مجله سیمدخت
0

بازنگری در سیاست‌های فیلترینگ: مردم منتظر نتایج هستند

بازنگری در سیاست‌های فیلترینگ: مردم منتظر نتایج هستند
بازدید 21

محمدامین آقامیری اعلام کرده است که بازنگری در سیاست‌های فیلترینگ آغاز شده است، اما مصادیق این فیلترینگ توسط کمیته فیلترینگ تعیین می‌شود. این اعلامیه در حاشیه همایش ایران دیجیتال در تاریخ نهم آبان به زبان دبیر شورای عالی فضای مجازی انجام شد.

آقامیری، دبیر شورای عالی فضای مجازی، امروز در مورد دستور ابراهیم رئیسی بررسی وضعیت اینترنت کشور را در جمع خبرنگاران توضیح داد و اظهار کرد: “ما در حال تمرکز بر روی سیاست‌های مسدودسازی هستیم و در حال حاضر مصادیق مشخصی نداریم.” وی ادامه داد که مصادیق این مسأله توسط کمیته فیلترینگ مشخص می‌شود که اعضای مختلفی از دولت، مجلس و قوه قضائیه در آن نقش دارند.

در مورد ادامه یا قطع فیلترینگ پلتفرم‌های خارجی مانند اینستاگرام و توییتر و…، آقامیری اظهار نظر خاصی نکرد و این مسئله را به زمان آینده موکول کرد. او افزود: “در آینده، در مورد این موضوع به طور جامع صحبت خواهیم کرد.”

با این حال، حدود یک ماه پیش، یکی از اعضای کارگروه فیلترینگ اظهار نظری متفاوت داشت و گفت: “در حال حاضر هنوز جلسه‌ای برای بررسی درخواست وزیر که به این معنی است که در برخی سرویس‌ها امکاناتی فراهم شده که نگرانی‌هایی که کارگروه در تعیین مصادیق مجرمانه داشته برطرف شده باشد، تشکیل نشده است.” – مهدی باقری، عضو کارگروه فیلترینگ و عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای.

در اوایل تیرماه امسال، رئیس جمهور مسئولیت بررسی وضعیت اینترنت را به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات سپرد و خواستار آن شد که ظرف مدت یک ماه این موضوع بررسی شود. مهلت یک ماه بعد از آن نیز تمدید شد؛ با این حال، در حال حاضر که پنج ماه از این تصمیم و تشکیل کارگروه برای بررسی مسائل کندی و اختلال اینترنت می‌گذرد، هنوز اطلاعات رسمی از نتایج این بررسی‌ها منتشر نشده است.

در صحبت‌های امروز خود، دبیر شورای عالی فضای مجازی به نتایج این بررسی‌ها و اقدامات کارگروهی که پیش از این تشکیل شده است، پرداخت و اعلام کرد: “فعالیت‌های فشرده این دستور در حال پیگیری است و برخی از شاخص‌هایی که ممکن بود روی کیفیت تأثیر داشته باشند، بهبود یافته‌اند. از سوی دیگر، وزارت ارتباطات برنامه‌هایی برای بهبود به ما ارائه داده است که در حال بررسی آن‌ها هستیم و کار همچنان ادامه دارد.”

چند هفته پیش، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام کرد که اختلالات اینترنت در دو ماه اخیر به نسبت گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته‌اند. با این حال، آمار و ارقام منتشرشده توسط اسپیدتست نشان می‌دهد که سرعت اینترنت نسبت به گذشته کاهش یافته و بهبودی در شرایط ارتباطی تجربه نشده است.

محمدامین آقامیری، دبیر شورای عالی فضای مجازی، با اشاره به تلاش‌هایی که توسط مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات صورت گرفته است، امیدواری کرده است که اقداماتی انجام شود تا مردم به کیفیت مطلوب مورد نظر خود دسترسی پیدا کنند.

یکی از بخش‌هایی از صحبت‌های دبیر شورای عالی فضای مجازی در همایش امروز ایران دیجیتال به شبکه ملی اطلاعات اختصاص داشته است. آقامیری با اظهار نظر کرد که “شبکه ملی اطلاعات یک پروژه ملی است و در سطح زیرساخت‌های اصلی کاربردهای خاصی دارد که از ده سال پیش جدی‌تر دنبال می‌شود و تا کنون گزارش‌های مختلفی درباره آن ارائه شده است.”

آقامیری افزوده است: “شبکه ملی اطلاعات هنوز برای عموم مردم یک جعبه سیاه است و شبهات و ابهامات زیادی در مورد آن وجود دارد.” بنابراین، لازم است علاوه بر بخش‌هایی از سیاست‌هایی که در حال حاضر اجرا شده‌اند، به سیاست‌های دیگری که هنوز به مرحله اجرا نرسیده‌اند، پرداخته شود و قوانین لازم برای آنها تدوین شوند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *