مجله سیمدخت
0

چرا نوجوانان علاقه‌ی زیادی به آیفون دارند؟

بازدید 43

بسیاری از نوجوانان به داشتن گوشی‌های آیفون علاقه دارند، اما دلیل اصلی این مساله کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

از زمان معرفی اولین آیفون در سال 2007، این دستگاه از یک گوشی هوشمند ساده به چیزی بیشتر تبدیل شده است؛ آیفون‌ها الان نماد وضعیت اجتماعی شده‌اند که البته این امر نگران‌کننده است. این افزایش محبوبیت چیزی پیچیده و چندلایه است، مانند پوست کردن پیاز، که هر لایه‌ای داستان خود را دارد. از استراتژی بازاریابی حرفه‌ای اپل گرفته تا قیمت بالا و جلب توجه افراد مشهور، همه این عوامل منجر به این شده‌اند که آیفون به یک رویای دست‌نیافتنی برای افراد عادی تبدیل شود. وقتی یک چیز دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد، همه آرزو می‌کنند آن را داشته باشند، بدون توجه به ارزش واقعی آن.

آیفون‌ها به عنوان گوشی‌های هوشمند بسیار محبوب شناخته می‌شوند، به ویژه در ایالات متحده که تقریباً ۶۱٪ از بازار گوشی‌های هوشمند را تشکیل می‌دهند. اما چیز عجیبی اینجاست که این محبوبیت آیفون‌ها در میان نوجوانان و جوانان بسیار بالا است. در یک نظرسنجی در سال 2022 که انجام شد، نشان داده شد که تقریباً ۹ نفر از هر ۱۰ نفر یک آیفون دارند.

بله، درست خوانده‌اید؛ ۹ نفر از هر ۱۰ نفر، یک آیفون دارند. این آمار حیرت‌انگیز و عجیب است. این موضوع که نوجوانان و جوانان، به خصوص افراد جوان‌تر، چرا به خرید آیفون علاقه زیادی دارند، عجیب است. آن‌ها اندروید را به عنوان سیستم‌عاملی مناسب برای افراد مسن مثل پدر و مادرها در نظر می‌گیرند.

این دلیل واقعاً عجیب است. من خودم در حال حاضر از یک گوشی اندرویدی استفاده می‌کنم و نمی‌توانم بگویم پیر هستم. البته در مقایسه با سرعت رشد ذهنی کودکان و نوجوانان امروزی، شاید هم به نسبت آنها پیر به نظر برسم. با این حال مطمئناً پدر یا مادر نیستم اما باور دارم که اندروید به راحتی می‌تواند با iOS رقابت کند و در بسیاری از زمینه‌ها حتی می‌تواند آن را شکست دهد. دلیل اصلی نگارش این مطلب هم همین است؛ چرا با وجود برتری‌های بی‌شماری که اندروید دارد، نوجوانان همچنان به خرید آیفون علاقه نشان می‌دهند؟ این مسئله تا این حد عجیب است!

آیفون؛ محبوب دل نوجوانان

دلیل اصلی که از این تحقیق نتیجه شد، این بود که آیفون به یک نماد در میان کاربران تبدیل شده است. نوجوانان با داشتن آیفون احساس می‌کنند که در زمره‌ی افراد فقیر قرار نمی‌گیرند. در محافل دبیرستانی، دانش‌آموزانی که آیفون دارند، هم‌کلاسی‌ها یا هم‌مدرسه‌ای‌های اندرویدی خود را مسخره کرده و آن‌ها را به دلیل نداشتن پول یا کلاس مورد استهزاء قرار می‌دهند. این واقعه ما را به یاد رقابت‌هایی می‌اندازد که در گذشته بین کنسول‌های بازی مانند سگا جنسیس و سوپر نینتندو داشتیم، اما آن رقابت هیچ‌وقت درباره‌ی وضعیت اقتصادی نبود.

حتی وال استریت ژورنال هم به این موضوع پرداخته و نشان داده است که نوجوانان نه تنها آیفون را به دلیل برند و شهرتش می‌خواهند، بلکه اندروید را به عنوان یک سیستم‌عامل قدیمی و غیرمنتظره می‌بینند. عبدول چمبرلین، یک نوجوان ۲۰ ساله و تولیدکننده محتوا، در ماه آوریل امسال یک ویدیو منتشر کرد و در آن اظهار نظر کرد: “می‌خواهید به من بگویید در سال ۲۰۲۳ هنوز از اندروید استفاده می‌کنید؟ حداقل باید ۵۰ سال سن داشته باشید.” به نظر می‌رسد که اندروید نمی‌تواند مفهوم “خفن بودن” را به درستی برای نوجوانان تعریف کند، و این امر ما را به دلیل دیگری هدایت می‌کند: تأثیر گذاری دوستان.

جمع، فقط جمع آیفون‌دارهاست!

هیچ‌کس نمی‌خواهد هدف جوک‌های ناپسند و بی‌ارزشی باشد که برخی از افراد جوان و جدیداً به دوران بلوغ رسیده درگیر می‌شوند و علاقه‌مند به نمایش ثروت هستند. بنابراین، راه ساده‌ای برای خلاصی شدن از این افراد این است که خود را به ظاهری مشابه آن‌ها درآورد و به این ترتیب، مزیت مالی برای شرکت اپل و از دست دادن یک سرمایه عمده از جیب کاربران. این بیان مفهوم‌آمیز نیست؟ به این معنی که انتخاب خرید یک آیفون می‌تواند این امکان را به وجود آورد که در جمع افراد ثروتمند و موفق قرار گیرید. کاربران آیفون در iMessage وقتی با یک فردی که از گوشی اندروید استفاده می‌کند، او را مسخره می‌کنند زیرا رنگ پیام‌ها از سبز به آبی تغییر می‌کند. اگر از این قابلیت آیفون استفاده کرده‌اید، می‌دانید که هنگامی که دو کاربر آیفون با یکدیگر پیام می‌فرستند، رنگ پیام‌ها آبی است.

اگر به وب‌سایت Quora سر بزنید، متوجه خواهید شد که بسیاری از خانواده‌ها می‌گویند که آماده‌اند هر چیزی را بکنند تا برای فرزندان خود آیفون بخرند، تا از این طریق بتوانند ایشان را از جوک‌های ناپسند دیگران نجات دهند. این به این معنی است که بسیاری از افراد آیفون را خریداری می‌کنند تا با افتخار به خود نگاه کنند، نه اینکه از قابلیت‌های برتر و جذاب آن بهره‌برداری کنند و از آن لذت ببرند. آیا این سبک تبلیغات اپل را می‌پسندید؟ یا این واقعیت برای یک جامعه متدین نگران‌کننده است؟

نوجوانان عزیز، شما دغدغه‌ای ندارید!

همانطور که مشاهده می‌کنید، در حال حاضر نگرانی یک نوجوان این است که بتواند با گوشی آیفون خود در میان دوستانش جلب توجه کند. برای چنین فردی اصلا اهمیتی ندارد که والدینش به چه میزان تحت فشار قرار می‌گیرند تا یک گوشی جدید برای او بخرند. اما اگر نگاهی به بزرگ‌سالان یا حتی والدین بیندازیم، متوجه می‌شویم که پرداخت بیش از ۱۰۰۰ دلار برای خرید یک گوشی کاملاً غیرمنطقی به نظر می‌رسد زیرا آن‌ها دچار بدهی‌ها و اقساطی هستند که باید پرداخت کنند.

یک تحقیق اخیراً توسط وب‌سایت PhoneArena نشان می‌دهد که میانگین هزینه برای خرید یک گوشی جدید در آمریکا ۵۶۰ دلار است و تنها یک سوم افراد، به ویژه بین ۲۵ تا ۴۴ سال یا بهتر است بگوییم بزرگ‌سالان، آماده‌اند بیش از ۱۰۰۰ دلار برای خرید گوشی پرداخت کنند. اما کودکان و نوجوانان دیدگاه متفاوتی دارند. آن‌ها نگرانی‌های مالی مثل پرداخت اقساط و مالیات را درک نمی‌کنند چرا که در زمانی زندگی می‌کنند که افراد بالغ و مسن با گوشی‌های اندرویدی برای آن‌ها فراهم کرده‌اند. برای آن‌ها، زندگی در لحظه یعنی داشتن یک آیفون!

آیفون اینجا،‌آیفون آنجا، آیفون همه‌جا!

به مورد بعدی که به شبکه‌های اجتماعی و فرهنگ رسانه‌ها مربوط است می‌پردازیم. هر طرفی که نگاه کنید، از فیلم‌ها و سریال‌های دلنشین تلویزیون گرفته تا ویدیوهای یوتیوب، اینستاگرام و تیک‌تاک، مطمئناً پست‌هایی که اینفلوئنسرها منتشر می‌کنند، گوشی آیفون است. بنابراین، محبوبیت بالای آیفون‌ها در نیاز نوجوانان به اینترنت اجتماعی و فرهنگ رسانه‌ها دارای دلایل خاصی است. آن‌ها به هر سمتی که نگاه کنند، یک آیفون مشاهده می‌کنند و اصلاً در ذهن‌شان فکری به خصوص برای گوشی‌های دیگر وجود ندارد.

احتمالاً کلمه “معضل” کمی شدید به نظر برسد، اما شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون و رسانه‌ها به عنوان عوامل تأثیرگذار بر ذهنیت نوجوانان مسئول نیستند. یک تحقیق اخیر توسط برند Merchant Machine نشان داده است که اپل به عنوان برندی که بیشتر از همه در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی حضور دارد، به طور مداوم در نیمی از آثار باکس آفیس آمریکا ظاهر شده است. از سال ۲۰۰۱ تا به امروز، محصولات اپل، از جمله آیفون‌ها، در تقریباً یک سوم فیلم‌هایی که در باکس آفیس آمریکا فروخته شده‌اند، نقش داشته‌اند. بنابراین، وقتی یک فیلم یا سریال تماشا می‌کنید، امری عجیب نیست که شخصیت‌ها از دستگاه‌هایی همچون آیفون، اپل واچ، ایرپادز و آیپد استفاده کنند.

آیفون و سایر دستگاه‌های اپل

با وجود تمام دلایلی که ممکن است افراد را به سمت آیفون‌ها سوق دهند، برای کسانی که واقعاً با انتخاب مدنظر به این سمت می‌روند، یک دلیل منطقی وجود دارد و آن هم تطابق بی‌نظیر محصولات اپل با یکدیگر است. اگر از مک‌بوک یا آیپد استفاده می‌کنید، انتخاب یک آیفون نسبت به یک گوشی اندروید به شدت منطقی است، زیرا لذتی که از هماهنگی عمیق محصولات اپل با هم برده‌اید، در هیچ اکوسیستم دیگری تجربه نخواهد شد.

یک تحقیق که چند سال پیش انجام شد نشان داد که ۷۱٪ از افراد با سطح تحصیلات بالا محصولات اپل را ترجیح می‌دهند. این گروه، به دلیل هماهنگی بی‌نظیر بین دستگاه‌های اپل، به این تصمیم رسیدند. همچنین در این تحقیق، ۶۰٪ از افرادی که از لپ‌تاپ‌های ویندوزی استفاده می‌کردند، اعتراف کردند که اگر مسئله هزینه مورد نظر نبود، یک مک‌بوک را ترجیح می‌دادند.

و در پایان

محبوبیت آیفون در میان نوجوانان بیشتر به خاطر جذابیت و شخصیت منحصر به فرد آن‌هاست. در دوران نوجوانی، انسان‌ها دغدغه دارند تا به یک گروه خاص تعلق داشته باشند که این امر جزء هویت آن‌ها به حساب می‌آید. ترند‌ها و مد‌ها زمانی می‌آیند و می‌روند، و شاید علاقه نوجوانان به آیفون نیز در آینده با ظهور دستگاه‌های دیگر کاملاً تغییر کند. اما در حال حاضر، اپل با محصولاتش توانسته‌است نوجوانان را به خود جذب کند و باید دید کدام شرکتی با ارائه محصولات جدید می‌تواند این تأثیرات قوی و استوار را تحت تأثیر قرار دهد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *