مجله سیمدخت
0

اپل در برابر تهدید جدی انویدیا و AMD قرار گرفت

بازدید 44

پس از غلبه‌ی انویدیا بر بازار کارت‌های گرافیک، حالا نوبت به شکست دادن چنگال آهنین شرکت اینتل در بازار پردازنده‌های مرکزی رسیده است. به گزارش رویترز، انویدیا، سازنده‌ی معروف کارت‌های گرافیک، به‌صورت مخفیانه به طراحی پردازنده‌های مخصوص خود بر مبنای معماری Arm می‌پردازد. این تلاش برای متوقف کردن تسلط اینتل بر بازار کامپیوترهای شخصی از طریق تراشه‌های جدید، کاملاً با ویندوز سازگار خواهد بود.

در این راستا، شرکت AMD نیز، همراه با انویدیا، قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ به لیست تولیدکنندگان تراشه‌های مبتنی بر Arm پیوسته و در تلاش است تا از این معماری بهینه بهره‌برداری کند. این حرکات جاه‌طلبانه برای انتقال به معماری Arm از زمانی شروع شد که اپل از تراشه‌های سفارشی مبتنی بر Arm در کامپیوترهای مک خود استفاده کرد.

کنار گذاشتن پردازنده‌های اینتل به همراه افزایش چشمگیر در کارایی مک‌بوک، به بهبود‌های قابل توجه در طول عمر باتری لپ‌تاپ انجامید. این موفقیت‌ها به ساکنان کوپرتینو خوش آمدگویی کردند و حالا مایکروسافت نیز در تلاش است تا اهداف مشابهی را برای کامپیوترهای ویندوزی به اجرا درآورد.

مایکروسافت از سال ۲۰۱۶ با هدف توسعه‌ی اکوسیستم کامپیوترهای ویندوزی مبتنی بر پردازنده‌های Arm، همکاری خود را با کوالکام، سازنده‌ی تراشه‌های گوشی، شروع کرد. قرارداد انحصاری این دو شرکت در سال ۲۰۲۴ به پایان می‌رسد و ردموندی‌ها آماده‌اند که علاوه بر کوالکام، انویدیا و AMD را نیز در تیم ضد اینتل خود به‌ جمع بگیرند.

یکی از چالش‌های اصلی مرتبط با مهاجرت ویندوز به معماری Arm، سازگاری نرم‌افزارهاست. نرم‌افزارهایی که برای معماری x86 نوشته شده‌اند، به‌طور خودکار روی تراشه‌های مبتنی بر Arm اجرا نمی‌شوند. معماری x86 به‌طور گسترده در پردازنده‌های اینتل و AMD استفاده می‌شود.

با در نظر گرفتن سرمایه‌گذاری‌های فراوان در توسعه‌ی برنامه‌های x86 و وابستگی بسیار زیاد ویندوز به این برنامه‌ها، هرگونه تغییر در این وضعیت، اگر چنین تغییری امکان‌پذیر نباشد، بسیار پرهزینه و چالش‌برانگیز خواهد بود.

علاوه بر این، با تمرکز اخیر مایکروسافت بر هوش مصنوعی و معرفی ویژگی‌هایی چون کوپایلت برای ویندوز، این شرکت از شرکت‌هایی مانند انویدیا و کوالکام خواسته است تا با افزودن منابع پردازشی مورد نیاز به تراشه‌های خود، پیاده‌سازی این ویژگی‌ها را ساده‌تر نمایند.

به عبارت دیگر، مگر این‌که بازیگران قدرتمند این حوزه، که هم‌اکنون در حال آماده‌سازی برای حمله به فرمانروایی اینتل هستند، به فرصت بهتری برای شروع این حمله نرسیده‌اند، موفقیت نهایی در این نقشه برای مایکروسافت و شرکت‌های همکار صددرصدی امکان‌پذیر نیست.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *