مجله سیمدخت
0

OpenAI به دنبال توافق با رسانه‌ها برای پرداخت هزینه مرتبط با استفاده از اخبار به نظر می‌رسد

OpenAI به دنبال توافق با رسانه‌ها برای پرداخت هزینه مرتبط با استفاده از اخبار به نظر می‌رسد
بازدید 76

در گزارشی اوایل این ماه آمده بود که اپل قصد دارد با درخواست مجوز از ناشران رسانه‌های بزرگ، از آرشیو اخبار و محتواهای آن‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود استفاده کند. حالا به نظر می‌رسد OpenAI نیز تصمیم مشابهی گرفته و می‌خواهد برای دریافت مجوز از نشریات معتبر مانند نیویورک تایمز، با آن‌ها مذاکره نماید.

در گزارش جدید وب‌سایت The Information آمده است که OpenAI قصد دارد سالانه میان 1 تا 5 میلیون دلار را برای دریافت مجوز مقالات خبری هزینه کند تا از آن‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود بهره ببرد. این استارتاپ، سازنده ChatGPT، با برخی از رسانه‌ها تماس گرفته و در حال مذاکره برای دریافت مجوز استفاده از مقالات خبری آن‌ها است. این مجوزها به OpenAI امکان می‌دهند بدون مواجهه با مسائل حقوقی مرتبط با کپی‌رایت، مدل‌های هوش مصنوعی خود را با اطلاعات قابل اعتماد آموزش دهد.

شکایت نیویورک تایمز از OpenAI

OpenAI به دنبال توافق با رسانه‌ها برای پرداخت هزینه مرتبط با استفاده از اخبار به نظر می‌رسد

در اوایل این ماه، نیویورک تایمز به OpenAI و مایکروسافت به خاطر استفاده غیرقانونی از مطالبش شکایت کرده بود. این شکایت ادعا کرد که OpenAI و مایکروسافت مقالات نیویورک تایمز را به منظور هدایت تجارتی و رقابت مستقیم با محتوای اصلی، کپی کرده‌اند.

در پاسخ، سخنگوی OpenAI اعلام کرد که این شرکت به حقوق سازندگان و صاحبان محتوا احترام می‌گذارد و به همکاری در مورد مدل‌های درآمدی جدید متعهد است. با این وجود، نیویورک تایمز به دلیل کپی‌برداری بدون مجوز، خواستار “میلیاردها دلار خسارت قانونی” شده است.

استفاده از داده‌ها برای آموزش مدل‌های زبانی امروزی به طور عمده بر اساس اطلاعات موجود در اینترنت است، و برخی از آن‌ها به علت منبع‌باز‌بودن قابل استفاده بدون مجوز هستند، مانند پلتفرم LAION که از مدل‌هایی چون Stable Diffusion استفاده می‌کند. اما نشریات اعتباری مثل نیویورک تایمز، داده‌های خود را تنها در صورت دریافت مجوز به اشتراک می‌گذارند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *