مجله سیمدخت
0

یکی از شایع ترین بیماران نوزادان چیست؟

یکی از شایع ترین بیماران نوزادان چیست؟
بازدید 70

رئیس کلینیک بیمارستان فوق تخصصی کودکان اکبر، که از مراکز زیر دانشگاه علوم پزشکی مشهد است، اظهار داشت که عفونت ادراری در کودکان به‌عنوان یک خطر جدی شناخته می‌شود. این بیماری به خصوص در نوزادان با انتقال از طریق دستگاه ادراری شایع است و می‌تواند با تأثیر بر بخش حیاتی دستگاه ادراری، به سیستم دفع ادرار کودک آسیب برساند.

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر محمد رضا کشت مندی با اظهاراتی توضیح داده است که بروز عفونت ادراری در کودکان و نوزادان به دلیل علل مختلفی اتفاق می‌افتد. او تأکید دارد که پس از تشخیص این عفونت، اقدامات درمانی باید به سرعت آغاز شود تا جلوگیری از آسیب به کلیه‌ها و جلوگیری از نارسایی کلیه یا افزایش فشار خون در کودکان در آینده امکان‌پذیر باشد.

دکتر کشت مندی توضیح داده است که عفونت ادراری یک نوع عفونت باکتریایی است که باکتری یا میکروب از طریق مجرای ادرار به دستگاه ادراری وارد شده و آسیب می‌زند. وی افزوده که این عفونت در هر سنی امکان پذیر است، اما در نوزادان زیر 12 ماه بیشتر دیده می‌شود و در دختران به دلیل ساختار تناسلی آن‌ها احتمال ابتلا بیشتر است. او همچنین تأکید کرد که بیماری در کودکان، به‌ویژه نوزادان که توانایی ابراز منبع درد خود را ندارند، می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده و خطرناک باشد.

رئیس کلینیک ویژه کودکان اکبر نیز افزود که کودکان با مشکلات یبوست و رفلاکس ادرار بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت ادراری قرار دارند. او علائمی مانند بوی نامطبوع ادرار، درد شکم، احساس پر بودن شکم، تب، کاهش یا متوقف شدن وزن، اسهال و استفراغ، تحریک‌پذیری، تکرار ادرار، سوزش ادرار، بی‌قراری و زردی را به عنوان نشانه‌ها و علائم این بیماری ذکر کرد. ایشان تأکید کرد که برای تشخیص دقیق، لازم است نمونه آزمایشگاهی ادرار گرفته شود.

دکتر کشت مندی درمان اصلی عفونت ادراری را با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها توضیح داد و تأکید کرد که معمولاً با مصرف یک دوره آنتی‌بیوتیک، نوزادان و کودکان بهبود می‌یابند. پس از درمان، اقدامات تکمیلی مانند آزمایش ادرار، سونوگرافی و اقدامات دیگر در موارد خاص ممکن است مورد نیاز باشد. با این حال، زمان بهبودی کودک بستگی به شدت بیماری و حالت عمومی او دارد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *