مجله سیمدخت
0

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید
بازدید 41

با ورود پدیده استریمینگ و گسترش فرهنگ جهانی، درام‌ها و محتواهای بین المللی به اهمیت بیشتری نیز دست یافته‌اند. این تحولات در سال‌های اخیر باعث محبوبیت روزافزون آنها شده است. با این حال، سریال‌های تلویزیونی ترکی یا ترکیه‌ای به عنوان یکی از برندگان برجسته در این عرصه جدید شناخته شده‌اند.

ترکیه، به ویژه با آثار برجسته فیلمسازانی همچون نوری بیلگه جیلان، در طی چند سال اخیر به تولید فیلم‌های پرصدا و موفق مشغول بوده است. اما سریال‌های تلویزیونی ترکیه‌ای به عنوان یک پدیده جذاب، نه تنها در کشور خود، بلکه در سطح خاورمیانه و جهان عرب نیز مورد توجه و تحسین قرار گرفته‌اند. این سریال‌ها به گونه‌ای فراتر از مرزهای جغرافیایی، حتی در اروپا و آمریکا، جا افتاده و تبدیل به یک پدیده جهانی شده‌اند.

بدون شک، جذب تماشاگران ایرانی نیز به سریال‌های ترکیه‌ای، به ویژه در حوزه‌های درام و عاشقانه، بسیار گسترده شده است. این محتواها با استقبال فراوان ایرانیان همراه بوده و تبدیل به یک قسمت مهم در سبد سرگرمی آنان شده‌اند. با این حال، این اقبال به سریال‌های ترکیه‌ای به کشور ایران محدود نمانده و در حال حاضر این سریال‌ها به عنوان یک پدیده جهانی در سراسر کره زمین مورد تماشا و توجه قرار می‌گیرند.

علی رغم اینکه زبان ترکی تنها در کشور ترکیه و برخی کشورهای همسایه مانند آذربایجان گویش ور داشته یا دستکم شناخته شده است، اما موانع زبانی و فرهنگی این زبان به راحتی قابل گذر هستند. از ملودرام های پرتنش گرفته تا درام های حماسی تاریخی که پر از اکشن و مبارزه هستند، این درام های ترکیه ای برای خود شهرت و نامی دست و پا کرده اند.

اگر چه مخاطبان ایرانی از سال های قبل می توانستند سریال های ترکی را با دوبله فارسی تماشای کنند اما تا همین اواخر، پیدا کردن آن ها با زیرنویس انگلیسی برای مخاطبا انگلیسی زبان سخت بود. با این وجود، به دلیل محبوبیت بالای سریال های ترکی، پلتفرم هایی مانند نتفلیکس به آن ها توجه نشان داده و به تدریج حضور سریال های ساخت ترکیه در این پلتفرم را برای مصرف مخاطبان افزایش دادند. از آنجایی که تولیدات نتفلیکس از لحاظ کیفیت یک سر و گردن باکیفیت تر و بهتر از سریال های شبکه ها و استریمرهای دیگر هستند، در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ سریال ترکی برتر نتفلیکس آشنا کنیم که حتماً باید ببینید.

اگرچه زبان ترکی تنها در کشور ترکیه و برخی از کشورهای همسایه، مانند آذربایجان، گویش و شناخته شده است، اما موانع زبانی و فرهنگی این زبان به راحتی قابل پشت سرگذاری هستند. از ملودرام‌های پرتنش گرفته تا درام‌های حماسی تاریخی که پر از اکشن و مبارزه هستند، درام‌های ترکیه‌ای با شهرت و نامی برجسته خود افتخار می‌کنند.

هرچند مخاطبان ایرانی از سال‌های گذشته قادر به تماشای سریال‌های ترکی با دوبله فارسی بوده‌اند، اما تا اخیراً یافتن آن‌ها با زیرنویس انگلیسی برای مخاطبان انگلیسی‌زبان چالش‌برانگیز بود. با این وجود، به دلیل جذابیت بیشتر سریال‌های ترکیه‌ای، پلتفرم‌هایی چون نتفلیکس به آن‌ها توجه ویژه داشته و تدریجاً حضور این سریال‌ها در این پلتفرم را برای مخاطبانش افزایش داده‌اند. با توجه به اینکه تولیدات نتفلیکس از نظر کیفیت یک سر و گردن بالاتر از سریال‌های شبکه‌ها و سرویس‌های استریم دیگر هستند، در اینجا قصد داریم به شما ۱۰ سریال ترکی برتر در نتفلیکس را معرفی کنیم که حتماً باید تماشا کنید.

۱۰- As the Crow Flies (2022-تاکنون)

۱۰- As the Crow Flies (2022-تاکنون)

سریال “پرواز پرنده”، که به زبان ترکی با نام “Kuş Uçuşu” و به فارسی با عنوان “پرواز پرنده” شناخته می‌شود، در سال ۲۰۲۲ به نمایش گذاشته شد. این سریال به تصویر می‌کشد که وقتی وسواس به سطح ناسالم و شدیدی می‌رسد، چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. شخصیت اصلی این سریال یک زن جوان است که از طرفداران پرفشار یک مجری بخش اخبار است، اما تصمیم می‌گیرد وسواس خود را به سطح بی‌سابقه‌ای برساند. او با موفقیت خود را به جایی می‌رساند که بتواند با این مجری بخش خبر همکاری کند، اما هنگامی که به دست می‌آورد آنچه را که می‌خواست، متوجه می‌شود که تمام اقدامات انجام‌شده تا به اینجا با تاثیرات منفی همراه بوده‌اند.

باوجود اینکه داستان این سریال به دلیل خاصیت خود شناخته شده نیست و گاهی ممکن است کلیشه‌ای و قابل پیش‌بینی به نظر برسد، بازی بازیگران توانسته است سناریوی سریال را تقویت کند. عملکرد بسیار خوب تمام بازیگران این سریال، به وجود نقاط ضعف در داستان رغبتی جدید می‌بخشد و با این وجود، سریال با کیفیت بالایی به نمایش درآمده است.

۹- The Club (2021-2023)

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

فصل دوم از سریال ترکی “کلوپ” یا “Kulüp” در سال ۲۰۲۳ به نمایش درآمد، اما این سریال اورجینال نتفلیکس در ابتدا دو سال قبل، در سال ۲۰۲۱ منتشر شده بود. داستان این سریال ترکی در دهه ۱۹۵۰ در استانبول روایت شده و دربارهٔ شخصیت اصلی به نام ماتیلدا است، یک خلافکار سابق و یهودی با ریشه اسپانیایی که خود را برای رفتن به اسرائیل آماده می‌کند. اما وقتی ماتیلدا متوجه می‌شود که دخترش به دردسر افتاده، شروع به کار در کلوب شبانه‌ای می‌کند که او را در مقابل برخی از افراد قدرتمند شهر قرار می‌دهد.

شخصیت اصلی سریال “کلوپ” متعلق به یک اقلیت قومی و مذهبی در ترکیه است که این نوع سریال‌های تلویزیونی به نوعی بازنمایی از شخصیت‌های ناشناخته تبدیل کرده است. “کلوپ” از مطرح کردن موضوعاتی مانند سیاست که دیگر درام‌های ترکیه از آن دوری می‌کنند، هراسی ندارد و اگر کسی به این نوع از داستان‌های تاریخی علاقه‌مند باشد، تماشای این سریال بسیار خوشایند و جذاب خواهد بود.

۸- Midnight at the Pera Palace (2022-تاکنون)

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

تاکنون تنها یک فصل از سریال ترکی “نیمه شب در عمارت پرا” (Pera Palas’ta Gece Yarısı) تولید شده است، و در حال نوشتن این مقاله، فصل دوم در مرحله فیلمبرداری وسط قرار دارد. اما باید بدانید که این سریال ترکی دارای یک داستان بسیار جذاب است. شخصیت اصلی این سریال ترکی یک روزنامه‌نگار یتیم است که در حال نگارش مقاله‌ای درباره هتل پرا پالاس است. وقتی او درباره زن جوانی که در دهه ۱۹۱۰ به یک اقدام قهرمانانه پرداخته، مطلع می‌شود، در ادامه تحقیقاتش متوجه می‌شود که یکی از اتاق‌های هتل، در واقع یک مجری برای ورود به گذشته است. وقتی به رختخواب می‌رود، خود را در استانبول سال ۱۹۱۹ می‌بیند که دنیایی کاملاً متفاوت از دنیای امروزی است.

به عنوان یک سریال تاریخی ترکی در موضوع سفر در زمان، “نیمه شب در عمارت پرا” باورنکردنی است. این سریال ترکی یکی از برترین سریال‌های ترکی در زمینه دوران دهه ۱۹۱۰ و ۱۹۲۰ در ترکیه است و دارای داستانی بسیار خوش‌ساخت و قوی می‌باشد. اگرچه ممکن است در ابتدا داستان سریال به نظر کمی دور از ذهن و سنگین بیاید، اما این سریال ترکی از نتفلیکس پس از چند قسمت اول به سرعت جایگاه خود را پیدا کرده و مخاطب را جذب می‌کند.

۷- Who Were We Running From? (2023)

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

سریال ترکی “از که فرار می‌کردیم؟” (Biz Kimden Kaçiyorduk Anne?) در سال ۲۰۲۳ منتشر شد و موضوع آن به معنای واقعی کلمه همان چیزی است که در عنوان سریال آشکار می‌شود. داستان یک مادر و دختر است که در حال فرار از زندگی می‌باشند و از هتل به هتل دیگر جابه‌جا می‌شوند، اما دختر نمی‌داند که چرا مادرش آن‌ها را از یک مکان به مکان دیگر انتقال می‌دهد. همانطور که رخ می‌دهد، مادرش دلایل خاص خود را دارد، اما کشف حقیقت پشت وضعیت کنونی آن‌ها، تمام طول این مینی‌سریال زمان می‌برد.

داستان سریال ترکی “از که فرار می‌کردیم؟” حول محور یک راز است و یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های این سریال نتفلیکس، بحث‌های آن در مورد جامعه مردسالار در ترکیه است. در حالی که ممکن است داستان این سریال برای برخی جذاب و برای برخی دیگر کلیشه‌ای باشد، این یک سریال ترکی است که تماشای آن دستکم یک بار ارزش گذاشتن را دارد.

۶- Shahmaran (2023-تاکنون)

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

سریال “شاهماران” (Şahmaran) که در سال ۲۰۲۳ از سرویس نتفلیکس به نمایش گذاشته شد، یک سریال ترکی است که بر اساس موجودی افسانه‌ای به همین نام ساخته شده است. داستان زن جوانی است که با ماجرای مرموز مفقود شدن پدربزرگش روبرو می‌شود و برای رویارویی با او به آدانا سفر می‌کند. در این مسیر، با ماری آشنا می‌شود که به فولکلور و افسانه‌های شاهماران اعتقاد دارد. اگرچه این دختر به این داستان‌های پریان اعتقاد ندارد، اما متوجه می‌شود که حقیقتی در پس ماجرای شاهماران نهفته است.

برای افرادی که شاید با فولکلور ترکی و ایرانی آشنایی زیادی ندارند، این سریال ترکی می‌تواند یک دریچه کامل برای ورود به چنین فرهنگ غنی باشد. این داستان به دلیل اینکه چگونه دنیای معاصر و فولکلور را با هم ترکیب کرده، بسیار جذاب است و تماشا کننده لحظات خوشایندی را هنگام تماشای آن تجربه خواهد کرد.

۵- Another Self (2022-تاکنون)

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

در سریال ترکی “دیگری یا درخت زیتون” (Zeytin Agaci)، سه دوست تصمیم می‌گیرند به شهر آیالیک که در ساحل غربی ترکیه و روبروی یونان قرار دارد، سفر کنند. در آنجا، آن‌ها قصد دارند خود را از نظر روحی و عرفانی از هر چیزی که آن‌ها را رنج می‌دهد، درمان کنند، چون همه آن‌ها تا حدی با تروما دست و پنجه می‌زنند. بخشی از این تروما مربوط به نسل آن‌هاست، جایی که یکی از شخصیت‌ها با این معضل روبرو شده که خانواده‌اش تحت تأثیر تبادل جمعیت بین یونان و ترکیه در دهه ۱۹۲۰ قرار گرفته است.

داستان پشت پرده این سریال گاهی به شدت جذاب و دیدنی است، از این لحاظ که چگونه به موضوعات حساسی می‌پردازد که در بحران‌ها و بحث‌های عمده روز ترکیه مطرح نمی‌شوند. در یک کشور که در یک قرن گذشته با تغییرات و تروماهای زیادی روبرو شده است، سریال‌هایی مانند “دیگری یا درخت زیتون” بیش از هر زمان دیگری لازم هستند.

۴- Fatma (2021-تاکنون)

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

در سریال “فاطما”، یک خانم نظافتچی ساده پس از ناپدید شدن شوهرش، درگیر عواقبی باورنکردنی و ناخوشایند این ماجرا می‌شود. هنگامی که فاطما تلاش می‌کند بفهمد چه اتفاقی برای شوهرش افتاده است تا زندگی سابق خود را بازگرداند، در این فرآیند مرتکب قتل می‌شود. فاطما متوجه می‌شود که افشای این قتل می‌تواند زندگی اش را نابود کند، بنابراین برای سرپوش گذاشتن بر جنایاتی که مرتکب شده، بیش از پیش دست به جنایت می‌زند.

اگرچه برخی ممکن است به طور کلی درام‌ها را به خاطر داستان‌هایشان رد کنند، به خصوص زمانی که پای داستان‌های عاشقانه به میان می‌آید، داستان سریال ترکی “فاطما” برای یک ژانر ترکی منحصر به فرد است. این سریال که به خوبی نوشته و بازی شده است، یک سریال کم تر شناخته شده در نتفلیکس است که شایسته‌ی شناخت بیشتر در صحنه جهانی است، هرچند مخاطبان ایرانی به خوبی با آن آشنا هستند.

۳- The Tailor (2023)

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

در طول سه فصل که همگی در سال ۲۰۲۳ منتشر شدند، سریال “خیاط” (Terzi) می‌پردازد به داستانی پر از درام، شایعه و دردسرسازی. شخصیت اصلی این سریال یک خیاط معروف ترکیه‌ای است که برای تهیه لباس عروسی نامزد بهترین دوستش استخدام شده است. با انجام این کار، رازهای زیادی در آستانه فاش شدن قرار می‌گیرند. “خیاط” به مسائل بیماری‌های روانی و تفاوت‌های میان خانواده‌ها و مردم نیز می‌پردازد که این ساختار آن را به یک گزینه سریالی ایده‌آل برای کسانی تبدیل کرده است که به دنبال پیچش منحصر به فرد در درام‌های کلیشه‌ای ترکی هستند.

“خیاط” ممکن است غیرمتعارف باشد، اما توانسته است مخاطب را به خود جذب کند و او را به دنبال داستان‌های بیشتر کند. به همین دلیل است که فصل‌های بیشتری از این سریال به سرعت منتشر می‌شوند. گاهی اوقات، این یک سریال تلویزیونی است که حتی به خاطر فیلمبرداری‌اش، بیشتر به یک فیلم شباهت دارد که تجربه دیدن آن را از ابتدا تا انتها جذاب‌تر می‌سازد.

۲- The Gift (2019-2021)

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

برن سات، بازیگر معروف ترک، نقش عطیه را در سریال “هدیه” (Atiye) که در سال ۲۰۱۹ از نتفلیکس منتشر شد، بازی کرده است. این سریال به سه فصل ادامه یافته و تایید شده که فصل سوم آن، فصل پایانی است. در این سریال، سات نقش عطیه را بازی کرده که همیشه نماد باروری بدون درک از معنای آن را ایفا می‌کند. به عنوان یک نقاش و معلم، در یکی از نمایشگاه‌های هنری، یک باستان‌شناس اثر هنری را کشف می‌کند که دقیقاً همان نمادی است که عطیه سال‌ها نقاشی خود را بر روی آن ایجاد کرده است.

اگرچه برای برخی از بینندگان ممکن است جذابیت عطیه تا فصل سوم را از دست بدهد، اما این سریال ترکی به دلیل موفقیت در تلفیق عناصر فانتزی با داستان خود و جذابیت آن، مورد تحسین قرار گرفته است. این سریال با بازیگرانی که به خوبی نقش‌آفرینی می‌کنند، مخاطب را به خود جذب می‌کند، حتی اگر در ابتدا به آن علاقه‌ای نداشته باشید. به عبارت دیگر، با شروع تماشای این سریال دیگر نمی‌توانید جلوی خود را برای ادامه تماشا بگیرید.

۱- Ethos (2020)

۱۰ سریال ترکی نتفلیکس که از دست ندهید

سریال “چیز دیگری است” (Bir Başkadır) که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، داستانش را در شهر زیبای استانبول، پایتخت ترکیه، روایت می‌کند. شخصیت اصلی این سریال مریم نام دارد که به عنوان یک نظافتچی کار می‌کند و وضعیت سلامتی‌اش خوب نیست؛ زیرا اخیراً بارها بیهوش شده است. او تصمیم می‌گیرد به یک روان‌درمانگر با پیشینه خانوادگی متفاوت مراجعه کند. مریم از خانواده‌ای محافظه‌کار و با اقتصادی ضعیف است، و این وضعیت با دیدگاه او نسبت به جهان در تضاد است. این سریال از طریق تجربیات مریم، به عمق جامعه معاصر ترکیه می‌پردازد.

تاروپود سریال “چیز دیگری است” وارد شخصیت‌های زیادی می‌شود که آن را به تصویری منحصر به فرد از وضعیت فعلی ترکیه تبدیل می‌کند. از یک خانواده کُرد گرفته تا دختری که به اطرافیانش وانمود می‌کند که همجنس‌گرا نیست، این سریال ترکیه‌ای موضوعات مختلفی را مطرح می‌کند. پس از تماشای این سریال، بحث‌های زیادی درباره تنوع در ترکیه به وجود می‌آید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *