مجله سیمدخت
0

راز عمر 100 ساله در سنگاپور

راز عمر 100 ساله در سنگاپور
بازدید 48

سنگاپور به عنوان جدیدترین “منطقه آبی” جهان شناخته شده است. این عنوان به مناطقی تعلق می‌گیرد که به طور غیرمعمولی، جمعیت بالای صد سال در آن‌ها به طور سرانه 10 برابر بیشتر از ایالات متحده است.

دان بوتنر، ابداع‌کننده اصطلاح “منطقه آبی” و کاوشگر و روزنامه‌نگار نشنال جئوگرافی، به سی‌ان‌بی‌سی گفت: “سنگاپور بالاترین امید به زندگی تعدیل‌شده براساس سلامت را در جهان دارد.”

به نظر می‌رسد تمام تلاش‌های سنگاپور در راستای ایجاد طولانی‌ترین و سالم‌ترین زندگی در کره زمین به ثمر نشسته است.

پنج منطقه آبی اصلی عبارتند از: ایکاریا (یونان)، اوکیناوا (ژاپن)، نیکویا (کاستاریکا)، ساردینیا (ایتالیا) و لوما لیندا (ایالات متحده). اما سنگاپور در فهرست جدید بوتنر با عنوان “منطقه آبی 2” قرار گرفته است.

منطقه آبی 2 به مناطقی اشاره دارد که به طور مصنوعی و با دخالت انسان، به سبک زندگی سالم و طول عمر طولانی دست یافته‌اند. در حالی که مناطق آبی اصلی به طور طبیعی شکل گرفته‌اند، سنگاپور نمونه‌ای از یک منطقه آبی 2 است که با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های دقیق به این جایگاه رسیده است.

در حالی که نخستین “مناطق آبی” به طور طبیعی شکل گرفته بودند، نوع جدیدی از این مناطق به واسطه تلاش‌های بشر در حال ظهور هستند. این “مناطق آبیِ” نوظهور، حاصل مهندسی معکوس طول عمر و رمزگشایی از رازهای جوامعی با آمار بالایِ centenarianها (افراد بالای ۱۰۰ سال) هستند.

دن بوتنر، محقق برجسته در این زمینه، می‌گوید: «مناطق آبیِ سنتی در حال رنگ باختن و تبدیل شدن به جوامعی مشابهِ آمریکا هستند. مکانیزاسیون جایگزین فعالیت‌های بدنی شده و تکنولوژی، افراد را از تعاملات رو در رو دور کرده است.»

در سال ۲۰۰۴، بوتنر و تیمش با هدف “مهندسی معکوس” طول عمر، به بررسی مناطقی از جهان با بالاترین آمارِ امید به زندگی پرداختند. آنها با رمزگشایی از سبک زندگی و عاداتِ ساکنینِ این جوامع، به دنبال یافتنِ عواملِ مؤثر در طول عمرِ طولانیِ آنها بودند. راز عمر 100 ساله در سنگاپور

9 راز طول عمر مردم سنگاپور

بوتنر و تیمش در تحقیقات خود، 9 عامل کلیدی را به عنوان “راز طول عمر” شناسایی کردند. این عوامل، عادات مشترک سالم‌ترین افراد جهان با بیشترین طول عمر را نشان می‌دهند.

این 9 اصل عبارتند از:

1. حرکت در زندگی: فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

2. هدفمند باشید: به دنبال هدف و معنا در زندگی خود باشید.

3. استرس را مدیریت کنید: با استفاده از روش های مختلف، استرس خود را کاهش دهید.

4. از پرخوری پرهیز کنید: تا زمانی که 80 درصد سیر هستید غذا بخورید.

5. بیشتر گیاهخواری کنید: مصرف غذاهای گیاهی را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

6. الکل را به طور متعادل مصرف کنید: از مصرف بیش از حد الکل خودداری کنید.

7. به یک جامعه بپیوندید: با افراد همفکر و مثبت معاشرت کنید.

8. روابط نزدیک خود را حفظ کنید: با خانواده و دوستان خود صمیمی باشید.

9. با افراد سالم معاشرت کنید: خود را با افراد دارای عادات سالم احاطه کنید.

با رعایت این 9 اصل ساده می توانید به طور قابل توجهی طول عمر و سلامتی خود را افزایش دهید.

بوتنر پیشتر اظهار کرده بود که سنگاپور یک “مرکز طول عمر مهندسی‌شده” است.

در این گزارش، برخی از عوامل تحریک‌کننده بهداشتی که در چارچوب سیاست‌های سنگاپور تعبیه شده‌اند، آورده شده است:

پیاده‌روی به جای رانندگی

هر چند مردم در بسیاری از نقاط جهان از جایی به جای دیگر با خودرو حرکت می‌کنند، اما اکثر سنگاپوری‌ها ترجیح می‌دهند پیاده راه را طی کنند. البته این ترجیح معمولاً به دلیل ضرورت‌های روزمره و نه به دلیل علاقه به ورزش است.

بوتنر به شبکه‌ی سی‌ان‌بی‌سی اظهار داشت: «به نظر من، سنگاپور با اعمال مالیات سنگین بر خودروها، بنزین و همچنین سرمایه‌گذاری فراوان در تسهیلات پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و حمل و نقل عمومی، اقدامات بسیار موفقی را انجام داده است.» وی اضافه کرد: «این اتفاق به صورت اتفاقی رخ نداده است، بلکه نتیجه برنامه‌ریزی دقیق و موثر است.»

برای خرید خودرو در سنگاپور، ابتدا باید مجوز مالکیت خودرو را دریافت کنید. این مجوز، با نام گواهی مالکیت شناخته می‌شود و ممکن است قیمت آن از خود قیمت خودرو بالاتر باشد. به عنوان مثال، در مارس، قیمت تویوتا کمری هیبرید در سنگاپور بالغ بر ۲۰۹ هزار و ۸۸۸ دلار سنگاپور (حدود ۱۵۵۸۰۰ دلار آمریکا) بوده است، در حالی که در ایالات متحده، این خودرو با قیمتی کمتر، تقریباً ۲۸ هزار و ۸۵۵ دلار به فروش می‌رسد.

حفظ ارتباط نزدیک با عزیزان

دیدگاهی است که تحقیقات نشان می‌دهند افراد در مناطق آبی تمایل دارند به عزیزان خود اولویت دهند و آنها را در نزدیکی خود حفظ کنند.

این موضوع در سیاست سنگاپور با نام “کمک هزینه مسکن مجاورتی” مطرح شده است که به افراد از نظر مالی تشویق می‌کند که با والدین و فرزندان خود یا در نزدیکی آنها زندگی کنند.

بوتنر اظهار داشته است: “برخلاف آمریکا که افراد مسن را در خانه‌های سالمندان نگهداری می‌کنیم، در سنگاپور، سالمندان با خانواده در ارتباط می‌مانند. اغلب اوقات، آنها از مراقبت بهتری از سوی خانواده برخوردار می‌شوند، بنابراین همه اینها باعث افزایش امید به زندگی افراد مسن می‌شود.”

حس تعلق، راز طول عمر؟

ارتباط با جامعه مذهبی و افزایش طول عمر

تحقیقات نشان داده است که تعلق داشتن به یک جامعه مذهبی می‌تواند با افزایش طول عمر مرتبط باشد. دن بوتنر، محقق مشهور، در این زمینه می‌گوید: «از بین ۲۶۳ نفری که با آن‌ها مصاحبه ‌کردیم و عمرشان به صد سال رسیده بود، تنها پنج نفر به هیچ جامعه مذهبی تعلق نداشتند.»

بوتنر در ادامه به نتایج تحقیقاتی اشاره می‌کند که نشان می‌دهد شرکت در مراسم‌های مذهبی چهار بار در ماه می‌تواند ۴ تا ۱۴ سال به امید به زندگی اضافه کند.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات پیو، حدود ۸۰ درصد از بزرگسالان سنگاپوری به یک دین خاص وابستگی دارند. این مرکز در مطالعه‌ای دیگر در سال ۲۰۱۴، سنگاپور را به عنوان متنوع‌ترین کشور از نظر مذهبی در جهان رتبه‌بندی کرد.

پیشگام در ترویج عادات سالم

به گفته بوتنر، سنگاپور در حوزه “ترویج غذای سالم نسبت به فست‌فود به ارزانی و دسترس‌پذیری” پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. این کشور برای تشویق رستوران‌ها و غذاخوری‌ها به ارائه گزینه‌های سالم‌تر، اقدامات مشوقی را به کار گرفته است.

شورای ارتقای سلامت، انتشار گزینه‌های سالم‌تر مانند برنج قهوه‌ای و غلات سبوس‌دار را ترویج می‌کند. همچنین، وزارت بهداشت سیستمی برای برچسب‌گذاری معرفی کرده است که به ساکنان نشان می‌دهد کدام غرفه‌های غذا، گزینه‌های سالم‌تری ارائه می‌دهند.

بوتنر اظهار می‌کند که سنگاپور تلاش‌های قابل توجهی برای کاهش مصرف سیگار داشته است و آن را “سخت، غیرجذاب و گران” کرده است. وی افزوده است: “با طراحی پاکت‌های سیگار و نمایش تصاویر سرطان دهان، سنگاپور پیشرفت‌های قابل توجهی کسب کرده است… این کشور از جمله اولین‌هایی بوده است که بر سیگار مالیات نهاده است.”

دسترسی به مراقبت‌های سلامت و بهداشتی

در سنگاپور، سیستم بهداشتی به شهروندان به صورت یک بیمه سلامت همگانی ارائه می‌شود. این بدان معنی است که همه‌ی ساکنان می‌توانند به مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت، شامل خدمات پیشگیری، درمان، توانبخشی و مراقبت‌های تسکینی دسترسی پیدا کنند. دولت تلاش می‌کند تا با ایجاد سیاست‌هایی که هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را یارانه می‌دهد، این امکان را فراهم کند.

در مقابل، بوتنر اظهار داشته است که در آمریکا، مراقبت‌های بهداشتی بسیار گران و ناکارآمد است. او بر این باور است که اولویت‌های سیاست‌گذاری در آمریکا بر مسائل اقتصادی تمرکز دارند، که این باعث می‌شود که مسائل بهداشتی به دستور کار قرار نگیرند.

قوانین سختگیرانه

سنگاپور به دلیل قوانین سختگیرانه‌اش شهرت دارد. از جمله ممنوعیت جویدن آدامس و تحمیل جریمه‌های سنگین برای خوردن غذا در وسایل نقلیه عمومی.

اما این کشور همچنین به دلیل سختگیری در مورد استفاده از اسلحه و مواد مخدر شناخته می‌شود. هر نوع تخلف در این زمینه می‌تواند بازداشت، مجازات یا حتی اعدام را به دنبال داشته باشد. ب

ه عبارت بوتنر، “ممنوعیت اسلحه در سنگاپور نشان از سیاست بسیار هوشمندانه است که امیدواری به زندگی را تقویت می‌کند. در مقابل، در ایالات متحده، هر سال حدود ۵۵ هزار نفر به دلیل استفاده از اسلحه جان خود را از دست می‌دهند، در حالی که در سنگاپور این آمار حدوداً سه نفر است.”

همچنین، او افزود: “قوانین سختگیرانه در مورد مواد مخدر نیز مطرح است. در سال گذشته، بیش از صد هزار نفر در ایالات متحده به دلیل مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند، در حالی که در سنگاپور این آمار تقریباً بیست نفر بود.”

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *