مجله سیمدخت
0

6 قدرت شگفت‌انگیز کاسه‌های تبتی

6 قدرت شگفت‌انگیز کاسه‌های تبتی
بازدید 51

بسیاری از ما هر صبح به عنوان بخشی از برنامه روزانه‌مان چند دقیقه از زمان خود را برای مراقبه اختصاص می‌دهیم. برای برخی از ما، تمرکز در حین مراقبه ممکن است بسیار دشوار باشد، زیرا ذهنمان پر از فکرها و وظایفی است که باید در طول روز انجام دهیم. در اینجا به بررسی مزایای مراقبه و کمکی که مدیتیشن کاسه تبتی می‌تواند در این فرآیند داشته باشد، می‌پردازیم.

از هزاران سال پیش، مردم از کاسه‌های آواز بهره می‌برند. منشأ این ابزارها به‌طور دقیق مشخص نیست، اما باور بر این است که ابتدا در نپال یا هند ظهور یافتند. در تبت، کاسه‌های آواز تبتی ابتدا به عنوان وسیله‌ای برای مراسم و تشریفات استفاده می‌شدند و هم‌چنین به عنوان ظروف غذایی شناخته می‌شدند. اما از دهه ۱۹۷۰ میلادی، کاسه‌های آواز به شهرت جهانی دست یافتند و بسیاری از مزایای مثبت آنها به‌طور گسترده تراکم شدند.

کاسه تبتی سازی برای مدیتیشن

کاسه تبتی، یک نوع از ادوات موسیقی منطقه تبت است که از هزاران سال پیش بدون تغییر مانده و تا به امروز توانسته است علاقه‌مندان زیادی را به خود جذب کند. اگرچه کاسه تبتی از نظر ظاهری شباهتی به سایر سازها ندارد، اما از لحاظ تولید صدا به عنوان یک ساز شناخته شده است. صداها و آواهایی که انواع کاسه‌های تبتی تولید می‌کنند، اصواتی هستند که هرکدام نشانه‌ای از یک مانترا را دارند، که معروف‌ترین آن‌ها مانترای “OM” است؛

با ارتعاشات ایجاد شده، انرژی “chi” در فضا منتشر می‌شود و به هر فرد یا جسمی که برخورد کند، انرژی‌های مثبت و منفی را متعادل می‌کند و همچنین بین بدن انسان و اشیاء اطراف آن، یک هماهنگی و همبستگی ایجاد می‌کند. کاسه تبتی فواید زیادی دارد و برای مسائل و موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاسه‌های تبتی نه تنها به نظر جذاب می‌آیند، بلکه دارای خصوصیات درمانی و تأثیرگذاری شگفت‌انگیزی نیز هستند. در ادامه، به شش مزیت استفاده از کاسه‌های آواز تبتی پرداخته می‌شود.

6 قدرت شگفت‌انگیز کاسه‌های تبتی

1. تقویت آرامش عمیق

با نگه داشتن یک کاسه آواز در دست یکی از دستانتان و استفاده از پتک چوبی یا “ضربه” با دست دیگر، مثل نگه داشتن یک قلم در دست، با حرکت آرام و آهسته از لبه کاسه با پتک در جهت عقربه‌های ساعت، کاسه شروع به “آواز خواندن” می‌کند. در حالی که لحن فوق‌العاده آن را می‌شنوید و لرزش کاسه را احساس می‌کنید، به تنفس خود آگاهی بیشتری پیدا می‌کنید و احساس آرامش بیشتری می‌کنید. این صدای آرام همراه با تنفس شما می‌تواند به کاهش تنش کمک کرده و حس آرامش و آرامش فوق‌العاده‌ای را به وجود آورد.

2. کاهش استرس و اضطراب

صدای خواب‌آور تقریباً کاسه‌های آواز به ما کمک می‌کند تا ذهنمان را از هرگونه استرس و اضطرابی که ممکن است تجربه کنیم پاک کنیم. طنین کاسه‌های تبتی باعث می‌شود موج‌های مغزی به‌طور همزمان در جهت ایجاد یک حالت عمیق از مراقبه و آرامش تحریک شوند. پیشنهاد می‌شود که یک یا دو بار به آرامی کنار کاسه بزنید تا اتاق با صدای زیبای کاسه‌ها پر شود، این کار تقریباً به شما احساس می‌دهد که فضای اتاق را از هرگونه انرژی منفی ممکن پاک می‌کنید.

3. تعادل چاکرا

در سیستم شفابخشی هندی، وقتی اختلالات در عملکرد بدن رخ می‌دهد، اعتقاد بر این است که یک یا چند چاکرا ممکن است مسدود یا متعادل نباشند. بسیاری از افراد متوجه شده‌اند که ترکیب غنی از ارتعاشات هارمونیکی که کاسه‌های آواز تولید می‌کنند، تأثیر مثبت مستقیم بر تعادل چاکراها دارد. گفته می‌شود که هنگام استفاده از کاسه‌های آواز به عنوان بخشی از تعادل چاکرا، آن‌ها قابلیت تنظیم و متعادل کردن موج‌های سینوسی هر چاکرا را دارند. فرکانس یک کاسه آواز قادر است از یک چاکرا به چاکرا دیگر حرکت کند و خود را متعادل کند.

4. بهبود گردش خون و جریان خون

تحقیقات منتشر شده در مجله “ارتقا سلامت” آمریکا در سال ۲۰۱۴ نشان داد که پس از ۱۲ دقیقه آرامش با کاسه‌های آواز، کاهش بیشتری در فشار خون سیستولیک و ضربان قلب نسبت به حالت سکوت ایجاد می‌شود. صدای یک کاسه تبتی می‌تواند فعالیت مغز را کاهش دهد و در نتیجه تنفس و ضربان قلب را آرام کند.

کاسه‌های مختلف صداهای متفاوتی دارند. انتخاب یک کاسه که صدا و لرزش آن برای شما جذاب باشد، بسیار مهم است.

5. تقویت سیستم ایمنی

گفته می‌شود که ارتعاشات حاصل از یک کاسه آواز تبتی می‌تواند به تحریک سیستم ایمنی بدن کمک کند. هر قسمت از بدن ما در حال ارتعاش است. فرکانس‌های صوتی ایجاد شده توسط کاسه آواز، به بازیابی، بهینه‌سازی و تعادل جریان انرژی در بخش‌های بدن که به آن احتیاج دارند، کمک می‌کند. همچنین، همیشه باید کاسه تبتی را در جهت عقربه‌های ساعت نواخت، زیرا انرژی موجود در بدن انسان نیز در همین جهت جریان دارد.

6 قدرت شگفت‌انگیز کاسه‌های تبتی

6. کمک به ایجاد “وارد منطقه شدن”

کاسه‌های آواز، باعث می‌شوند که مغز به فرکانس‌های موج مغزی تتا تبدیل شود که وضوح، شهود و حالت‌های آرام و مراقبه‌ای را افزایش می‌دهد. دانشمندان کشف کرده‌اند که قسمت انتهایی از دامنه موج مغزی تتا که توسط کاسه آواز تولید می‌شود، برای بهبود جسم، روان و روح بسیار حیاتی است. این وضعیت به عنوان “وارد منطقه شدن” شناخته می‌شود. پس از استفاده از کاسه تبتی، همیشه احساس شفافیت و تمرکز بسیار بالایی خواهید کرد.

آداب نواختن کاسه تبتی

برای افزایش تأثیر و تجربه بهتر، مهم است که با رعایت آداب نواختن آن، می‌توان از انرژی بیشتری بهره برد. در زمان استفاده از کاسه تبتی، به جز استفاده در فنگ شویی، موارد زیر را رعایت کنید:

1. انتخاب زمان و مکان مناسب: برای نواختن کاسه تبتی، زمان و مکانی را انتخاب کنید که در آن آرامش داشته باشید و تمرکزتان را از عوامل محیطی مانند گرما، سرما و صداهای اضافه خارج کنید.

2. لباس راحت: لباسی را انتخاب کنید که راحتی و نحوه نشستن آزادی را برای شما فراهم کند.

3. تمرکز بر درون: با شروع به نواختن کاسه، توجه خود را به درون یا چاکراهای خود معطوف کنید و اجازه دهید انرژی منتشر شده از آوای کاسه، درون شما را پالایش کند.

4. مدیتیشن: در پایان نواختن، می‌توانید با ضربه‌های آرام به لبه کاسه، مدیتیشن خود را به پایان برسانید.

5. استفاده در فنگ شویی: برای استفاده در فنگ شویی، زمان مناسبی را انتخاب کنید و با سه ضربه به کاسه، فنگ شویی را آغاز کنید و در جهت عقربه‌های ساعت در محیط خانه به گردش درآیید.

با رعایت این آداب، تجربه نواختن کاسه تبتی به‌طور کلی مفیدتر و اثربخش‌تر خواهد بود.

تأثیر کاسه تبتی بر محیط و مکان‌ها

گفته شده است که ارتعاشات کاسه تبتی هنگام انتشار در محیط، بر انرژی‌های مثبت و منفی افراد و اشیاء تأثیرگذار بوده و باعث برقراری تعادل میان آنها می‌شود. این تأثیر بیشتر در فنگ‌شویی مشاهده می‌شود، زیرا اصل و پایه فنگ‌شویی بر پاک‌سازی محیط از انباشتگی‌ها و انرژی‌های ساکن و منفی محیط است. از فواید استفاده از کاسه تبتی در فنگ‌شویی می‌توان به پاک‌سازی محیط زندگی یا وارد شدن به محیط کار یا منزل جدید اشاره کرد.

ممکن است پیش آمده باشد که در محیط کار یا زندگی، گاهی گیر کرده و با موانعی غیرمنتظره مواجه شوید که مانع از پیشرفت شما می‌شوند یا به محیطی وارد شوید که احساس سنگینی در آن احساس می‌کنید. فنگ‌شویی با استفاده از کاسه تبتی می‌تواند به رفع موانع و عدم پیشرفت پایان دهد.

استفاده از کاسه تبتی در فنگ شویی معمولاً زمانی صورت می‌گیرد که در حین حرکت و گردش در منزل یا محل کار به نواختن کاسه مشغول هستید؛ زیرا در موارد دیگر معمولاً کاسه را در دست گرفته و نواخته یا روی زمین یا میز قرار داده و با آن کار می‌کنید.

6 قدرت شگفت‌انگیز کاسه‌های تبتی

برای مطالعه مطالب مراقبتی جدید با ما همراه باشید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *