مجله سیمدخت
0

مغز انسان و هوش مصنوعی تا 2030 با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

مغز انسان و هوش مصنوعی تا 2030 با هم ارتباط برقرار می‌کنند.
بازدید 60

نقش مثبت هوش مصنوعی در تحقق نرم‌افزارهای هوشمند و کاربرپسند کاملاً ثابت شده است. از دستیارهای دیجیتالی مانند الکسا و سیری که امروزه در همه جا گسترش یافته‌اند، تا احراز هویت از طریق تشخیص چهره و سایر روش‌های بیومتریک، به نظر می‌رسد که به نقطه‌ای رسیده‌ایم که به ماشین‌ها برای بهبود کیفیت زندگی اعتماد کرده‌ایم.

دانشمندان، مغز انسان را به عنوان هدف بعدی هوش مصنوعی نشانه رفته اند

ترس از تسلط ربات‌های فیزیکی یا دیجیتال بر انسان تا حدودی کاهش یافته و افراد با راحتی از هوش مصنوعی برای افزایش امنیت و بهره‌وری خود بهره می‌برند. به همین دلیل، دانشمندان هدفی بلندمدت‌تر را مد نظر دارند: تعبیه هوش مصنوعی در مغز انسان. ایلان ماسک و برایان جانسون به عنوان شخصیت‌های برجسته در حوزه تکنولوژی، تیم‌های تحقیقاتی را تشکیل داده‌اند تا به سرعت توان مغزی انسان را افزایش دهند.

در واقع، هدف این زمینه علمی افزایش هوش و تقویت مهارت‌های شناختی با استفاده از ایمپلنت‌های مغزی است. میخائیل لبدوف، محقق ارشد دانشگاه دوک آمریکا که تازه مجموعه‌ای از 150 مقاله در زمینه “تقویت مغز” (Brain Augmentation) منتشر کرده، باور دارد که تا سال مغز انسان و هوش مصنوعی تا 2030 با هم ارتباط برقرار می‌کنند.تمرکز اصلی تحقیقات لبدوف بر ساخت یک دستگاه است که به طور کامل در مغز نصب می‌شود. یکی از چالش‌های اصلی این پروژه، تأمین انرژی و ارتباط بی‌سیم است، موضوعی که ایلان ماسک نیز در حال کار بر روی آن است. این میلیاردر آمریکایی با تأسیس شرکت “نورالینک” (Neuralink) تصمیم گرفته است که آرزوی قدیمی علاقمندان به داستان‌های علمی-تخیلی، یعنی ادغام مغز انسان با نرم‌افزار و ارتقاء عملکرد زیستی و فنی، را به واقعیت تبدیل کند. ماسک امیدوار است که در طی چهار سال آینده از این روش برای درمان تومورهای مغزی حاد و آسیب‌های ناشی از سکته و سرطان بهره‌مند شود. شرکت Kernel هم اکنون از چیپ های کوچک برای درمان بیماری پارکینسون بهره می گیرد

هرچند Neuralink هنوز در مراحل ابتدایی فعالیت خود قرار دارد، اما شرکت‌های بزرگ دیگر نیز در حوزه سیلیکون ولی در این زمینه فعالیت می‌کنند. برایان جانسون، بنیان‌گذار شرکت Braintree، بیش از 100 میلیون دلار را به Kernel، یک استارتاپ فعال در این حوزه، اختصاص داده است. در Kernel، تیمی از دانشمندان علوم عصبی و مهندسان با همکاری، با استفاده از تعبیه چیپ‌های کوچک در مغز، در حال معکوس کردن پیشرفت بیماری‌های مخرب عصبی مانند پارکینسون می‌باشند.

محققان اظهار دارند که قبل از آنکه بتوانیم به کمک کامپیوترها کدنویسی عصبی را آغاز کنیم، نیاز به تحقیقات گسترده در زمینه تعامل نورون‌ها با یکدیگر داریم. با این حال، سرمایه‌گذاری بزرگ کارآفرینان در دنیای تکنولوژی می‌تواند این روند را به شدت تسریع بخشد.

شرکت Kernel هم اکنون از چیپ های کوچک برای درمان بیماری پارکینسون بهره می گیرد

گرچه Neuralink هنوز در مراحل ابتدایی فعالیت خود قرار دارد، اما شرکت‌های بزرگ دیگر نیز در حوزه سیلیکون ولی در این زمینه فعالیت دارند. برایان جانسون، بنیان‌گذار شرکت Braintree، بیش از 100 میلیون دلار را به Kernel، یک استارتاپ فعال در این حوزه، اختصاص داده است. در این شرکت، تیمی از دانشمندان علوم عصبی و مهندسان با همکاری، با استفاده از تعبیه چیپ‌های کوچک در مغز، در حال معکوس کردن پیشرفت بیماری‌های مخرب عصبی مانند پارکینسون می‌باشند.

محققان اظهار دارند که قبل از آنکه بتوانیم به کمک کامپیوترها کدنویسی عصبی را آغاز کنیم، نیاز به تحقیقات گسترده در زمینه تعامل نورون‌ها با یکدیگر داریم، اما سرمایه‌گذاری بزرگمغز انسان و هوش مصنوعی تا 2030 با هم ارتباط برقرار می‌کنند.در حال حاضر، از محرک‌های الکترونیکی برای ایجاد حس‌های مصنوعی در مغز استفاده می‌شود که دارای پتانسیل بالایی برای بهبود عملکردهای شناختی می‌باشد. به عنوان مثال، امکان بازگرداندن بینایی به افراد یا ایجاد احساس لامسه در اعضای بدن وجود دارد. همچنین، عملکردهای شناختی مانند حافظه که به مرور زمان تحلیل می‌شوند، قابلیت ارتقاء دارند.

تا سال 2030، نانوربات‌ها از طریق مویرگ‌ها به مغز انسان وصل شده و اتصال ما به کلود را فراهم می‌کنند.

در سال 2013، میگوئل نیکوللیس، نوروبیولوژیست دانشگاه دوک، توانست ارتباط مستقیم بین مغز موش‌ها را برقرار کند، که به اشتراک گذاری اطلاعات بین موش‌ها را ممکن ساخت. این دستاورد نشان‌دهنده پتانسیل بزرگی در اشتراک گذاری خاطرات و اطلاعات در انسان‌ها بوده و به عنوان یک انقلاب در تقویت مغز مطرح شده است. ری کرزویل، مدیر اجرایی گوگل، تا سال 2030 پیش‌بینی می‌کند که نانوبات‌ها از طریق مویرگ‌ها به مغز انسان وصل شده و واقعیت مجازی فراگیر و عمیق را ایجاد خواهند کرد، مانند توانمندی موبایل‌ها که با پردازش کلاود به توان عملیاتی بی‌نهایت دست‌یافته‌اند. این پیش‌بینی‌ها که تا کنون در 86 درصد موارد به واقعیت پیوسته‌اند، نشان‌دهنده اهمیت بزرگ تقویت مغز در تاریخ بشر است، که می‌تواند با فناوری‌های جدید، هوش انسان را افزایش داده، بیماری‌ها را کاهش دهد و کیفیت زندگی را ارتقاء بخشد.

 

 

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *