مجله سیمدخت
0

پرسویرنس، مریخ نورد، رکورد جدیدی در تولید اکسیژن در سیاره مریخ ثبت کرد.

بازدید 78

در داخل مریخ‌نورد پرسویرنس، یک دستگاه به نام موکسی تعبیه شده است که قادر به تبدیل هوای رقیق و پر از کربن‌دی‌اکسید سیاره مریخ به اکسیژن است. این دستگاه که به صورت موکسی یا آزمون استفاده از منابع اکسیژن در محل شناخته می‌شود، در مریخ‌نورد پرسویرنس تجهیز شده است.

موکسی که اندازه آن حدود یک توستر است، در صورت ساخته شدن در مقیاس بزرگتر، قابل استفاده برای سفرهای فضانوردان به مریخ و همچنین به عنوان سوخت موشک خواهد بود. در اوایل ماه ژوئن، با رسیدن پژوهشگران موکسی به سطح بیشینه تولید، این آزمایش به یک نقطه عطف مهم دست یافت و موفق شد دو برابر حجم اکسیژنی که در گذشته تولید می‌شد، تولید کند.

مایکل هشت، پژوهشگر اصلی آزمایش موکسی و معاون رصدخانه هِیستاک مؤسسه فناوری ماساچوست در یک مصاحبه با اسپیس‌دات‌کام، اظهار داشت: “ما نتایج عالی را به دست آوردیم. این آزمایش پرخطرترین آزمایش بود که ممکن بود اشتباهاتی رخ دهد و ممکن بود آسیب کوچکی به وجود آید، اما اتفاقی این‌گونه نیفتاد. آزمایش در تاریخ ۶ ژوئن و در شبانگاه مریخ انجام شد و حدود ۵۸ دقیقه به طول انجامید. موکسی قرار بود در هر ساعت ۶ گرم اکسیژن تولید کند، اما ما در نهایت نرخ تولید را دو برابر کردیم. چالش اصلی در طول این آزمایش، یافتن راه‌هایی برای افزایش کارآیی دستگاه در مریخ به منظور تولید بیشتر اکسیژن بود.”

دستگاه موکسی دارای وزن تقریبی ۱۸ کیلوگرم است و برای مکیدن هوای مریخ طراحی شده است. این عمل با استفاده از یک پمپ و سپس انجام فرآیند الکتروشیمیایی برای جداسازی یک اتم اکسیژن از هر مولکول کربن‌دی‌اکسید صورت می‌گیرد. در این فرآیند، کربن‌مونوکسید به عنوان محصول جانبی تولید می‌شود و همچنین برخی از کربن‌های جامد در دستگاه باقی می‌مانند که ممکن است عملکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار دهند. به همین دلیل، وقتی موکسی در دماهای بالا کار تولید اکسیژن را انجام می‌دهد، نیاز به هوشیاری و ولتاژ مناسب دارد.

تکنسین‌ها در اتاقی تمیز، موکسی را درون مریخ‌نورد پرسویرنس قرار می‌دهند.

در سال ۲۰۲۱، موکسی هفت بار به مدت یک ساعت فعالیت کرد. هدف اصلی این آزمایش، اثبات قابلیت حفظ کارایی در شرایط مختلفی بود که سیاره مریخ در طول سال مریخی تجربه می‌کند. (یک سال مریخ دو برابر سال زمین طول می‌کشد).

در سال ۲۰۲۲، تخصص‌های موکسی بیشتر بر روی افزایش توانایی‌ها و ایجاد حالت‌های عملیاتی جدید تمرکز کردند. با این حال، موکسی هنوز یک دستگاه آزمایشی بود که برای اثبات فناوری به سرمایه‌گذاری نیاز داشت، همچنین مانند بسیاری از نمونه‌های آزمایشی دیگر، بودجه مخصوص به آن تا پایان سال به اتمام خواهد رسید. آزمایشگاه مؤسسه فناوری ماساچوست در حال جلب همکاری‌های جدید است.

واحد موکسی درحال نصب درون مریخ‌نورد پرسویرنس در آزمایشگاه پیش‌رانش جت ناسا.

به گفته هشت، نتایج مثبت آزمایش، انگیزه‌ای برای ساخت یک سیستم در مقیاس کامل روی زمین ایجاد می‌کند که به‌طور خودکار اکسیژن را پمپ کند و بتواند برای حمایت از مأموریت‌های انسانی روی مریخ، ۲۵ تا ۳۰ تن اکسیژن تولید کند.

هشت توضیح می‌دهد: “موضوع مهم طول عمر دستگاه است. در حال حاضر، ما هر بار آن را برای یک ساعت راه‌اندازی می‌کنیم، اما در آینده باید بتواند به مدت ده هزار ساعت کار کند. درک این نکته که موکسی قبل از خراب شدن تا چه مدت قادر به عملکرد است، بسیار مهم است.”

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *