مجله سیمدخت
0

آمریکا، چین و ۲۶ کشور دیگر عهد بستند: هوش مصنوعی را مسئولانه توسعه می‌دهیم

۲۸ کشور برای توسعه مسئولانه هوش مصنوعی توافق کردند
بازدید 26

در اجلاس ایمنی هوش مصنوعی، مقامات دولتی آمریکا، چین و ۲۶ کشور دیگر اعلامیه‌ی جدیدی به نام “اعلامیه‌ی بلچلی” را امضا کردند. نمایندگان از ۲۸ کشور شامل ایالات متحده، بریتانیا و چین توافق کردند که با همکاری یکدیگر، استفاده “انسان‌محور، مطمئن و مسئولانه” از هوش مصنوعی را تضمین کنند. این اتفاق به عنوان نخستین معاهده‌ی جهانی در زمینه‌ی هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

براساس گزارش فایننشال تایمز، در این اجلاس که توسط دولت بریتانیا دو روزه برگزار شد و توسط مقامات دولتی و اشخاص برجسته در حوزه‌ی فناوری میزبانی شد، توافق‌نامه‌ای در مورد استفاده از محبوب‌ترین فناوری امسال به نام “اعلامیه‌ی بلچلی” امضا شد.

در این توافق‌نامه جدید، تمرکز بر روی خطرات جدی و فاجعه‌آمیز مدل‌های پیشرفته‌ی هوش مصنوعی گذاشته شده است و بخشی از متن آن بیان می‌کند که این نگرانی‌ها باید از طریق همکاری بین‌المللی حل شوند. علاوه بر آمریکا، بریتانیا و چین، کشورهای دیگری نیز از جمله برزیل، هند، عربستان‌سعودی، فرانسه، آلمان، ژاپن و کنیا در این اعلامیه مشارکت کرده‌اند.

با افزایش محبوبیت هوش مصنوعی و تاثیرات آن در جوامع مختلف، سیاست‌مداران در کشورهای مختلف از قبیل آمریکا تا بریتانیا و چین، خواستار قانونگذاری مناسب در این زمینه شده‌اند. این توافق‌نامه به عنوان یک گام مهم در راستای تضمین استفاده‌ی مسئولانه و انسان‌محور از هوش مصنوعی در جهان معرفی شده است.

جینا ریماندو، وزیر بازرگانی آمریکا، در یک کنفرانس اعلام کرد که آمریکا به دنبال بنیان‌گذاری یک مؤسسه‌ی ایمنی هوش مصنوعی است تا خطرات این فناوری را ارزیابی کند. اخیراً، رئیس‌جمهور آمریکا، جو بایدن، فرمان اجرایی جدیدی را امضا کرده است تا به‌صورت اولیه به خطرات هوش مصنوعی پاسخ دهد.

سم آلتمن از OpenAI، ایلان ماسک از xAI، و جیمز مانیکا از گوگل از مدیران برجسته حوزه‌ی فناوری حضور داشتند در اجلاس ایمنی هوش مصنوعی. ایلان ماسک در جلسه‌ی کنفرانس اظهار داشت که برای نظارت بر پیشرفت‌های هوش مصنوعی، باید یک “داوری مستقل” معرفی شود.

یک مقام ارشد وزارت فناوری چین در جلسه‌ی امروز اعلام کرد که همه‌ی امضاکنندگان اعلامیه‌ی بلچلی مکلفند که به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند و با یکدیگر همکاری نمایند تا به خطرات این فناوری پاسخ دهند. او افزود که هوش مصنوعی ناپایدار و نامعلوم است و در مورد آن شفافیت وجود ندارد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *