مجله سیمدخت
0

درد دندان، سرطان را جدی بگیرید

درد دندان، سرطان را جدی بگیرید
بازدید 36

اکثر ما با انواع مختلف سرطان و علائم آن آشنا هستیم؛ اما سرطان‌های دهانی کمتر شناخته شده‌اند و اطمیناناً اطلاعات عمومی درباره این بیماری‌ها و نشانه‌های آنها کمتر است.

بسیاری از ما با سرطان پوست، سرطان سینه، و سرطان ریه آشنا هستیم، اما تعداد کمتری از افراد با سرطان‌های سر و گردن آشنایی دارند. این نوع از سرطان‌ها کمتر شناخته شده‌اند و ممکن است بر روی ارگان‌هایی مانند دهان، گلو، جعبه صدا یا حنجره، غده‌های بزاقی، سینوس‌ها و حفره‌های بینی تأثیرگذار باشند. اگرچه این انواع سرطان‌ها جزء بیشترین موارد رایج نمی‌شوند، اما برای شناخت بهتر و امکانات تشخیص و درمان بهتر، اطلاعات بیشتری در مورد آنها لازم است.

تحقیقات پنج ساله در این زمینه نشان می‌دهد که سرطان بینی و سینوس، جزء انواع نادر سرطان‌ها محسوب می‌شوند. با این حال، اهمیت آنها را نباید کم‌ترین نادیده گرفته شود و باید به سرعت تشخیص داده شوند، در غیر این صورت وضعیت بهبودی قابل قبولی نخواهد داشت.

آلام در دندان‌های بالا ممکن است نشان‌دهنده وجود سرطان بینی یا سینوسی باشد. به گفته سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، درد در دندان‌های بالایی یا لطافت دندان‌ها در این ناحیه که به مدت طولانی بهبود نمی‌یابد، ممکن است نشانه این نوع سرطان‌ها باشد. این وضعیت با وجود کمیت محدود افراد (تنها ۲ هزار نفر در سال)، همچنان نیازمند توجه ویژه و بررسی دقیق می‌باشد.

همچنین برخی از نشانه‌ها ممکن است به عفونت سینوسی اشاره کنند. اگرچه درد در قسمت دندان‌های بالا ممکن است نشانه سرطان باشد، اما این ممکن است نشان‌دهنده مسائل سینوسی دیگر نیز باشد. به عنوان مثال، درد در دندان‌های بالا، به‌ویژه در قسمت عقب، معمولاً نشانه مشکلات سینوسی است که ربطی به سرطان ندارد.

سینوس‌ها دو جفت فضای خالی در جمجمه هستند که به حفره بینی متصل می‌شوند. در صورت ابتلا به سینوزیت، بافت در این فضاها التهاب می‌گیرد و این موضوع باعث درد می‌شود. آسیب به این ناحیه یا عفونت در دندان ممکن است باعث ایجاد سینوزیت مزمن و مستمر شود.

حتماً به ذهن شما می‌آید که چگونه می‌توان این دو مشکل را از یکدیگر تشخیص داد؟ برای این منظور، شناختن علائم سرطان سینوس ضروری است تا بتوانید در وضعیت‌های کمتر جدی مانند عفونت سینوس، آن را تشخیص دهید. در مواقعی که مشکل شما به سمت سرطان تمایل دارد، ممکن است علائم اضافی مانند خونریزی بینی، برآمدگی یا سوزش در بینی، بی حسی و گزگز کردن در صورت و سینوس‌ها، فشار سینوسی، فشار در گوش، و مشکلات بینایی نیز شاهد باشید.

در صورتی که علائم فقط در یک طرف سینوس یا حفره بینی ظاهر شوند، یا تنها یک طرف دندان را درگیر کنند، توجه بیشتری به آنها بپردازید. چرا که سر و گردن دارای دو سیستم جفت‌شده و مرتبط با یکدیگر هستند، و ساختار آن‌ها قرینه است. در نتیجه، اگر مشکلات در یک طرف بروز کنند و بینی نیز در همان طرف مشکل داشته باشد، می‌بایست موضوع را به دقت بررسی کنید.

اگر با درد دندان یا هر گونه مشکل دندانی مواجه شده‌اید، اقدام اولیه باید مشاوره با یک دندانپزشک باشد. این دندانپزشک قادر است علل مشکلات مانند درد دندان ناشی از بیماری‌های لثه، پوسیدگی، یا هرگونه عفونت را تشخیص داده و متوجه شود که مشکل از کجا ناشی شده است. در صورتی که فرض کند که سینوس‌ها مشکل دارند و باعث درد شده‌اند، احتمالاً شما را به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع خواهد داد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *