، فقط به عنوان نمونه‌هایی برای تست‌های آزمایشی ساخته شده‌اند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *