مجله سیمدخت
0

6 چیزی که باید در مورد توکیو بدانید

بازدید 73

1.توکیو زندگی خود را به عنوان یک روستای به نام ادو آغاز کرد.

شهری که به یکی از بزرگترین کلان شهرهای جهان تبدیل می شد، به عنوان یک روستای ماهیگیری کوچک شروع شد که اولین بار در حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح سکونت گزید. این شهر که با نام ادو یا “خور” شناخته می شد، برای اولین بار در قرن دوازدهم میلادی مستحکم شد و در دهه 1450 به محل قلعه ادو (که اکنون محل کاخ امپراتوری است) تبدیل شد. نفوذ و اهمیت روزافزون ادو در جامعه ژاپن به دلیل نقش آن به عنوان پایگاه قدرت برای شوگونات توکوگاوا بود که بیش از 250 سال بر این کشور حکومت کرد تا سرنگونی آن در سال 1868. در طول این دوره، که به دوره ادو معروف است، شهر شاهد رشد فرهنگی و اقتصادی بی سابقه ای بود و تا دهه 1720 جمعیت آن به بیش از 1.1 میلیون نفر افزایش یافت و آن را به یکی از بزرگترین شهرهای جهان تبدیل کرد. نام شهر به طور رسمی در سال 1868 به توکیو، به معنای پایتخت شرقی، تغییر یافت، زمانی که دوره شوگونات تقریباً 700 ساله به پایان رسید و امپراتور جدید، میجی، محل اقامت خود را به آنجا منتقل کرد. اگرچه توکیو از آن زمان تاکنون پایتخت واقعی باقی مانده است، اما هیچ قانونی در مورد تبدیل آن به پایتخت “رسمی” ژاپن وجود ندارد، و برخی از ساکنان شهر سابق امپراتوری کیوتو اصرار دارند که آنها مالک قانونی این عنوان هستند.

2.زلزله ای عظیم در سال 1923 نزدیک به نیمی از توکیو را ویران کرد.

کمی قبل از ظهر روز 1 سپتامبر 1923، زلزله عظیمی به بزرگی 7.9 تا 8.4 در مقیاس ریشتر در فاصله 30 مایلی جنوب توکیو رخ داد که انرژی عظیمی را آزاد کرد و خسارات بی سابقه ای را در توکیو و شهر همسایه یوکوهاما، بزرگترین بندر ژاپن به بار آورد. زلزله بزرگ کانتو بیش از 45 درصد از توکیو را ویران کرد و بیش از 140 هزار نفر را کشت و آن را به مرگبارترین بلایای طبیعی در تاریخ ژاپن و دومین زلزله قدرتمند این کشور تبدیل کرد که تنها پس از زلزله 9.0 ریشتری توهوکو که در سال 2011 سونامی عظیمی را به دنبال داشت، پیشی گرفت. یکی از بزرگترین تلفات جانی در نزدیکی رودخانه سومیدا رخ داد، زمانی که بیش از 44 هزار نفر از ساکنان توکیو برای پناه گرفتن از شعله های آتش به آنجا رفتند. در اواخر آن بعد از ظهر، یک توپ آتشین 300 فوتی منطقه را فرا گرفت و همه به جز 300 نفر از کسانی که جمع شده بودند را کشت. در حالی که مقامات – با مشکل تخریب تقریبا کامل آب اصلی شهر مواجه بودند – برای مهار آتش سوزی ها تلاش می کردند، شایعاتی در مورد غارت گسترده و خرابکاری توسط مهاجران کره ای در سراسر شهر منتشر شد که از الحاق کره توسط ژاپن در سال 1910 عصبانی بودند. این شایعات بی اساس بودند، اما این امر مانع از موج عظیمی از قتل های تلافی جویانه نشد – بیش از 5 هزار کره ای در روزهای پس از زلزله قتل عام شدند.

3.بمباران متحدین از توکیو به همان اندازه بمباران هیروشیما و ناگاساکی مخرب بود.

بمباران ژاپن در دوران جنگ جهانی دوم تنها چند ماه پس از حمله غافلگیرکننده به پرل هاربر آغاز شد، زمانی که هوانورد جیمز دولیتل حمله معروف خود را با 16 بمب افکن B-25 به اهدافی در توکیو و یوکوهاما رهبری کرد. حملات هوایی پس از تصرف جزایر اقیانوس آرام توسط متفقین در اواخر سال 1944 شدت گرفت و آنها (و بمب افکن جدید پیشرفته B-29) را در فاصله حمله به توکیو قرار داد. در ماه‌های بعد، متفقین حملات آتش‌زنی ویرانگری را در شب آغاز کردند که با عملیات Meetinghouse به اوج خود رسید، زمانی که بیش از 2000 تن بمب آتش‌زا تنها در عرض 48 ساعت بر روی توکیو ریخته شد و 16 مایل مربع از اطراف شهر را ویران کرد و بین 80 هزار تا 130 هزار نفر را کشت. این همچنان مرگبارترین حمله بمباران در تاریخ است.

4.توکیو شلوغ ترین سیستم مترو جهان را دارد.

سیستم حمل و نقل عمومی توکیو که در سال 1927 افتتاح شد و برای آماده سازی المپیک تابستانی 1963 به طور قابل توجهی گسترش یافت، تنها بخشی از آن زیرزمینی است، شلوغ ترین سیستم در جهان است و روزانه بیش از 8.7 میلیون مسافر را در امتداد 200 مایل مسیر خود حمل می کند. ازدحام در این سیستم به حدی زیاد است که مقامات مترو مدت‌هاست از ناوگانی از “اوشیا” یا “هل‌دهندگان” استفاده می‌کنند که وظیفه آنها این است که به طور ایمن هر چه بیشتر افراد را در واگن‌های مترو شلوغ قرار دهند. در مارس 1995، سیستم مترو توکیو هدف حمله تروریستی داخلی قرار گرفت، زمانی که اعضای فرقه آخرالزمانی آوم شینری کیو حمله گاز سارین را در چندین ایستگاه انجام دادند و 13 نفر را کشتند و بیش از هزار نفر را مجروح کردند.

5.ژاپن میزبان قدیمی ترین سلطنت جهان است.

دودمان سلطنتی ژاپن که قدمت آن تقریباً به سال 660 قبل از میلاد بازمی‌گردد، 125 پادشاه را بر تخت سلطنت ملقب به تخت گل داودی دیده است که آن را به طولانی‌ترین سلطنت مستمر در جهان تبدیل می‌کند. با وجود چند استثنا (از جمله چند ملکه حاکم در اوایل قرن نوزدهم)، این تاج و تخت منحصراً در اختیار مردان بوده است. در سال 2005، یک هیئت قضایی توصیه کرد که قوانینی که سلطنت را به مردان محدود می کند، لغو شود، اما هیچ تغییری رسمی نشده است. امپراتور فعلی، آکیهیتو، در سال 1989 تاج و تخت را به ارث برد. بر خلاف تقریباً تمام اسلاف امپراتوری خود، آکیهیتو هرگز در ارتش ژاپن خدمت نکرد، بلکه در دانشگاه معتبر گاکوشوئین تحصیل کرد، جایی که همکلاسی های او شامل نوازنده و هنرمند یوکو اونو بودند.

6. توکیو پرجمعیت ترین منطقه شهری جهان است.

امروزه، منطقه شهری بزرگ‌تر توکیو میزبان بیش از 35 میلیون نفر است، با بیش از 13 میلیون نفر ساکن در مرکز شهر. این بزرگترین منطقه شهری جهان از نظر جمعیت است. از آنجایی که شهر گسترش خود را در بیش از 5200 مایل مربع ادامه داده است، به واحدهای کوچک‌تر و اغلب خودگردان متعددی تقسیم شده است، از جمله 23 «بخش ویژه» که هسته شهر را تشکیل می‌دهند، سه ده شهر کوچکتر، روستاها و شهرک‌ها و مجموعه‌ای از جزایر دور، از جمله Minami-Tori-shima (جزیره مارکوس) و آبخوست Okinotorishima، که هر دو بیش از هزار مایل از مرکز توکیو فاصله دارند. و اگرچه این شهر به عنوان یکی از پرجمعیت ترین شهرهای جهان به رسمیت شناخته شده است، بسیاری ممکن است تعجب کنند که بدانند بیش از یک سوم منطقه بزرگ‌تر مترو در واقع به عنوان پارک طبیعی تحت حفاظت دولت ژاپن تعیین شده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *