مجله سیمدخت
0

8 فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

۸ فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا
بازدید 152

با نگاهی به تاریخ سینما، می‌یابیم که تعداد فراوانی از فیلم‌های دریایی وجود دارند که داستان زندگی انسان‌هایی را در دریا و اقیانوس با چالش‌ها و خطرات آنها روایت می‌کنند. این آثار با شرایط بحرانی که افراد در آبهای عمیق گرفتار می‌شوند و مجبور به مقابله با طبیعت بی‌رحم می‌شوند، مخاطبان زیادی را جلب کرده‌اند. این موضوع از یک سو به دلیل وحشت‌آور بودن احساس ناامیدی و ترس از گمراه شدن در گستره‌های بی‌پایان اقیانوس، و از سوی دیگر به دلیل کاهش لحظه به لحظه امکان زنده ماندن، توجیه می‌شود.

اگر بدانیم بسیاری از این داستان‌ها الهام گرفته از واقعیت‌ها هستند، تماشای آثار مشابه باعث تشدید وحشت در بین تماشاگران می‌شود. واقعیت این است که هر کدام از ما ممکن است در مواجهه با شرایط بحرانی، به تنهایی در اعماق اقیانوس باقی بمانیم و برای زنده ماندن بخودمان جنگ بدهیم.

8 فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

علاوه بر این، یکی از دلایل دیگر جذب فیلم‌سازان به ساخت این نوع اثرها، علاقه مخاطبان نه تنها به موضوع اصلی بلکه به محیط محدود فیلم‌برداری نیز می‌باشد. این محدودیت مکانی به تا حد زیادی هزینه تولید آثار را کاهش داده و این امکان را فراهم می‌آورد که با بودجه معقول، داستان‌های متنوعی با کیفیت قابل قبول ارائه شود. این نکته نیز باعث می‌شود که تعدادی از آثار با داستان‌های مشابه به بازار عرضه شوند که در بسیاری از مواقع به کیفیت انتظارات برآید. به همین دلیل، برخی از بهترین فیلم‌های دریایی که در آنها با مشکلات گیر افتادن در دریا و مبارزه با چالش‌های طبیعت بی‌رحم برای بقا روبرو هستیم، مورد توجه قرار گرفته‌اند.

۸- سکوت قبرستانی (Dead Calm)

8 فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

 • سال انتشار: ۱۹۸۹
 • کارگردان: فیلیپ نویس
 • بازیگران: سام نیل، نیکول کیدمن، بیلی زین
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۳ از ۱۰۰

در صورتی که یک فیلم با محدوده بازیگری سه نفره تدارک دیده شود، انتخاب بهترین بازیگران بسیار حائز اهمیت است. در این راستا، ترکیب نیکول کیدمن، سام نیل و بیلی زین از بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود. حالا فرض کنید که این سه بازیگر در یک قایق گیرافتاده‌اند و تلاش می‌کنند تا از دست یک قاتل دیوانه نجات یابند؛ یک سناریوی جذاب که در آرامش قبرستانی به عنوان یکی از جذاب‌ترین فیلم‌های دهه ۸۰ میلادی شناخته می‌شود، به وقوع می‌پیوندد.

داستان این فیلم دریایی درباره‌ی زندگی زوج جوان (نیکول کیدمن و سام نیل) است که پس از از دست دادن فرزند نوزادشان، تجربه‌ی شرایط روحی دشواری را می‌کنند. به دلیل نیاز به استراحت و آرامش اعصاب، تصمیم می‌گیرند با یک قایق سفر دریایی دونفره‌ای را تجربه کنند. در حین سفر، آن‌ها با مرد مرموزی به نام بیلی زین روبه‌رو می‌شوند که ادعا می‌کند تنها نجات‌یافته یک کشتی است. با اینکه وضعیت غریبه نیز همچنان ابهام‌آمیز است، زوج با داستانی خطرناک و پرماجرا مواجه می‌شوند.

فیلم “سکوت قبرستانی” یک تریلر هیجان‌انگیز از آن خود نشان می‌دهد که برای ساخت یک اثر ارزشمند و پرطرفدار، لازم نیست بودجه عظیمی صرف شود؛ بلکه با هزینه‌های معقول نیز می‌توان اثری با کیفیت و جذاب ایجاد کرد.

۷- آب سنگ (The Reef)

۸ فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

 • سال انتشار: ۲۰۱۰
 • کارگردان: اندرو ترائوکی
 • بازیگران: دیمین والش هاولینگ، زوئی نیلور، گیتون گرانتلی
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۰ از ۱۰۰

فیلم استرالیایی موردنظر، یکی از فراموش‌شده‌ترین گزینه‌ها در فهرست فیلم‌ها است، اما با وجود این امر، از نظر هیجان و جذابیت بسیار جالب است. داستان فیلم درباره گروهی از جوانان، دختران و پسرانی است که تصمیم به سفر تفریحی با یک قایق بادبانی می‌گیرند. اما سرنوشت ناخوشایند آن‌ها آغاز می‌شود؛ زیرا با یک آب سنگ یا صخره دریایی برخورد می‌کنند و قایق واژگون می‌شود. اما این تنها آغاز ناگواری‌هایشان است، زیرا یک کوسه‌ی سفید غول‌پیکر تصمیم به شکار و بلعیدن تک تک سرنشینان می‌گیرد.

یکی از جذابیت‌های ویژه آب سنگ این است که، برخلاف بسیاری از فیلم‌های مبتنی بر کوسه‌های آدم‌خوار که از جلوه‌های ویژه کامپیوتری استفاده می‌کنند، این فیلم از تصاویر واقعی کوسه‌ی سفید بهره برده و از طریق این روش، تمام مواقع فیلم به نظر واقعی می‌آید. آب سنگ به عنوان یکی از پرتنش‌ترین فیلم‌های ساخته شده در زمینه کوسه‌ها شناخته شده است.

سطح تنش در این فیلم دریایی هیجان‌انگیز در طول زمان افزایش یافته و ۹۰ دقیقه از آغاز تا پایان، تماشاگران را به یک تجربه پرهیجان و بی‌نفس می‌کشاند. ممکن است آب سنگ داستانی تا حدی تکراری داشته باشد ولی بدون شک، از جذاب‌ترین فیلم‌های این ژانر محسوب می‌شود.

۶- تایتانیک (Titanic)

۸ فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

 • سال انتشار: ۱۹۹۷
 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: لئوناردو دی کاپریو، کیت وینسلت، بیلی زین، کتی بیتس، فرانسیس فیشر
 • امتیاز IMDb فیلم: ۷.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۹ از ۱۰۰

تایتانیک به ثابت بودن این موضوع می‌پردازد که اندازه بزرگی همیشه نشانه بهتر بودن نیست. این کشتی غول‌پیکر با ۳۳۲۰ سرنشین پس از برخورد با کوه یخ به سمتی کشیده شد که باعث سرنگونی آن شد و بیشتر مسافرانش در اقیانوس فدا شدند. جیمز کامرون در این فیلم هزینه‌بر و پرآزرفته‌اش، یک تراژدی واقعی و دردناک را به تصویر کشیده و این فیلم به عنوان یکی از برجسته‌ترین فیلم‌های عاشقانه تاریخ سینما شناخته شده است.

این فیلم احساساتی با طابع ترس، وحشت و ناامیدی در لحظات آخرین لحظات زندگی مسافران را به خوبی به تصویر می‌کشد. از دیگر دلایل تاثیرگذاری این فیلم، مقیاس گسترده مرگ و ویرانی در حادثه‌ی غرق شدن تایتانیک است. اما یکی از دلایل دیگر این تأثیرگذاری عمیق، تجسم رابطه عاشقانه بین جک (لئوناردو دی کاپریو) و رز (کیت وینسلت) در طی سه‌ساعت فیلم است. با پی‌گیری داستان عشق ممنوعه آن‌ها، احساس نزدیکی و صمیمیت بیشتری با این زوج پیدا می‌کنیم و این عامل باعث می‌شود پایان دردناک و ویران‌کننده‌ای را تجربه کنیم که از آثار هم‌تراز آن درجه‌بندی بالاتری داشته باشد.

تایتانیک به عنوان یکی از برجسته‌ترین آثار جیمز کامرون شناخته می‌شود و در تاریخ سینما جاودانه مانده است. این فیلم برنده ۱۱ جایزه اسکار، از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین ترانه و بهترین فیلم‌برداری شد.

۵- آب‌های آزاد (Open Water)

۸ فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

 • سال انتشار: ۲۰۰۳
 • کارگردان: کریس کنتیس
 • بازیگران: بلانچارد راین، دانیل تراویز
 • امتیاز IMDb فیلم: ۵.۸ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۷۱ از ۱۰۰

“آب‌های آزاد” یکی از فیلم‌های کم هزینه‌ی این فهرست است که بر اساس داستان واقعی ساخته شده و با احساساتی بسیار دلهره‌آور، به طور کامل مخاطب را مشغول خود می‌کند. داستان این فیلم به زندگی یک زوج جوان آمریکایی می‌پردازد که تصمیم به تجربه غواصی اسکوبا در تعطیلات می‌گیرند. هر چیز به طور ایده‌آل ممکن است تا زمانی که کشتی تفریحی آن‌ها را در دریا جا می‌گذارد و آن زوج در میان لشکر کوسه‌ها گرفتار می‌شود.

این فیلم دریایی با بودجه‌ای بسیار محدود تولید شده است که این موضوع به نوعی حس واقع‌گرایی اعصاب‌خردکن را به تماشاگر منتقل می‌کند؛ به گونه‌ای که طی ۸۰ دقیقه، قلب تماشاگر در دهانشان حلقه می‌زند و امکان نفس کشیدن به آن‌ها داده نمی‌شود.

۴- طوفان سفید (White Squall)

۸ فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

 • سال انتشار: ۱۹۹۶
 • کارگردان: ریدلی اسکات
 • بازیگران: جف بریجز، کارولین گودال، جان سوج، رایان فیلیپ، اسکات ولف
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۵۸ از ۱۰۰

“طوفان سفید” اصطلاحی است که به طوفان‌های شدید و ناگهانی در دریا اشاره دارد. این حوادث به دلیل عدم اظهار نشانه‌های واضح مانند ابرهای سیاه یا تغییرات آب و هوایی قابل پیش‌بینی نیستند و یکی از خطرات بالقوه سفرهای دریایی به حساب می‌آیند. فیلم هیجان‌انگیز ریدلی اسکات نیز این نوع طوفان را به تصویر می‌کشد و بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است.

ماجرا درباره‌ی گروهی از پسران نوجوان پرشور است که برای یادگیری فنون دریانوردی یا به عبارت والدینشان، درس زندگی، در تعطیلات تصمیم به سفر دریایی با قایق بادبانی می‌گیرند. اما همانطور که از عنوان فیلم نیز پیداست، آن‌ها در مسیر طوفان سفید گیر افتاده و کاپیتان قایق (جف بریجز) باید سعی کند این گروه نوجوان را از دل دریا نجات دهد.

داستان “طوفان سفید” بر اساس حادثه‌ی واقعی قایق بادبانی آلباتروس در سال ۱۹۶۱ است که در اثر طوفان سفید به فاجعه‌بارترین سرنوشت رسید. ریدلی اسکات در این فیلم نه تنها بر آثار زیان‌آور این حادثه تمرکز کرده، بلکه با توسعه‌ی شخصیت‌های در حال بلوغ، تأثیرگذاری این تراژدی را برای مخاطب عمیق‌تر می‌کند.

۳- شناور (Adrift)

۸ فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

 • سال انتشار: ۲۰۱۸
 • کارگردان: بالتاسار کورماکور
 • بازیگران: شین وودلی، سم کلفلین
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۶ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۶۹ از ۱۰۰

“شناور” همانند “تایتانیک” بر اساس یک رویداد واقعی ساخته شده است، اما با اندازه کوچکتر. این فیلم درباره‌ی زندگی در اقیانوس و داستان یک زوج جوان (شین وودلی و سم کلفلین) است که پس از طوفان ریموند در سال ۱۹۸۳، در میان اقیانوس آرام گم شده و با یک قایق آسیب‌دیده و بدون رادیو، سعی می‌کنند راه خود را به سمت هاوایی پیدا کنند.

“شناور” به همان شیوه‌ای که جیمز کامرون با “تایتانیک” عمل کرد، نه تنها بر تجربیات فاجعه‌بار و تلاش برای بقا تأکید دارد، بلکه به پیوند صمیمانه و عاشقانه‌ای میان این زوج هم می‌پردازد. این عناصر باعث می‌شود که این تراژدی از دیگر آثار مشابه بیشتر جذاب و دردناک باشد.

“شناور” ملغمه‌ای کامل از احساسات عاشقانه، وحشت از تنهایی در دریا، ناامیدی مطلق و آرزوی زندگی است. این فیلم از هر جهت، با قهری فوق‌العاده از عناصر مختلف، یک اثر تماشایی و ارزشمند ارائه می‌دهد که از دختری ضعیف و بی‌قدرت، یک شخصیت قوی و پر از اراده می‌سازد که با شجاعت و تصمیم، برای بقا می‌جنگد.

۲- آب‌های کم عمق (The Shallows)

۸ فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

 • سال انتشار: ۲۰۱۶
 • کارگردان: ژاومه کویت-سرا
 • بازیگران: بلیک لایولی، اسکار جاندا، برت کالن
 • امتیاز IMDb فیلم: ۶.۳ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۷۸ از ۱۰۰

“بلیک لایولی” با الهام از فیلم مینیمال “مدفون” که با بازی همسرش، رایان رینولدز، کاملاً در تابوت گذشته بود، در همکاری با “ژاومه کویت-سرا” در فیلم دریایی ترسناک “آب‌های کم عمق” در ژانر بقا شرکت کرد. داستان این فیلم درباره‌ی دختری موج‌سوار است که پس از مرگ مادرش به ساحلی سفر می‌کند که مادرش آنجا باردار بوده است. تا زمانی که در یکی از موج‌سواری‌هایش در دریا گم می‌شود و در معرض تهدید کوسه‌ای قرار می‌گیرد که او را احاطه کرده است.

جالب است بدانید که بیشتر سکانس‌های این فیلم دریایی در آب‌های کم عمق در یک محفظه فیلم‌برداری انجام شده و از صفحه‌ی آبی برای جلوه‌های ویژه استفاده شده است. همچنین کوسه‌ی سفید تماماً به صورت کامپیوتری طراحی شده، اما نتیجه با گذر زمان همچنان فوق‌العاده و واقع‌گرایانه است، به طوری که احساس می‌شود که انگار با او در دریا گیر افتاده‌اید!

۱- زندگی پی (Life of Pi)

۸ فیلم دریایی ماندگار و تأثیرگذار درباره‌ی اهمیت بقا

 • سال انتشار: ۲۰۱۲
 • کارگردان: انگ لی
 • بازیگران: سورج شارما، عرفان خان، تابو، عادیل حسین، ژرار دوپاردیو
 • امتیاز IMDb فیلم: ۷.۹ از ۱۰
 • امتیاز راتن تومیتوز فیلم: ۸۶ از ۱۰۰

“زندگی پی” یکی از تحسین‌شده‌ترین اثرهای دریایی است که نامزد ۱۱ جایزه‌ی اسکار شده و از آن ۴ جایزه از جمله بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن، بهترین فیلم‌برداری و بهترین جلوه‌های ویژه را از آن برده است. داستان این فیلم درباره‌ی پسر هندی ۱۶ ساله به نام پی پاتل (سورج شارما) است که پس از غرق شدن یک کشتی اقیانوس‌پیما، خود را به قایق نجات می‌رساند. او در تنهایی با دردسرهای جدیدی روبرو می‌شود، از جمله مواجهه با یک ببر بنگال درنده وسط اقیانوس.

فیلم از ابتدا تا انتها مفت‌کننده است، زیرا این زوج ناهمگون کم‌کم یاد می‌گیرند به یکدیگر اعتماد کنند و برای بقا بجنگند. “زندگی پی” از نظر جلوه‌های بصری خیره‌کننده‌ای برخوردار است و یک کلاس تمام عیار به حساب می‌آید. شیوهٔ منحصر به فرد داستان‌گویی نیز این فیلم را از دیگر آثار مشابه جذاب‌تر می‌سازد.

فهرست پیشنهادی ما با پایان “زندگی پی” به پایان رسید، اما بدون شک فیلم‌های زیادی در ژانر بقا درباره‌ی گرفتار شدن انسان در دریا وجود دارد. آیا شما فیلم دیگری در این زمینه به فهرست اضافه می‌کنید؟

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *