مجله سیمدخت
0

امارات، مدل زبانی هوش مصنوعی به زبان عربی را معرفی کرد

بازدید 32

امارات به همکاری با یک شرکت آمریکایی پرداخته و مدل زبانی جدیدی به نام “جیس” (Jais) را معرفی کرده که به زبان‌های عربی و انگلیسی تسلط دارد. این مدل زبانی جدید توسط یک گروه متمرکز در زمینه هوش مصنوعی توسعه یافته و به عنوان “باکیفیت‌ترین نرم‌افزار عربی هوش مصنوعی دنیا” معرفی شده است. امارات می‌خواهد از این هوش مصنوعی مولد در ناحیه‌ی خلیج فارس بهره‌برداری گسترده‌تری داشته باشد.

این مدل زبانی بزرگ (LLM) با توجه به داده‌های زبان عربی و انگلیسی توسعه داده شده و اکنون برای عموم کاربران عرب‌زبان در سراسر جهان قابل استفاده است. این پروژه با همکاری شرکت هوش مصنوعی G42، دانشگاه هوش مصنوعی محمد بن زاید عربستان (MBZUAI) و شرکت آمریکایی Cerebras به انجام رسیده است.

امارات و عربستان سعودی اخیراً هزاران گرافیک انویدیا H100 را خریداری کرده‌اند، که تراشه‌ی پیشرفته‌ترین و قوی‌ترین حوزه هوش مصنوعی است. این تراشه مورد نیاز شرکت‌های فناوری جهانی است و به دلیل کمبود آن، شرکت‌های بزرگ دنیا برای خرید آن تلاش می‌کنند.

امارات قبلاً مدل زبانی بزرگ “فالکون” را توسعه داده بود و از آن در مؤسسه‌ی نوآوری فناوری شهر مصدر استفاده می‌کرد. شرکت Cerebras همچنین یک قرارداد ۱۰۰ میلیون دلاری برای ارائه‌ی ۹ ابرکامپیوتر به شرکت G42 (یک واحد تحقیقاتی شرکت هوش مصنوعی تحت مالکیت مشاور امنیت ملی امارات) امضا کرده است.

این تلاش‌های پیشروی در حوزه هوش مصنوعی نگرانی‌هایی در غرب ایجاد کرده است، زیرا آماراً مشخص است که کشورهای حوزه خلیج فارس به دنبال توسعه‌ی توانایی‌های هوش مصنوعی هستند و این می‌تواند به سوءاستفاده‌های احتمالی منجر شود.

خالقان مدل زبانی جیس ادعا می‌کنند که این مدل نسبت به مدل‌های دیگر متن‌باز مانند فالکون و LLaMA در زمینه دقت در زبان عربی عملکرد بهتری دارد. توسعه‌دهندگان فالکون اعلام کرده‌اند که آن مدل زبانی بر پایه زبان عربی آموزش داده نشده بوده است.

مدل زبانی جیس نسبت به فالکون، درک بهتری از فرهنگ منطقه‌ی خلیج فارس و کشورهای عرب‌زبان دارد. امارات بیان کرده که جیس به گونه‌ای طراحی شده است که از نظر حساسیت‌های فرهنگی و مذهبی، از محدوده‌ای معقول خارج نشود.

توسعه‌دهندگان جیس آزمایش‌های گسترده‌ای انجام داده‌اند تا محتواهایی که به عنوان “مضر و حساس” شناخته می‌شوند را از این مدل زبانی حذف کنند. مدل زبانی جیس نام خود را از مرتفع‌ترین کوه امارات گرفته و به مدت ۲۱ روز توسط ابرکامپیوتر هوش مصنوعی Condor Galaxy 1 آموزش داده شده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *