مجله سیمدخت
0

کوالکام با پردازنده جدید خود، رقیب جدی برای Apple M1 شد

بازدید 20

تراشه‌ی جدیدتر کوالکام برای رایانه‌های شخصی، M1 اپل را به شکست داده است و در حال حاضر در نزدیکی عملکرد M2 قرار دارد. اپل با استفاده از تراشه‌های سری M خود، قدرت و بهره‌وری بسیار بالایی را در کامپیوترهای شخصی ارائه می‌دهد. همچنین، کوالکام و مایکروسافت نیز در تلاش هستند تا رقیبی برای تراشه‌های سری M اپل ارائه دهند.

در ابتدا، تلاش‌های این دو شرکت نتواستند موفقیتی کسب کنند، اما به نظر می‌رسد که تراشه‌ی جدیدترین کوالکام توانسته است M1 اپل را شکست دهد و به سطح عملکرد M2 برسد. این پیروزی نشان‌دهنده‌ی پیشرفت چشمگیر در فناوری پردازنده‌ها است و نشان می‌دهد که رقابت در این حوزه به شدت گرم است.

سرعت پردازنده‌ی جدید کوالکام تقریباً درحد M2 اپل است

همانطور که Windows Latest اعلام کرده است، نتایج بنچمارک تراشه‌ی جدید اسنپدراگون 8cx نسل چهار (که با نام رمز Hamoa شناخته می‌شود) در گیک‌بنچ منتشر شده است. یک نکته جالب این است که نسخه‌های قبلی از تراشه‌های ARM کوالکام نتوانستند M1 اپل را شکست دهند، اما مدل جدید این تراشه سرانجام موفق به این کار شده است.

با توجه به نتایج معیار گیک‌بنچ، تراشه‌ی جدید کوالکام امتیاز عملکرد تک‌هسته‌ای و چندهسته‌ای به‌ترتیب ۱۱۹۷ و ۹۳۳۷ را کسب کرده است. Snapdragon 8cx Gen 4 از هشت هسته‌ی پرفورمنس و چهار هسته‌ی بهینه بهره می‌برد، در مقایسه با M1 و M2 اپل که به‌ترتیب از چهار هسته‌ی پرفورمنس و چهار هسته‌ی بهینه تشکیل شده‌اند.

نتایج نشان می‌دهد که تراشه‌های اپل M1 و M2 هنوز هم از نظر عملکرد تک‌هسته‌ای در گیک‌بنچ در جایگاه بالاتری قرار دارند. با این حال، به دلیل داشتن هسته‌های بیشتر، Snapdragon 8cx Gen 4 موفق شده است M1 را در بخش عملکرد چندهسته‌ای شکست دهد و فاصله‌اش را با M2 بسیار کاهش دهد.

نام پردازنده امتیاز تک‌هسته‌ای امتیاز چندهسته‌ای
اپل M1 ۲۳۳۴ ۸۳۱۶
اپل M2 ۲۵۸۹ ۹۷۴۲
Snapdragon 8cx Gen 3 ۱۱۰۷ ۵۸۹۳
Snapdragon 8cx Gen 4 ۱۱۹۷ ۹۳۳۷

گفته می‌شود که تراشه‌ی جدید Snapdragon 8cx Gen 4 توسط استارتاپ Nuvia توسعه داده شده است، یک شرکت که در سال ۲۰۱۹ توسط برخی مهندسان سابق اپل تأسیس شد و در سال ۲۰۲۱ توسط کوالکام با مبلغ ۱٫۴ میلیارد دلار خریداری شد. معتقد است که این مهندسان دلیل پیشرفت‌های اخیر در فناوری پردازنده‌های ARM کامپیوترهای شخصی ویندوزی هستند.

لازم به ذکر است که ارزیابی عملکرد پردازنده‌ها نمی‌تواند صرفاً بر اساس امتیاز بنچمارک آن‌ها انجام شود. ممکن است پردازنده‌ی کوالکام به دلیل استفاده از تعداد هسته‌های بیشتر نسبت به تراشه‌ی اپل، مصرف انرژی بیشتری داشته باشد.

نکته دیگر این است که تراشه‌ی M2 اپل از سال ۲۰۲۲ در بازار موجود است در حالی‌که Snapdragon 8cx Gen 4 هنوز در مرحله توسعه قرار دارد. انتظار می‌رود اولین کامپیوترهای شخصی با این تراشه‌ی جدید کوالکام تا اواخر سال ۲۰۲۳ یا اوایل ۲۰۲۴ به بازار عرضه شوند.

اپل در حال آماده‌سازی برای معرفی اولین مک‌هایی که از تراشه‌ی M3 بهره‌مند خواهند بود، و معتقد است که این محصولات در ماه‌های آینده معرفی خواهند شد. قطعاً M3 قدرت عملکرد بهتری نسبت به M2 خواهد داشت، و به همین دلیل کوالکام باید همچنان در پی تلاش برای شکست اپل باقی بماند.

در هر صورت، افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌های مختلف در بازار کامپیوترهای شخصی مبتنی بر ARM برای مصرف‌کنندگان بسیار مفید است. افزایش رقابت می‌تواند به بهبود عملکرد این پردازنده‌ها منجر شود، همچنین احتمال کاهش قیمت آن‌ها نیز وجود دارد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *