مجله سیمدخت
0

نقش پنهان میکروب‌ها در عملکرد مغز

نقش پنهان میکروب‌ها در عملکرد مغز
بازدید 25

میکروب‌ها شامل باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها هستند که در یک محیط زیستی خاص زندگی می‌کنند. اکنون باید بررسی کنیم که آیا فرضیه وجود میکروب در مغز صحیح است یا خیر؟

به گزارش بهداشت نیوز، مفهوم میکروبیوم به معنای مجموعه‌ای از میکروب‌های موجود در یک ناحیه خاص است، که معمولاً با بخش‌هایی از بدن انسان مانند روده، پوست و حفره‌های بینی مرتبط است.

با این حال، مطالعات و شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند میکروبیوم در مغز نیز ممکن است وجود داشته باشد. در اینجا به تحقیقات انجام شده در این زمینه که در وب‌سایت Healthline منتشر شده است، می‌پردازیم.

مفهوم میکروبیوم مغز

شروع تفکر در مورد وجود باکتری‌های بومی در مغز از زمانی آغاز شد که یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ انجام شد. در این تحقیق، ابتتاب شد که آیا باکتری‌ها به مغز افراد مبتلا به HIV/AIDS نفوذ می‌کنند یا خیر.

نتایج نشان داد که توالی‌های RNA غیرانسانی که با بیش از ۱۷۰ نوع باکتری و فاژ همسو بودند، در مغز این افراد مشاهده شد. همچنین، این مطالعه نشان داد که وقتی بافت مغز افراد به موش‌های دارای نقص ایمنی پیوند داده شد، باکتری‌های همان توالی در مغز موش‌ها نیز شناسایی شدند.نقش پنهان میکروب‌ها در عملکرد مغز

این توالی‌ها در موش‌هایی که بافت پیوند شده‌شان تحت درمان حرارتی قرار گرفته بود، شناسایی نشدند.

شواهد حاکی از ظهور RNA میکروبی در مغزها، باور رایجی که مغز انسان به عنوان یک اندام عقیم و بی‌میکروب در نظر گرفته می‌شود، را به چالش می‌کشد. علاوه بر این، تشخیص RNA میکروبی در گروهی که تحت حرارت قرار نگرفته بودند نشان می‌دهد که باکتری‌های شناسایی شده باید زنده بوده‌اند.

تاثیر میکروبیوم بر رفتار و عملکرد شناختی

بصورت سنتی، معمولاً فرض می‌شد که مغز به عنوان یک محیط استریل در نظر گرفته می‌شود، به این معنی که حاوی میکروب‌های زنده نیست. در گذشته، تنها در زمان عفونت فرض می‌شد که میکروب‌ها به مغز نفوذ می‌کنند. سد خونی مغز، که به عنوان عامل ایجاد وضعیت ممتاز ایمنی در مغز شناخته می‌شود، در شرایط عادی، برای اکثر مولکول‌های بزرگ مانند میکروب‌ها تقریباً غیرقابل نفوذ است. بنابراین، تصور می‌شد که در افراد دارای سد خونی مغز سالم، میکروب‌هایی مانند باکتری‌ها در مغز وجود ندارند.

اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که میکروب‌ها ممکن است در مغز حضور داشته باشند و در بیماری‌های مغزی نقش داشته باشند، حتی در افراد سالم. به علاوه، مطالعاتی که بر روی نمونه‌هایی از مغزهای کنترلی انجام شده، نشان می‌دهد که در نمونه‌های بیماران آلزایمری، باکتری‌ها و گونه‌های قارچی فراوانی دیده می‌شود.نقش پنهان میکروب‌ها در عملکرد مغز

جهت‌گیری‌های نوظهور در تحقیقات میکروبیوم مغز

تفکر درباره وجود میکروب در مغز هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد. اگرچه گام‌های اساسی برای توضیح بیشتر این مفهوم انجام شده‌اند، اما این زمینه هنوز در حال توسعه است و نیازمند گام‌های بیشتری برای تأیید این نتایج می‌باشد.

از آنجایی که مطالعات انجام شده در بازه‌های سنی مختلف تمرکز دارند، ممکن است در آینده روشن شود که آیا میکروب‌های شناسایی شده به دلیل تغییرات مرتبط با سن هستند یا واقعاً وجود یک میکروب در مغز وجود دارد.

همچنین، از آنجایی که میکروب‌های موجود در روده انسان به طور بالقوه منحصر به فرد هستند، این موضوع ممکن است برای میکروب‌های مغز نیز صادق باشد. در آینده، این به محققان این امکان را می‌دهد که بررسی کنند که آیا میکروب‌های شناسایی شده بین افراد مختلف متفاوت هستند یا خیر، که این ممکن است وجود یک میکروب در مغز را تایید کند.

با توجه به اینکه ممکن است میکروب‌های مغز نقشی در اختلالات مغزی ایفا کنند، درک بهتر این رابطه ممکن است به درمان‌های آینده کمک کند. اگر میکروب‌ها در این تغییرات نقش داشته باشند، در آینده فرصت‌هایی برای استفاده از درمان‌های هدفمند وجود دارد.

در نهایت، وجود میکروب در مغز یک مفهوم جذاب است که هنوز در حال بررسی و توسعه است. با اینکه شواهدی فراوان وجود دارد که نشان می‌دهد وجود میکروب در مغز ممکن است نقش مهمی در سلامت انسان داشته باشد، اما هنوز ابهام و تردید در مورد روش‌های استفاده شده برای رسیدن به این نتایج وجود دارد. ادامه دادن این تحقیقات می‌تواند بسیار مهم باشد و ممکن است به کشف مسیرهای درمانی جدیدی برای اختلالات مغزی منجر شود.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *