مجله سیمدخت
0

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار
بازدید 26

هر کسی که به آکادمی اسکار و جوایزی که این آکادمی هر ساله اهدا می‌کند علاقه دارد، حتماً تا به امروز تحقیقات زیادی در این رابطه کرده و سعی کرده است رکوردها و حقایق جالب و متنوعی درباره‌ی این مراسم که حالا نزدیک به صد سال است هر ساله برگزار می‌شود، پیدا کند.

15 فیلم رکورددار

شاید سوالاتی درباره‌ی این مراسم، زمانی که در حال تماشای آن هستید ذهنتان را درگیر کند یا زمانی که اخبار جدیدی درباره‌ی آن می‌شنوید و یا هنگامی که سوالاتی اتفاقی به ذهنتان خطور می‌کنند؛ مثل سوال کدام فیلم‌ها برنده‌ی بیش‌ترین اسکار شده‌اند؟ اگر تا به حال این سوال به ذهنتان رسیده‌ است، نگران نباشید، ما در این مطلب می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم.

اگر بخواهید بدانید در زمینه‌ی فیلم‌های برنده‌ی بیش‌ترین اسکار، چه فیلمی رکوددار است، باید بدانید که سه فیلم به طور مشترک این رکود را حفظ کرده‌اند؛ یکی از آن‌ها سال ۱۹۵۹ منتشر شد، دیگری سال ۱۹۹۷ و سومین آن‌ها سال ۲۰۰۳. باید منتظر ماند و دید که آیا فیلم دیگری به باشگاه رکوردداران، در این زمینه، اضافه خواهد شد یا یک فیلم خواهد توانست با عبور کردن از رکورد این سه فیلم، جایگاه نخست را به دست آورد.

برای این که بدانید فیلم‌های برنده‌ی بیش‌ترین اسکار کدام‌اند، به خواندن ادامه دهید. در این مطلب هم‌چنین نگاهی می‌اندازیم به فیلم‌هایی که توانسته‌اند پنج جایزه‌ی بزرگ و سه جایزه‌ی اصلی بازیگری را از اسکار بگیرند.

پنج جایزه‌ی بزرگ آکادمی، جوابز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اصلی زن، بهترین بازیگر نقش اصلی مرد و بهترین فیلم‌نامه (اقتباسی یا غیراقتباسی) هستند. فقط سه فیلم در تاریخ توانسته‌اند در همه‌ی این پنج رشته اسکار بگیرند؛ نخستین آن‌ها فیلم «یک شب اتفاق افتاد» (It Happened One Night) محصول ۱۹

۳۴ از فرانک کاپرا بود که با آن، علاوه بر اسکار بهترین فیلم، کاپرا توانست جایزه‌ی بهترین کارگردانی را هم بگیرد. کلودت کولبرت و کلارک گیبل هم توانستند اسکارهای بازیگری را برای این فیلم به دست آورند؛ در حالی که رابرت ریسکین هم اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را به دست آورد.

دومین فیلمی که توانسته است پنج جایزه‌ی بزرگ جوایز اسکار را به دست آورد، «دیوانه از قفس پرید» (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) سال ۱۹۷۵ بود. این فیلم هم جایزه‌ی بهترین فیلم را برد و هم مایلوش فورمن برای ساختن آن اسکار بهترین کارگردانی را گرفت. لوئیز فلچر و جک نیکلسون هم توانستند اسکارهای بازیگری را برای درخشش خود در این فیلم بگیرند، درحالی که لارنس هائوبن و بو گلدمن هم توانستند اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را به دست آورند.

آنتونی هاپکینز و جودی فاستر برای فیلم «سکوت بره‌ها» (The Silence of the Lambs) سال ۱۹۹۱ اسکارهای بازیگری را به دست آوردند. جاناتان دمی توانست اسکار کارگردانی را بگیرد و علاوه بر این که خود فیلم، اسکار بهترین فیلم را گرفت، تد تالی هم توانست برنده‌ی اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی شود.

اگرچه همیشه یک فیلم می‌تواند برنده‌ی تمام چهار جایزه‌ی اسکار بازیگری شود، همان‌طور که فیلم‌های برنده‌ی بیش‌ترین اسکار همیشه به این رکورد نزدیک شده‌اند، اما تا به امروز هیچ فیلمی نتوانسته است به این رکورد دست پیدا کند.

تا به حال پانزده فیلم توانسته‌اند در هر چهار رشته‌ی بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، بهترین بازیگر نقش اصلی زن، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین بازیگر نقش مکمل زن نامزد شوند، اما هیچ‌کدام نتوانسته‌اند رکوردشکنی کنند.  پس رکورد فیلم‌های برنده‌ی بیش‌ترین اسکار بازیگری به سه اسکار محدود می‌شود و تنها سه فیلم تا به امروز توانسته‌اند به این مهم دست پیدا کنند.

۱. تایتانیک (Titanic)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۹۷
 • کارگردان: جیمز کامرون
 • بازیگران: لئوناردو دی‌کاپریو، کیت وینسلت، بیلی زین، کتی بیتس
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۷۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۹ از ۱۰

سه فیلم، رکوددار بردن بیش‌ترین اسکار هستند و یکی از این فیلم‌های برنده‌ی بیش‌ترین اسکار، تایتانیک است با ۱۱ اسکار. این فیلم نه تنها رکورددار بردن بیشترین جایزه‌ی اسکار است، بلکه رکوددار بیش‌ترین نامزدی اسکار هم هست؛ تایتانیک در ۱۴ رشته از ۱۷ رشته‌ی ممکن نامزد اسکار شده است. این مورد را با دو فیلم دیگر تقسیم می‌کند؛ یکی «همه‌چیز درباه‌ی ایو» (All About Eve) محصول دهه‌ی ۵۰ میلادی و دیگری «لا لا لند» (La La Land) سال ۲۰۱۶ که هر دوی این فیلم‌ها توانستند شش اسکار به دست بیاورند.

تایتانیک یک فیلم عاشقانه است که داستان جک و رز را روایت می‌کند؛ جک و رز طی یک سفر دریایی در کشتی تایتانیک با یک‌دیگر آشنا می‌شوند و با وجود تفاوت‌های طبقاتی‌شان عاشق یک‌دیگر می‌شوند. این فیلم توانست اسکار بهترین فیلم را به دست بیاورد. همچنین، جیمز کامرون توانست اسکار بهترین کارگردانی را به خانه ببرد. اسکار بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلمبرداری، بهترین طراحی لباس، بهترین تدوین، بهترین ترانه، بهترین صدابرداری، بهترین طراحی صدا و بهترین جلوه‌های ویژه‌ی بصری هم به «تایتانیک» رسید.

۲. بن هور (Ben-Hur)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۵۹
 • کارگردان: ویلیام وایلر
 • بازیگران: چارلتون هستون، جک هاوکینز، هایا هاراریت، استیون بوید
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۵ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۱ از ۱۰

فیلم “بن هور” همانند “تایتانیک” ۱۱ جایزه اسکار را به دست آورد، اما متفاوت از فیلم قبلی، تنها در ۱۲ بخش از ۱۵ بخش ممکن نامزد اسکار شد. این فیلم حماسی مسیحی، علاوه بر بردن جایزه بهترین فیلم، جوایز بهترین طراحی صحنه، فیلمبرداری، طراحی لباس، تدوین، صدابرداری، موسیقی متن و جلوه‌های ویژه را به دست آورد.

همچنین، “بن هور” توانست جایزه بهترین کارگردانی را برای ویلیام وایلر به ارمغان بیاورد. چارلتون هستون نیز برای بازی در این فیلم، جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را به دست آورد و هیو گریفیث نیز جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کرد.

داستان فیلم روایت کننده‌ی زندگی یک شاهزاده یهودی است که به جرم سوقصد به جان فرستاده‌ی سزار، توسط یک افسر رومی که یکی از دوستان او هم هست، به بردگی فرستاده می‌شود و خانواده‌اش هم زندانی می‌شوند. او پس از طی کردن ماجراهای گوناگون و گذر از رنج‌های فراوان، به خانه بازمی‌گردد تا به خانواده‌اش کمک کند و انتقام خود را بگیرد. “بن هور” یکی از فیلم‌های برنده‌ی بیشترین جوایز اسکار است که هر سینماگردی باید ببیند.

۳. ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه (The Lord of the Rings: The Return of the King)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۲۰۰۳
 • کارگردان: پتر جکسون
 • بازیگران: الایژا وود، ویگو مورتنسون، ایان مک‌کلن، لیو تایلر
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۹۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۹ از ۱۰

آخرین فیلمی که توانست ۱۱ جایزه اسکار را به خانه ببرد، “ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه” است. این فیلم، سومین قسمت از سه‌گانه‌ی “ارباب حلقه‌ها” بر اساس رمان جی. آر. آر. تالکین است و توانست نامزد ۱۱ جایزه اسکار از ۱۷ رشته‌ی ممکن شود. این بدان معناست که “ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه” در تمام رشته‌هایی که نامزد اسکار شده بود، این جایزه را به دست آورد. همچنین، این فیلم با بودجه‌ی ۹۴ میلیون دلاری، در گیشه به فروش ۱ میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلاری دست پیدا کرد.

“ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه” علاوه بر بردن جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای پتر جکسون، جوایز بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی، طراحی صحنه، طراحی لباس، تدوین، چهره‌پردازی، موسیقی متن، ترانه، ترکیب صدا و جلوه‌های ویژه را نیز به دست آورد. اگر علاقمند به ژانر فانتزی هستید، حتماً سه‌گانه‌ی “ارباب حلقه‌ها” را دیده‌اید؛ پتر جکسون در این فیلم، داستانی حماسی را به بهترین شکل ممکن در دنیایی که خودش آن را خلق کرده است، روایت می‌کند و موفق می‌شود با توانایی‌های خود، باورپذیری این داستان فانتزی را چندین برابر کند.

۴. داستان وست ساید (West Side Story)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۶۱
 • کارگردان: جروم رابینز، رابرت وایز
 • بازیگران: ریچارد بیمر، جرج چاکریس، ریتا مورنو، ناتالی وود
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰

تنها فیلمی که توانسته است ۱۰ اسکار به دست آورد، “داستان وست ساید” است که در ۱۱ رشته نامزد اسکار شده بود. این اقتباس موزیکال از یک نمایشنامه‌ی موزیکال، یکی از آن فیلم‌های برنده‌ی بیشترین اسکار است که توانسته اسکار بهترین فیلم را برای رابرت وایز به ارمغان بیاورد. وایز و رابینر توانستند اسکار بهترین کارگردانی را هم برای این فیلم بگیرند. جرج چاکریس برای “داستان وست ساید” توانسته است اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را به دست آورد و ریتا مورنو برنده‌ی اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شود.

علاوه بر این‌ها، اسکار بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلم‌برداری، بهترین طراحی لباس، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن و بهترین صدا هم به “داستان وست ساید” تعلق گرفت. این فیلم با بودجه‌ی ۶.۷۵ میلیون دلاری، توانست در گیشه ۴۴.۱ میلیون دلار بفروشد. “داستان وست ساید” یکی از موزیکال‌های عاشقانه‌ی ماندگار است که داستان اصلی آن اقتباسی است از رومئو و ژولیت ویلیام شکسپیر؛ نویسنده‌ی فقید انگلیسی.

۵. بیمار انگلیسی (The English Patient)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۹۶
 • کارگردان: آنتونی مینگلا
 • بازیگران: رالف فاینس، ژولیت بینوش، ویلم دفو، کریستین اسکات توماس
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

این فیلم عاشقانه‌ی حماسی، از ۱۲ رشته‌ای که برای آن‌ها نامزد اسکار شده بود، توانست ۹ اسکار به دست آورد. اسکار بهترین فیلم به سال زائنتز، تهیه‌کننده‌ی این فیلم تعلق گرفت. آنتونی مینگلا برای کارگردانی “بیمار انگلیسی” توانست اسکار بهترین کارگردانی را به دست آورد و ژولیت بینوش اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به خانه برد. “بیمار انگلیسی” داستان مرد جنگ‌زده‌ای (رالف فاینس) را روایت می‌کند که بعد از سوختن در یک هواپیمای سقوط کرده، هیچ چیز از گذشته‌ی خودش به خاطر نمی‌آورد. بینوش در این فیلم نقش پرستاری را ایفا می‌کند که مسئول مراقبت از این مرد جنگ‌زده می‌شود.

“بیمار انگلیسی” توانست اسکار بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلم‌برداری، بهترین طراحی لباس، بهترین موسیقی متن و بهترین صدا را هم به دست آورد. فیلم‌نامه‌ی “بیمار انگلیسی” را آنتونی مینگلا بر اساس رمانی به همین نام از مایکل اونداتیه نوشته است. این فیلم می‌تواند به مخاطب زاویه‌ی دیدی از بیرون ارائه کند و باعث شود که او همراه با ژولیت بینوش، شاهد تغییر و بهبودی یک بیمار باشد. این طی کردن فرآیند بهبودی باعث می‌شود مخاطب نسبت به مرد جنگ‌زده احساس وابستگی پیدا کند و همین وابستگی باعث می‌شود سرگذشت او برای مخاطب جالب باشد.

۶. ژی‌ژی (Gigi)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۵۸
 • کارگردان: وینسنت مینلی
 • بازیگران: لزلی کارون، لوئی ژوردان، موریس شوالیه، هرمایونی جینگولد
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۶.۶ از ۱۰

این فیلم موزیکال هم مانند “بیمار انگلیسی”، توانست ۹ جایزه‌ی اسکار را به دست آورد. “ژی‌ژی” توانست در تمام رشته‌هایی که برای آن‌ها نامزد اسکار شده بود، به موفقیت دست پیدا کند. این فیلم موزیکال توانست اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی، بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلم‌برداری، بهترین طراحی لباس، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه را به دست آورد. فیلم‌نامه‌ی این فیلم موزیکال که یکی از فیلم‌های برنده‌ی بیشترین اسکار است، را آلن جی لرنر نوشته است بر اساس رمانی با همین نام از کولت. “ژی‌ژی” با بودجه‌ی ۳.۳ میلیون دلاری، توانست در گیشه به فروش ۱۳.۲ میلیون دلاری دست پیدا کند.

۷. آخرین امپراتور (The Last Emperor)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۸۷
 • کارگردان: برناردو برتولوچی
 • بازیگران: جان لون، ژوان چن، پیتر اوتول، روچنگ یینگ
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۶ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۷۶ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۷ از ۱۰

این فیلم به نام “آخرین امپراتور”، روایت‌گر داستان زندگی آخرین امپراتور چین است. برناردو برتولوچی، کارگردان فقید ایتالیایی، این فیلم زندگینامه‌ای را ساخته است. “آخرین امپراتور” یکی از فیلم‌هایی است که بیشترین اسکار را به دست آورده است، با روایت سرگذشت پویی.

این فیلم در ۹ رشته نامزد اسکار شد و در تمام آن‌ها برنده شد. اسکار بهترین فیلم به جرمی توماس، اسکار بهترین کارگردانی به برناردو برتولوچی و اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی به برتولوچی و مارک پیپلو رسید. فیلم‌نامه‌ی این فیلم بر اساس کتاب خودزندگی‌نامه‌ی پویی، که در سال ۱۹۶۴ منتشر شده بود، نوشته شده است.

“آخرین امپراتور” علاوه بر اسکار‌های ذکر شده، جوایز بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلم‌برداری، بهترین طراحی لباس، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن و بهترین صدا را نیز برد. این فیلم توانست در گیشه به فروش ۴۴ میلیون دلار برسد. ضبط کلیه صحنه‌های فیلم در جمهوری چین، به برتولوچی امکان می‌دهد تا محیط و شخصیت پویی را به خوبی به تصویر بکشاند. این فیلم همچنین ۴ جایزه گلدن گلوب را نیز از جمله بهترین کارگردانی برای برناردو برتولوچی به دست آورد.

۸. بربادرفته (Gone With The Wind)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۳۹
 • کارگردان: ویکتور فلمینگ
 • بازیگران: ویوین لی، کلارک گیبل، لزلی هاوارد، اولیویا دی هاویلند
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۰ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۹۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۲ از ۱۰

فیلم “بربادرفته” با هشت اسکار به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های عصر طلایی هالیوود شناخته می‌شود. این فیلم حماسی، که در سال ۱۹۳۹ تولید شده است، در مورد جنگ داخلی آمریکا است و در ۱۳ رشته نامزد اسکار شد.

فیلم “بربادرفته” توانست اسکار بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اصلی زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی، بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلم‌برداری و بهترین تدوین را به دست آورد. فیلم‌نامه‌ی این فیلم را سیدنی هاوارد بر اساس کتابی به همین نام از مارگارت میچل نوشته است.

این فیلم، علاوه بر پرداختن به رویدادهای تاریخی، یک مطالعه شخصیتی عمیق را نیز ارائه می‌دهد. ویکتور فلمینگ با کارگردانی دقیق و ریزبینانه‌اش، توانسته است شخصیت‌های فیلم را به شکلی متقاعدکننده به تصویر بکشد. این فیلم در گیشه به فروش ۳۹۰ میلیون دلار دست یافت و به عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شناخته شد که برای بیش از ۲۵ سال این رکورد را حفظ کرد.

۹. از اینجا تا ابدیت (From Here to Eternity)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۵۳
 • کارگردان: فرد زینمان
 • بازیگران: برت لنکستر، مونتگومری کلیفت، فرانک سیناترا، دانا رید
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۸ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۶ از ۱۰

فیلم “از اینجا تا ابدیت” همانند “بربادرفته”، در ۱۳ رشته برای جوایز اسکار نامزد شد و ۸ جایزه را به خانه برد. بادی آدلر برای تهیه این فیلم، جایزه اسکار بهترین فیلم را به دست آورد. همچنین، فرد زینمان جایزه اسکار بهترین کارگردانی را به کارنامه‌اش افزود. فرانک سیناترا جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را برای خود اخذ کرد و دانا رید موفق به کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. همچنین، دنیل تارداشا جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را برای خود فتخاریافت.

فیلم‌نامه‌ی این اثر، که یکی از فیلم‌های برنده بیشترین اسکار است، توسط دنیل تارداشا بر اساس رمانی به همین نام از جیمز جونز نوشته شده است.

علاوه بر این، “از اینجا تا ابدیت” توانست جوایز بهترین فیلم‌برداری، بهترین تدوین و بهترین صدابرداری را نیز به دست آورد. داستان فیلم درباره‌ی رابرت ای. لی (با بازی برت لنکستر) است که به تازگی به یک گروه جدید مختصر شده و برای شرکت در مسابقات مشت‌زنی تصمیم می‌گیرد. این تصمیم او را به مشکلاتی بزرگ‌تر از آنچه پیش‌بینی کرده بود، می‌اندازد، اما هم‌زمان عشقی عمیق و ممنوعه‌ی عاشقانه‌ای را تجربه می‌کند که زندگی او را به طور کلی تغییر می‌دهد.

۱۰. در بارانداز (On the Waterfront)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۵۴
 • کارگردان: الیا کازان
 • بازیگران: مارلون براندو، کارل مالدن، اوا مری سنت، راد استایگر
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۹ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸.۱ از ۱۰

در سالی که پس از درخشش “از اینجا تا ابدیت” در مراسم اسکار بود، فیلم دیگری توانست ۸ جایزه اسکار را به خانه ببرد. “در بارانداز” در ۱۲ رشته نامزد اسکار شد و توانست در تمام این رشته‌ها به موفقیت دست یابد. در مراسم اسکار ۱۹۵۵، جوایز بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، بهترین فیلم‌نامه غیراقتباسی، بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلم‌برداری و بهترین تدوین به این فیلم اعطا شد. همچنین، با اسکاری که در این فیلم به دست آورد، مارلون براندو به عنوان جوانترین بازیگر برنده‌ی جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی مرد تاریخ اسکار شد.

در داستان فیلم، تری مالوی (نقشی که توسط مارلون براندو ایفا می‌شود)، یک مشت‌زن بازنشسته است که نقش پادو برای رئیس اتحادیه‌ی کارگران بارانداز را بازی می‌کند. او به طور غیرعمد درگیر یکی از بازی‌های فاسد این رئیس می‌شود و این ماجرا باعث مرگ یکی از کارگران می‌شود. به همین زمان، او عاشق خواهر کشته شده‌ی کارگر می‌شود و باید بین وفاداری به برادرش، یکی از اعضای باند رئیس اتحادیه، و اعتراف به رخنه‌ای که شاهد آن بوده، انتخاب کند. در نقش تری مالوی، براندو با بازی فوق‌العاده‌ای که داشت، توانست احساسات و درون‌گرایی شخصیت را به نمایش بگذارد و مخاطب را به داستان فیلم متصل کند.

۱۱. بانوی زیبای من (My fair lady)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۶۴
 • کارگردان: جرج کیوکر
 • بازیگران: آدری هپبورن، رکس هریسون، استانلی هارووی، جرمی برت
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۵ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۹۵ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۷ از ۱۰

این فیلم، بر اساس رمان آلن جی لرنر ساخته شده است و داستانی از یک دختر گل‌فروش و یک زبان‌شناس را به تصویر می‌کشد. “بانوی زیبای من” توانست هشت جایزه اسکار را به دست آورد؛ جوایزی چون بهترین فیلم برای جک لی. وارنر، بهترین کارگردانی برای جرج کیوکر، بهترین بازیگر نقش اصلی مرد برای رکس هریسون، بهترین طراحی صحنه برای جین آلن و تیمش، بهترین فیلم‌برداری برای هری استرادلینگ، بهترین طراحی لباس برای بیتن، بهترین موسیقی متن برای آندره پروین و بهترین صدا برای جرج آر. گراوس.

در داستان این فیلم، یک شرط‌بندی بین یک استاد زبان‌شناس (رکس هریسون) و دوستش را روایت می‌کند. زبان‌شناس شرط می‌بندد که می‌تواند یک دختر گل‌فروش با فرهنگ عامه را تبدیل به زنی متشخص کند؛ به گونه‌ای که او در مهمانی‌های اشرافی بدرخشد. “بانوی زیبای من” در مراسم گلدن گلوب هم سه جایزه را کسب کرد؛ از جمله جایزه‌ی بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اصلی مرد. این فیلم با بودجه‌ی ۱۷ میلیون دلاری ساخته شده و در گیشه به فروش ۷۲.۷ میلیون دلاری دست یافت.

۱۲. کاباره (Cabaret)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۷۲
 • کارگردان: باب فاسی
 • بازیگران: لیزا مینلی، جوئل گری، میشل یورک، هالموت گریم
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۲ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۰ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۸ از ۱۰

“کاباره” یکی از فیلم‌های برنده‌ی بیشترین جوایز اسکار است، اما تنها فیلمی است که جایزه‌ی بهترین فیلم را از دست داد. در سالی که “کاباره” برای جایزه‌ی بهترین فیلم نامزد شد، “پدرخوانده” به کارگردانی فرانسیس فورد کوپولا توانست این جایزه را ببرد. “کاباره” در ۱۰ رشته نامزد اسکار شد و ۸ جایزه‌ی اسکار را به خانه برد؛ جوایزی چون بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اصلی زن برای لیزا مینلی، بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای جوئل گری، بهترین طراحی صحنه، بهترین فیلم‌برداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن و بهترین صدا.

این فیلم، یک درام تاریخی موزیکال است که دو انسان در آلمان جنگ‌زده با یکدیگر آشنا می‌شوند و دوستی آن‌ها به تدریج به عشقی ماندگار تبدیل می‌شود. اما سرنوشت آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند. لیزا مینلی با بازی در این فیلم، علاوه بر اسکار، بفتا و گلدن گلوب، جایزه بهترین بازیگر نقش اصلی زن را نیز از آن خود کرد. جوئل گری هم با نقش خود در این فیلم، باعث شد دست تمام ستارگان فیلم “پدرخوانده” در همان سال از جوایز اسکار، بفتا و گلدن گلوب کوتاه بماند؛ آل پاچینو، جیمر کان و رابرت دووال نیز در همان سال نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد بودند.

۱۳. گاندی (Gandhi)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۸۲
 • کارگردان: ریچارد آتنبرا
 • بازیگران: بن کینگزلی، دنیل دی-لوئیس، روئینی هاتانگادی، مارتین شین
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۷۹ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

فیلم زندگینامه‌ی ماهاتما گاندی، در ۱۱ رشته برای جوایز اسکار نامزد شد و ۸ جایزه از آنها را به خانه برد. این فیلم، که یکی از برندگان بیشترین جوایز اسکار است، داستان فعال حقوق بشر، ماهاتما گاندی و روش‌های مبارزه‌ی او با استعمار را به تصویر می‌کشد. ماهاتما گاندی به خاطر روش‌های صلح‌جویانه‌اش در جهان شناخته شده است. با بودجه‌ای به ارزش ۲۲ میلیون دلار ساخته شد و در گیشه بین‌المللی به فروش بیش از ۱۲۷.۸ میلیون دلار دست یافت.

بن کینگزلی در نقش گاندی برای فیلم بازی کرده و توانست پرتره‌ای درخشان از این شخصیت تاریخی مهم را به تصویر بکشد. این عملگری برای او باعث شد که اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را برای خود به ارمغان آورد. این فیلم به عنوان بهترین فیلم از طرف آکادمی اسکار انتخاب شد و ریچارد آتنبرا نیز جایزه‌ی بهترین کارگردانی را برای آن به دست آورد. جان بریلی برای بهترین فیلم‌نامه‌ی غیراقتباسی، بیلی ویلیامز و رانی تیلور برای بهترین فیلم‌برداری، و دیگر اعضای تیم نیز جوایز مهمی را برای کارهایشان در این فیلم دریافت کردند.

۱۴. آمادئوس (Amadeus)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۱۹۸۴
 • کارگردان: میلوش فورمن
 • بازیگران: اف. موری آبراهام، تام هولس، الیزابت بریج، سیمون کالو
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۸۹ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۷ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۷.۴ از ۱۰

دو سال پس از “گاندی”، فیلم زندگینامه‌ای دیگری به نام “آمادئوس” توانست همچنان به دنبال آن پشتیبانی بزرگی را به دست آورد و ۸ جایزه اسکار را به خانه ببرد. این فیلم، الهام گرفته از زندگی ولفگانگ آمادئوس موتزارت، داستان زندگی این موسیقیدان بزرگ را از زبان آهنگسازی دیگری به نام سالیری (اف. موری آبراهام) روایت می‌کند. در حالی که سالیری ادعا می‌کند موتزارت را کشته است، او پیدا شده و به یک تیمارستان منتقل می‌شود. از او خواسته می‌شود که اعتراف کند و این فیلم بازگشت به گذشته‌هایی را نشان می‌دهد که ماجراهای سالیری و موتزارت را روایت می‌کنند.

“آمادئوس” توانست اسکار بهترین فیلم را به دست آورده و علاوه بر آن دومین جایزه بهترین کارگردانی را به کارنامه‌ی هنری میلوش فورمن اضافه کند. اف. موری آبراهام نیز برای نقش‌آفرینی درخشان خود، اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد را به دست آورد. پتر شفر جایزه بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را برای نوشته‌ای که بر اساس نمایشنامه‌ای از خودش آماده کرده بود، به دست آورد. همچنین جوایز دیگری همچون بهترین طراحی صحنه، بهترین طراحی لباس، بهترین چهره‌پردازی و بهترین صدا به این فیلم اهدا شد.

۱۵. میلیونر زاغه‌نشین (Slumdog Millionaire)

درخشش در شب اسکار: 15 فیلم رکورددار

 • سال تولید: ۲۰۰۸
 • کارگردان: دنی بویل
 • بازیگران: دو پاتل، فریدا پینتو، آنیل کاپور، عرفان خان
 • امتیاز راتن تومیتوز: ۹۱ از ۱۰۰
 • امتیاز متاکریتیک: ۸۴ از ۱۰۰
 • امتیاز IMDb به فیلم: ۸ از ۱۰

آخرین فیلم در این لیست، “میلیونر زاغه‌نشین” است که توانست نیز ۸ جایزه اسکار را به دست آورد. این درام سال ۲۰۰۸، داستان مرد جوانی را روایت می‌کند که به نسخه هندی برنامه “چه کسی می‌خواهد یک میلیونر شود؟” می‌پیوندد. در طول مسابقه تلویزیونی، با هر سوال، بخشی از گذشته‌اش برای مخاطبان فاش می‌شود. “میلیونر زاغه‌نشین” به زیبایی، سینمای هالیوود را با سینمای هندی ترکیب کرده و نتیجه‌ای فراتر از انتظار به دست آورده است.

این فیلم توانست جایزه اسکار بهترین فیلم را به کریستیان کالسن بیاورد و دنی بویل نیز جایزه بهترین کارگردانی را برای این اثر بگیرد. سیمون بیوفوی که فیلم‌نامه “میلیونر زاغه‌نشین” را بر اساس رمانی از ویکاس سواروپ نوشته بود، جایزه بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را به دست آورد. همچنین برای بهترین فیلم‌برداری، بهترین تدوین، بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه نیز جوایز اسکاری به این فیلم اهدا شدند.

منبعMSN

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *