مجله سیمدخت
0

کوچکترین کشور جهان کجاست؟

بازدید 50

تصور آن شاید دشوار باشد، اما کشوری در جهان وجود دارد که از پارک مرکزی شهر نیویورک کوچکتر است و جمعیت آن از یک کلاس معمولی دبیرستان کوچکتر است. بر اساس مساحت خشکی، واتیکان با مساحت تنها 0.2 مایل مربع، تقریباً 120 برابر کوچکتر از جزیره منهتن، کوچکترین کشور جهان است.

واتیکان سیتی در کرانه غربی رود تیبر قرار دارد و مرز 2 مایلی آن توسط ایتالیا محصور شده است. واتیکان سیتی که از سال 1377 مقر رسمی پاپ کلیسای کاتولیک بوده است، تا پیمان لاتران در سال 1929 به عنوان یک کشور مستقل اعلام نشد.

پس از سال‌ها کشمکش بر سر قدرت بین پاپ‌ها و رهبران سیاسی ایتالیا بر سر اینکه چه کسی می‌تواند ادعای قدرت برتر در منطقه را داشته باشد، بنیتو موسولینی و پاپ پیوس یازدهم در 11 فوریه 1929 با پیمان‌های لاتران موافقت کردند که دولت مستقل واتیکان را برای کلیسای کاتولیک ایجاد کرد. در ازای به رسمیت شناختن پادشاهی ایتالیا توسط پاپ. امروزه، نزدیک به 75 درصد از شهروندان واتیکان اعضای روحانیت هستند.

با این حال، در مقایسه کشورها بر اساس جمعیت، واتیکان سیتی برای کسب عنوان کوچکترین کشور به جزایر پیت‌کرن می‌بازد. در مقایسه با 800-850 نفری که در واتیکان سیتی زندگی می کنند، جمعیت جزایر پیت‌کرن در سال‌های اخیر بین 40 تا 60 نفر در نوسان بوده است.

این قلمرو بریتانیایی که در اقیانوس آرام در نیمه راه بین پرو و نیوزلند واقع شده است، از چهار جزیره تشکیل شده است، اما پیت‌کرن تنها جزیره ای است که مسکونی است. جمعیت کوچک پیت‌کرن همچنین به دلیل میراث مردمانش قابل توجه است: آنها از تاهیتی‌ها و شورشیان باونتی هستند. فلچر کریستین و هشت شورشی دیگر پس از شورش در دریا به تاهیتی فرار کردند، اما زمانی که خصومت‌ها با همسایگان جدیدشان به وجود آمد و آنها از دستگیری ترسیدند، با تعدادی از تاهیتی‌ها به جزیره متروک پیت‌کرن فرار کردند تا از مقامات بریتانیایی پنهان شوند.

بریتانیایی ها در سال 1791 در جستجوی شورشیان جزایر را دوباره کشف کردند و در سال 1838 به عنوان مستعمره بریتانیا نامگذاری شدند. اگرچه جمعیت از آن زمان تا 223 نفر قبل از جنگ جهانی دوم افزایش یافته است، اما جمعیت کنونی حدود 50 نفر است.

با توجه به اینکه 50 کشور کوچک از نظر مساحت هر کدام کمتر از یک چهارم اندازه رود آیلند هستند و 50 کشور کوچک از نظر جمعیت هر کدام حدود یک ششم اندازه واشنگتن دی سی هستند، واقعاً دنیای کوچکی است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *