مجله سیمدخت
0

عصر انسان: آیا سال ۲۰۲۴ آغاز رسمی آن است؟

عصر انسان: آیا سال ۲۰۲۴ آغاز رسمی آن است؟
بازدید 77

عصر آنتروپوسن به تأثیرات انسان بر سیاره اشاره دارد. در سال ۲۰۲۴، نهادهای علمی تصمیم می‌گیرند که آیا واحد زمین‌گاه‌شناسی جدید آغاز شده است یا خیر. دانشمندان بیان می‌کنند که با آغاز سال جدید، احتمالاً نه تنها با سال ۲۰۲۳، بلکه با واحد زمین‌گاه‌شناسی فعلی که تا به امروز در آن زندگی کردیم نیز باید خداحافظی کنیم. در سال ۲۰۲۴، دانشمندان سراسر جهان درباره ورود سیاره زمین به دوران آنتروپوسن، دورانی که با تأثیرات انسانی بر سیاره شناخته می‌شود، تصمیم‌گیری خواهند کرد.

اگر بخواهیم به طور خلاصه آنتروپوسن را تعریف کنیم، این کلمه (از کلمات یونانی “آنتروپو” به معنای بشر و “سین” به معنای جدید) نمایانگر دوره‌ای است که تحت تأثیر فعالیت‌های انسانی، مانند سوزاندن سوخت‌های فسیلی و افزایش جنگل‌زدایی، تغییر می‌کند. این ایده برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ توسط پاول کروتزن، هواشناس هلندی، مطرح شد و از آن زمان به عنوان یک مفهوم مهم در علوم زمین‌شناسی شناخته شده است.

در حال حاضر، جامعه‌ی علمی اطمینان ندارد که آیا عصر آنتروپوسن رسماً آغاز شده و تفاوتی با دوران فعلی یا هولوسن دارد یا خیر. هولوسن حدود ۱۱٬۷۰۰ سال پیش شروع شد و همچنان ادامه دارد. سوال اساسی این است که آیا فعالیت‌های انسانی به حدی سیستم زمین را تغییر داده‌اند که حتی در لایه‌های سنگی زمین هم به نمایش درآید یا خیر.

برای پاسخ به این نوع سوالات، در ژوئیه ۲۰۲۳، گروهی از دانشمندان تحت عنوان گروه کاری آنتروپوسن (AWG) مسئولیت تعریف و تشخیص این عصر پتانسیل جدید را به عهده گرفتند. این گروه دانشمندان برای بررسی موردی این موضوع، دریاچه‌ی کرافورد در کانادا را جهت تصمیم‌گیری انتخاب کردند، زیرا ایزوتوپ‌های پلوتونیوم حاصل از آزمایش جنگ‌افزارهای هسته‌ای همچنان در کف این دریاچه یافت می‌شود و به گفته دانشمندان، نشانه‌های آغاز عصر آنتروپوسن را به دهه ۱۹۵۰ باز می‌گرداند.

افشای خبر درباره دریاچه کرافورد تا حدی استثنایی است؛ زیرا معمولاً این گونه اطلاعات تنها با تأیید انجمن بین‌المللی علوم زمین‌شناسی (IUGS) منتشر می‌شود. با این حال، ناهنجاری دریاچه اهمیت دارد؛ زیرا به نظر گروه AWG، پیامدهای آن برای همه حیات اهمیت دارد. با این حال، این موضوع در حال حاضر موضوع بحث نمی‌باشد.

عصر انسان: آیا سال ۲۰۲۴ آغاز رسمی آن است؟

دریاچه کرافورد در انتاریو کانادا، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی آغاز یک عصر جدید برای سیاره باشد، زیرا شواهدی از مهم‌ترین فعالیت‌های انسانی در این مکان باقی مانده است.

آنتروپوسن آغاز شده یا در حال ظهور است؟

از زمان اعلام اخبار در اوایل سال ۲۰۲۳، گروه AWG به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. با این حال، نقدها به این مسئله مربوط نیستند که آیا فعالیت‌های انسانی، با توجه به شواهد فراوانی، تأثیر مهمی بر روی سیاره داشته است یا خیر، بلکه بر زمان شروع عصر آنتروپوسن تمرکز دارند.

بعضی از دانشمندان، همچون ارل الیس، عضو سابق گروه AWG از دانشگاه مریلند که پس از انتخاب دریاچه کرافورد استعفا داد، به نحوه تعریف عصر آنتروپوسن توسط گروه اعتراض کرده‌اند. به نظر الیس، محدود کردن آنتروپوسن به یک دوره، اهمیت تأثیرات فعالیت‌های انسانی پیش از اواسط قرن بیستم بر روی سیاره را کاهش می‌دهد. شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد گونه‌ی ما مدت‌ها پیش از آن زمان تأثیر خود را در سیاره گسترش داده است، به عنوان مثال، افزایش سطح دی‌اکسید‌کربن در جو با آغاز انقلاب صنعتی آغاز شد.

افرادی مثل الیس، آنتروپوسن را به عنوان ظهور یک دوره جدید تشخیص نمی‌دهند و ادعا می‌کنند که باید به عنوان یک “رویداد جاری” در نظر گرفته شود. دانشمندان گروه AWG در دفاع از نظریه خود اقدام به استدلال می‌کنند که از اواسط قرن بیستم، سطح تأثیر فعالیت‌های انسانی بر روی سیاره انکارنشدنی بوده و با ظهور عصر هسته‌ای، “تغییرات بزرگ” در همین زمان اتفاق افتاده‌اند.

مرحله بعدی در فرآیند تصمیم‌گیری، ارائه طرح پیشنهادی گروه AWG است که در اکتبر ۲۰۲۳ ارائه شده و توسط کمیسیون فرعی چینه‌شناسی کواترنر (SQS) به‌عنوان نهاد اصلی پذیرفته شد. در صورت پذیرش طرح پیشنهادی گروه، باید در دو مرحله بعدی توسط کمیسیون بین‌المللی چینه‌شناسی و انجمن بین‌المللی علوم زمین‌شناسی مورد ارزیابی قرار گیرد.

اگر طرح پیشنهادی موفق به عبور از تمامی این مراحل شود، ما تا آگوست ۲۰۲۴ به‌طور رسمی وارد دوره‌ای جدید خواهیم شد که به واسطه فعالیت‌های گسترده‌ای که جامعه انسانی انجام داده است، آفریده شده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *