مجله سیمدخت
0

چه کسی فوتبال آمریکایی را اختراع کرد؟

بازدید 34

ورزشی که ما در ایالات متحده می شناسیم و دوستش داریم، به درستی فوتبال آمریکایی نامیده می شود، به دلیل خطوط عمودی حیاطی که زمین را مشخص می کنند. فوتبال آمریکایی که ارتباط نزدیکی با دو ورزش باستانی انگلیسی راگبی و فوتبال (یا فوتبال انجمن) دارد، در اواخر قرن نوزدهم در دانشگاه های آمریکای شمالی، عمدتا ایالات متحده، شکل گرفت. در 6 نوامبر 1869، بازیکنانی از پرینستون و راتگرز اولین مسابقه فوتبال بین دانشگاهی را در نیوبرانزویک، نیوجرسی برگزار کردند و یک بازی به سبک فوتبال با قوانینی اقتباس شده از اتحادیه فوتبال لندن انجام دادند.

در حالی که تعدادی دیگر از کالج‌های نخبه شمال شرقی در دهه 1870 این ورزش را به خود اختصاص دادند، دانشگاه هاروارد با پایبندی به یک هیبرید راگبی-فوتبال به نام “بازی بوستون” فاصله خود را حفظ کرد. در ماه مه 1874، پس از یک مسابقه مقابل دانشگاه مک‌گیل مونترال، بازیکنان هاروارد تصمیم گرفتند که قوانین به سبک راگبی مک‌گیل را به قوانین خود ترجیح دهند. در سال 1875، هاروارد و ییل اولین مسابقه بین دانشگاهی خود را برگزار کردند و بازیکنان و تماشاگران ییل (از جمله دانشجویان پرینستون) نیز سبک راگبی را پذیرفتند.

مردی که بیشترین مسئولیت را برای انتقال از این بازی شبیه راگبی به ورزشی که امروزه به عنوان فوتبال می‌شناسیم داشت، والتر کمپ، معروف به «پدر فوتبال آمریکایی» بود. کمپ از سال 1876 تا 1881 به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی و دانشجوی پزشکی در ییل، هافبک بازی کرد و کاپیتان تیم بود که در آن زمان معادل سرمربی بود. حتی مهمتر از آن، او نیروی محرکه هیئت مدیره قوانین انجمن فوتبال بین دانشگاهی(آی اف اِی)* تازه تاسیس شده بود.

به لطف کمپ، آی اف اِی* دو نوآوری کلیدی در این بازی نوپا ایجاد کرد: 1. از “اسکرام” یا “افتتاحیه اسکرام” صرف نظر کرد. 2.الزام کرد که یک تیم پس از عدم حرکت در زمین به مسافت مشخصی در تعداد معینی از “داون ها” توپ را رها کند. از جمله دیگر نوآوری های کمپ، تیم 11 نفره، موقعیت کوارتر بک، خط استریم، سیگنال دهی هجومی و مقیاس امتیازدهی مورد استفاده در فوتبال امروز بود. علاوه بر کارش با هیئت مدیره کلیدی، کمپ تیم یِیل را از سال 1888 تا 1892 به رکورد 67-2 هدایت کرد؛ همه اینها در حالیکه به عنوان مدیر اجرایی در یک شرکت ساعت سازی کار میکرد.

در سال 1920، انجمن فوتبال حرفه ای آمریکا – که بعدا به عنوان لیگ ملی فوتبال شناخته شد – در کانتون، اوهایو تاسیس شد و این ورزش را به شدت حرفه ای کرد. پس از رشد به اندازه و محبوبیت در نیمه اول قرن بیستم، “ان اف ال” با رقیب خود، لیگ فوتبال آمریکایی، در سال 1970 ادغام شد و به غول امروزی تبدیل شد. امروزه، “ان اف ال” با 32 تیم عضو، بزرگترین لیگ فوتبال در ایالات متحده است. و فوتبال از نظر محبوبیت با اختلاف زیاد، محبوب ترین ورزش این کشور است. طبق نظرسنجی گالوپ در سال 2018، 37 درصد از بزرگسالان آمریکایی فوتبال را به عنوان ورزش مورد علاقه خود برای تماشا نام بردند، پس از آن بسکتبال با 11 درصد و بیسبال با 9 درصد قرار گرفتند.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *