مجله سیمدخت
0

چهارزانو بنشینید، سلامتی را به خود هدیه دهید!

چهارزانو بنشینید، سلامتی را به خود هدیه دهید!
بازدید 26

احتمالاً عمومی فکر می‌کنند که نشستن با چهار زانو بر روی زمین ضرر دارد، اما به گفته کارشناسان، این نوع نشستن به تحرک و انعطاف بدن کمک می‌کند و باعث فعالیت عضلات شکمی می‌شود.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر «کریستوفر بیس»، استادیار بخش فیزیوتراپی در دانشگاه پیتسبورگ، اظهار داشته که این نوع نشستن تاثیر مثبتی بر دامنه حرکتی لگن، کمر و زانو دارد.

همچنین، دکتر «جنیفر اوکانل»، متخصص فیزیوتراپی، بیان کرده است که نشستن با چهار زانو باعث آزاد شدن و شل شدن عضلات همسترینگ و سه ماهیچه پشت استخوان ران می‌شود، در حالی که این عضلات هنگام نشستن بر روی صندلی سفت می‌شوند.

اخیراً، کارشناسان بیان کرده‌اند که این نوع نشستن برای افراد مسن نیز مزایای زیادی دارد؛ زیرا باعث کاهش احتمال افتادن آن‌ها می‌شود و در صورت افتادن، آن‌ها می‌توانند به راحتی بلند شوند.

اما، کارشناسان توصیه می‌کنند که برای افزایش انعطاف‌پذیری، لازم نیست حتماً چهار زانو را بر روی زمین بنشینید؛ می‌توانید روی کاناپه یا مبل نیز به همین حالت نشسته و انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت خود را افزایش دهید.

به گزارش نیویورک‌پست، انجام چهار زانو نشستن برای عضلات شکمی نیز مفید است. زیرا وقتی که تکیه‌گاهی برای کمر و پشتتان ندارید، مجبورید از عضلات شکمی و مرکزی بدنتان استفاده کنید.

همچنین، وقتی از روی زمین برمی‌خیزید، عضلاتتان بیشتر درگیر می‌شوند. تخصصی‌ها می‌گویند که برخاستن از این وضعیت برای کل بدن مفید است و باعث تحرک لگن، زانو، و همچنین قسمت مرکزی بدن می‌شود.

البته، انجام چهار زانو نشستن در طول روز به سلامت بدن کمک کافی نمی‌کند. به گفته بیس، دلیلی دارد که ساعت هوشمندتان هر ۶۰ دقیقه یک‌بار هشدار می‌دهد تا از جایتان بلند شوید.

برخی از این هشدارها به وضعیت بدن برمی‌گردند، برخی تنها برای چند حرکت ساده و سوزاندن اندکی کالری است، اما برخی از آنها به تغییر وضعیت بدن اشاره می‌کنند.

همچنین، نشستن روی زمین برای همه افراد مناسب نیست، به‌خصوص برای کسانی که ناراحتی‌های مفصلی دارند و همچنین افرادی که در دوران نقاهت پس از جراحی هستند. تخصصی‌ها توصیه می‌کنند که در این موارد، مانند دیگر کارهای مرتبط با سلامت، حتما با متخصص بهداشت و سلامت یا فیزیوتراپ مشورت کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *